Zima naszej goryczy

The Winter of our Discontent
Łukasz

deana | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Steinbeck to dla mnie mistrz łapania celnych obserwacji i zawierania w banalnych, zwyczajnych historiach uniwersalnych prawd. On nie tworzy herosów, on pokazuje zwykłych ludzi i emocje w nich narastające. Taka jest właśnie powieść ,,Zima naszej goryczy."

Historia rodziny Hawley to opis narastających uczuć i emocji, które w końcu muszą znaleźć jakieś swoje ujście. Kiedyś ceniona i zamożna rodzina, dziś walcząca o każdy dzień, przyciśnięta ciężarem utraconego prestiżu. Najbardziej odbija się to na głowie rodziny Ethanie, który nie do końca pogodził się z rolą subiekta we włoskim sklepie. Gorycz, zniechęcenie i pragnienie odzyskania utraconego miejsca w społeczeństwie miasteczka pchają go ku działaniom nieoczywistym, sprzecznym z jego naturą. Także boleśnie odczuwają obecną sytuację jego dzieci, wchodzące w okres nastoletni. Chcą być jak inni a nie zadowalać się tylko okruchami. Obok nich obserwujemy całą galerię postaci - słabych, zagubionych, chciwych, pogubionych, przerażonych....

Wkp | 2015-11-13
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

KSIĄŻKA LUDZKICH GORYCZY

Jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich w historii i kolejna powieść z jego dorobku udowadniająca, że nie tylko najsłynniejsze jego dzieła warte są poznania.

Niewielka mieścina New Baytown to miejsce pełne ludzi, którym się nie powiodło. Miejsce pełne ludzkiej goryczy i rozczarowań. Ethan Hawley jest taki, jak oni wszyscy, choć kiedyś należał do elity. Był jednym najbogatszych ludzi w okolicy, obecnie jednak pracuje w sklepie. Stara się zapomnieć o tym co było, żyć chwilą – i życiem – obecną, ale jego żona, Mary, i ich dzieci tęsknią za minionym statusem. Przyjaciółka Mary, Margie, boi się niepewnego życia w samotności i bez pieniędzy, przyjaciel Ethana, Danny, swym alkoholizmem sięgnął dna. Czy szansa na odmianę losu, jakiej zapowiedź pojawia się nagle, ma szansę spełnienia?

Steinbeck to pisarz wielki. Genialny w swym minimalizmie, genialny w analizie ludzkiej duszy i przede wszystkim mistrz w ukazywaniu przekroju społecznego Ameryki. I nie ma...

Shimik | 2016-01-08

Książka o ludzkich nieszczęściach i o tym co one potrafią zrobić z człowiekiem. Wszyscy czują gorycz i tęsknią za tym co było. Chcieli by wrócić do przeszłości i żyć tak jak kiedyś. Książka jest ponura i przytłaczająca. Według mnie potrafi zepsuć nastrój. Także trzeba być przygotowanym na ciężkie przeżycia.

Jeżeli nie znasz chociaż jednej powieści Johna Steinbecka, a zapoznać się z jego twórczością chcesz za pomocą 'Zimy naszej goryczy', to powiem Ci jedno - ODRADZAM.
Uwielbiam tego amerykańskiego pisarza, ale ta pozycja pokazuje wyraźny spadek formy pisarskiej autora 'Na wschód od Edenu' (to jedna z ostatnich powieści Sienbecka). Gdybym nie wiedziała, że tę książkę napisał Steinbeck, to powiedziałabym, że to jakiś debiutant, nieoszlifowany diament, który wymaga odpowiedniego przygotowania, a nie laureat Literackiego Nobla. Mimo ciekawej historii Ethana całość wypada słabo, głównie przez narrację i sposób zapisu. Aż trudno uwierzyć, że ta sama ręka napisała genialnych 'Myszy i ludzi'.

ChristinaL | 2016-09-18

'Zima naszej goryczy' powstala w 1961 roku. Glownego bohatera, absolwenta Harvardu, potomka bogatego rodu spotykamy w momencie kiedy jako posiadacz duzej, zadbanej biblioteki na strychu, uczciwy, niestety z niczego niezadowolony czlowiek pracuje w sklepie w malym miasteczku.
Otaczaja go znajomi, ktorzy budza w nim chec zdobycia w zyciu wiekszych pieniedzy, osiagniecia lepszego statusu spolecznego. Ci rzekomi przyjaciele knuja i szepcza do ucha scenariusze pieknej przyszlosci.
Powoli przykladny ojciec rodziny i usluzny sklepikarz staje sie pozbawionym skrupulow cwaniakiem wykorzystujacym innych.
Steinbeck nie zawodzi w diagnozowaniu spoleczenstwa amerykanskiego. Jest w ksiazce sporo uniwersalnej prawdy o mozliwosciach i ograniczeniach natury ludzkiej.
Powiesc przetlumaczyl Bronislaw Zielinski, prawnik, zolnierz AK, ktory w pierwszej polowie XX wieku zaslynal z przekladow literatury amerykanskiej. Zielinski osobiscie znal Steinbeck'a, mimo to tlumaczenie pozostawia wiele do...

luelle | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

O, rany... Jeszcze jedna powieść Steinbecka i zacznę wierzyć, że człowiek to wcielone zło. "Zima naszej goryczy" jest cudownie poetycka, mądra, błyskotliwa, głęboka i przejmująca. I okrutna. I niejednoznaczna. Tak jak ludzka natura. Zaczęłam lekturę z uśmiechem i rozbawieniem, a skończyłam ze ściśniętym gardłem... I teraz kłębią się myśli w mojej głowie.

Ciacho | 2016-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2016

"Żegnaj szczęście"

New Bayton jest całkiem ładną miejscowością. Miasteczko rozrzucone jest wokół kompleksu wód śródlądowych zasilanych przez fale morskie. Posiada port, który osłania przybrzeżna wyspa. Nie jest to miejsce zbytnio zaludnione i wielkomiejskie. Istnieje tylko kilka okazałych domów byłych wielorybników. Większość to małe i schludne budynki otoczone pięknymi starymi drzewami. Kiedyś prosperowało bardzo dobrze i było mocno rozwinięte, dzięki połowom wielorybów i sprzedaży oleju wielorybiego. Jednakże trwało to tylko do czasu, kiedy pojawiły się inne, bardziej potrzebne zasoby niż ten olej. Przez to miasteczko wpadło w pewną stagnację i tak trwa do dziś, trawione przez choroby i pewnego rodzaju rozpacz.

W New Bayton żyje Ethan Allen Hawley, jego żona Mary, córka Ellen i syn Allen. Ethan jest sprzedawcą w sklepie pewnego Włocha, Pana Marullo, i bardzo cierpi z tego powodu, ponieważ sam był kiedyś jednym z najbogatszych i najważniejszych mieszkańców miasteczka i nie...

Justitia | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 lipca 2017

Rozwleczona akcja. Irytujące postacie, których się nie lubi i którym się nawet nie współczuje. Nierealne rozmowy. Na dokładkę właściwie od początku wiadomo, jaki będzie finał opowieści. Nic tu nie zachwyca, nic nie przyciąga uwagi. Zmuszałam się, żeby dobrnąć do końca, chociaż czytało się całkiem szybko. Rozczarowanie totalne.

Dominika Rygiel | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2015
Przeczytana: 02 listopada 2015

"Niepowodzenie jest stanem umysłu." (s. 246)

"Zima naszej goryczy". Już sam tytuł smakuje mi gorzko i wywołuje na moim ciele dreszcz. Steinbeck, po raz kolejny udowodnił, że natura ludzka jest mu nieobca a kreślenie wyrazistych bohaterów to jego znak rozpoznawczy. Głównie dlatego kocham jego powieści i z wielką przyjemnością się z nimi zaznajamiam.

Ethan Hawley mieszka w małym miasteczku gdzie sprawuje profesję subiekta sklepu. W głębi duszy cierpi z tego powodu, myślami powraca do zamierzchłych czasów, kiedy to jego nazwisko kojarzono z fortuną i dobrą passą. Gorycz podsyca jego żona Mary, która z tęsknotą w głosie wspomina przeszłość oraz z nutą rozżalenia snuje plany na przyszłość; ich dzieci, które próbują podreperować domowy budżet biorąc udział w konkursie literackim organizowanym przez producenta płatków śniadaniowych a także znajoma Margie. To głównie dzięki jej wróżbie Ethan postanawia zmienić swoje życie i zawalczyć na powrót o swoje "dobre imię". ...

Grot | 2018-06-27

Pewien sklepikarz prowadzi interesy, styka się z ludźmi, rozmawia, analizuje, planuje. Niby nic specjalnego.

Ogólnie spodziewałem się czegoś lepszego. Być może coś przeoczyłem, coś umknęło, ale jakaś taka niespełniona powieść mi się wydała. Po tytule spodziewałem się czegoś mocniejszego. Jakiejś wielkiej goryczy w osobowości głównego bohatera ani jego towarzyszy nie dostrzegłem.

Spora część książki wydaje się po prostu jałowo przegadana...

Owszem jak to u Steinbecka, nie brakuje ciętych bon motów, zręcznych dialogów, lecz czuje pewien niedosyt po „Zimie naszej goryczy”. Być może zbyt duże wymagania postawiłem książce. Jak dotąd przeczytałem kilka książek Steinbecka, głównie tych najsłynniejszych i porównując z tym, to czuje wyraźny spadek poziomu.