Rycerz Kielichów

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
Klara

Rycerz Kielichów, zwodniczy i niebezpieczny jak górski strumień. Wciąż szuka nowych podniet, bo nuda wydaje mu się gorsza od śmierci. Jest jeźdźcem smoków, wojownikiem, słynnym bardem i niezrównanym kochankiem. Jego imię jest wypisane pianą na wodzie. Jego życie jest utkane z sennych marzeń, a kiedy sen pryska, lord Lanne Lloch l'Annah przestaje istnieć. Tyle że on nie może już przestać...

Rycerz Kielichów, zwodniczy i niebezpieczny jak górski strumień.

Tyle że on nie może już przestać śnić, choć sny stają się coraz bardziej niebezpieczne. Bo Rycerz Kielichów to także twórca i burzyciel tronów. Aby zrealizować swoje marzenie, jest zdolny poświęcić wiele, bardzo wiele.

Nawet przyjaźń.
Nawet miłość.
Nawet cały świat.

źródło opisu: www.runa.pl

źródło okładki: www.runa.pl

ZARAZA | 2014-07-22
Przeczytana: lipiec 2014

Moje pierwsze spotkanie z Piekarą i jestem zadowolona. Historia na początku mnie zaciekawiła, mimo że wydawała się dosyć banalna. Czyta się lekko i przyjemnie, bardzo wciąga. Ciekawy wykreowany świat. Nie podobały mi się tylko błędy dość banalne, jak na przykład pisanie, że Kreta to kraj. Niemniej powieść ciekawa.

Krzysztof Baliński | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Piekara pisząc „Rycerza Kielichów” pokazał, że jest w wyśmienitej formie pisarskiej. Naprawdę w świetny sposób opowiedział banalną z pozoru historię, na pierwszy rzut oka można powiedzieć, ale to już było. Na pewno była konwencja przenikania się dwóch światów równoległych to fakt, ale jeżeli jest świetnie rozpracowana, to czytelnikowi po prostu chce się o tym czytać. Tutaj historia, która wygląda na banalną wcale taka nie jest. Mamy tu pełno nawiązań do książek z gatunku fantazy chociażby Sapkowskiego czy Ziemiańskiego, Grzędowicza a także nawet do Herbertowskiej Diuny. Rozważania dotyczące głównego bohatera przypominają te jakie snują autorzy uniwersum Diuna dotyczące Paula Muad’Diba. Można też znaleźć literackie nawiązania do twórczości Martina, twórcy cyklu pieśni lodu i ognia. Ten świat równoległy niemal żywcem ściągnięty jest z Martina, jest normalny, średniowieczny no i są tam smoki. Nawet, główny bohater przypomina troszkę księżniczkę Danerys, matkę smoków. Smoki to bardzo...

LiliMadlene | 2012-04-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Co, jeżeli rzeczywistość, w której żyjesz jest tak naprawdę snem? Co, jeżeli to sen jest Twoją rzeczywistością? - ten motyw „życia snem” jest doskonałym materiałem dla książki z gatunku science-fiction. Jacek Piekara sięgnął jednak po konwencję czystego fantasy, by ukazać dwa oblicza jednego faceta. Korporacyjnego informatyka i legendarnego barda. Z wiernym smokiem, kochanką w zamku i plugawym wrogiem. Czyli wszystko to, od czego mogłabym dostać wysypki, czytając coś z tych rejonów fantastyki. Co więcej, sparzyłam się raz już na nadgryzionej „Ani słowa prawdy” i zamierzałam już nigdy nie sięgać po takie wyczyny Piekary, które nie wyszły spod egidy Fabryki Słów. Ale „Rycerz kielichów” kusił i magia sprawdzonego nazwiska nadal działała.

Poznajemy głównego, bezimiennego bohatera-narratora w naszej konwencjonalnej, szarej rzeczywistości – jest on pracownikiem korporacji, statystycznym obywatelem, dość beztroskim singlem wiodącym niezobowiązujące życie towarzyskie, ot, facet jakich...

macdej | 2015-12-07

Idę do biblioteki. Zobaczyłem całkiem fajną okładkę, nazwisko autora i nieco głupi tytuł, który, jak się później okazało, nijak ma się do fabuły książki. W każdym razie, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, zdecydowałem się, że spędzę nad „Rycerzem Kielichów” Jacka Piekary parę dni. Czy żałuję? Trudno powiedzieć. Czy książka mnie rozczarowała? Właściwie nie. Czy zaskoczyła in plus? Nie do końca.

Tak po prawdzie trudno mi napisać o książce Piekary jednoznaczną opinię. Mniej więcej do połowy miałem nieodparte wrażenie, że to czytadło pisane nieco na siłę – żadnego tła, żadnego wprowadzenia, żadnych mniej lub bardziej logicznych odpowiedzi na pytania co? jak? dlaczego? Nagle znajdujemy się w śnie szeregowego pracownika koncernu informatycznego, który spotyka pewnego dnia tajemniczą kobietę, będącą swego rodzaju wzmacniaczem jego marzeń sennych. Bo w snach ów bezimienny informatyk jest lordem Lanne Lloch l'Annah (nie odważę się odmieniać), poetą dosiadającym smoka, a pod...

Otori | 2016-08-18
Na półkach: Hich fantasy, Przeczytane

" Ukradłam " tą książkę bratu z biurka , gdy nie miałam czasu zajrzeć do biblioteki . Początek jest naprawdę nudny nawet ten moment gdy nie znajoma zamieszkuje w mieszkaniu głównego bohatera , wszystko oprócz zdania " Będę dla ciebie śnić " . Akcja ! Po tych kilku pierwszych stronach opis snu młodego mężczyzny , aż przyciąga do stron książki .
Śnicie cudzego życia , a jednak własnego to na prawdę ciekawy pomysł .
Mam wrażenie , że fanom autora zabraknie tego " barbarzyństwa " i gruboskórności cechujące inne dzieła , choć nie jest to nieskazitelna książka .

Konrad Olejnik | 2015-03-06

Choć nie polubiłem zbytnio głównego bohatera historii, "Rycerza Kielichów" czytało mi się świetnie.
Akcja gna na złamanie karku i cały czas zaskakuję. Parę razy myślałem, że najlepsza część przygody minęła, ale czytany fragment okazywał się jedynie wstępem do jeszcze większych emocji.
Piekara zaserwował nam w tej książce postśredniowieczną przygodę z elementami magii. Niby wszystko jasne tyle że sam główny bohater żyję w naszych czasach i w naszej rzeczywistości. jego życie jest całkiem normalne, aż do momentu pojawienia się pewnej kobiety, która mówi, że będzie dla niego śnić.
Sen okazuję się nad wyraz rzeczywisty, wliczając w to konsekwencję takie jak obrażenia fizyczne.
I pojawia się pytanie co tak naprawdę jest jawą a co snem.

Książkę czyta się naprawdę świetnie, dawka ironii serwowana przez Piekarę wchodzi przyjemnie w umysł, tyle że w skutkach ubocznych występuję niepokój i niepewność, jakie niesie za sobą sugestywność historii.

Fanom fantastyki lubiącym jak się im...

aspolski | 2013-06-05

Rycerz-informatyk śpiący ciut za długo.
Książka, która pokazuje, że świat sennych marzeń potrafi zmienić się w jednej chwili z baśniowej sielanki, gołych księżniczek i majestatycznych smoków w zakrwawione dziwki, grubych włodarzy i śmierci, która czycha na licu kart.
Tak, Rycerz Kielichów to nietypowe połączenie dwóch światów, naszego-realnego i sennego, który z biegiem snu staje się bardziej rzeczywisty niż Ziemia.
Książka ciekawa, wciągajaca, lecz jak to też bywa - nie spełniająca moich ideaów literackich, choć była temu bliska.

Grafogirl | 2011-09-08
Przeczytana: 07 września 2011

Bardzo ciekawy pomysł, wykonanie przeciętne. Czytało się szybko, a książka mnie wciągnęła, lecz miejscami wydawała się naciągana, szybka, a bohater naiwny. Ogólne wrażenie pozytywne, ale bez rewelacji.

Pablos | 2010-07-06

Od momentu powstania wydawnictwa Runa, ta książka znajdowała się w zapowiedziach. Autor jednak jakoś nie potrafił jej skończyć. Ale wreszcie doczekaliśmy się: czy "Rycerz Kielichów" wart był oczekiwania? No ba, jasne. Jak każda kolejna powieść Jacka Piekary "Rycerz Kielichów" jest powieścią napisaną na co najmniej przyzwoitym poziomie, i choć nie zapada w pamięć na dłużej, to rozrywka jest i tak całkiem niezła.
Bohaterem jest informatyk, który pewnego dnia spotyka kobietę obiecującą mu śnienie jego snów. Ponieważ próbka snu, którą otrzymał spodobała mu się, przyjmuje Annę do swego mieszkania i zaczyna pogrążać się w świecie typowego fantasy, gdzie rządzi miecz, magia i spryt. Tu zaczyna się "heroic fantasy", które panu Piekarze wychodzi całkiem przyzwoicie. Choć momentami bardzo przewidywalna, książka jest warta przeczytania. Autor rozkręca się pod sam koniec i rozwiązuje wątki w bardzo dobry i przekonujący sposób, biorąc za oczywiste, iż w brutalnym świecie, jakim jest ten ze snu...