Les Diaboliques (Celle qui n'etait plus)
Mikael95

Fernand Ravinel, wraz ze swoją kochanką Lucienne, morduje z premedytacją żonę w celu zdobycia ogromnej fortuny z polisy ubezpieczeniowej... Temat na powieść kryminalną banalny i stary jak świat, ale w tej historii filmowanej przez mistrzów "suspensu" to dopiero preludium do nieprawdopodobnej i misternie skonstruowanej intrygi!!! Plan kochanków komplikuje się, kiedy ciało zamordowanej nagle znika... Pozorny sukces morderców staje się dla nich koszmarem... Pointa historii zadowoli wszystkich koneserów literatury kryminalnej!

źródło opisu: Wyawnictwo "Crime and Thriller", 1992

kasia0122 | 2014-01-27

Prawdziwe arcydzieło literatury suspensu! Zakończenie jest wielkim zaskoczeniem. Nawet kiedy wydaje nam się, że już wszystko wiemy, ostatnie zdanie po raz kolejny zmienia odbiór i wydźwięk książki.
Lektura trzyma w napięciu, nie możemy doczekać się rozwiązania, bo nie potrafimy znaleźć żadnego wytłumaczenia, nie ma żadnej możliwości, żeby zamordowana kobieta uciekła. Czytelnik powoli zaczyna się już skłaniać, tak jak Ravinel, ku rozwiązaniom nadprzyrodzonym. Potem odkrywamy, że wszystko było zupełnie logiczne. Tę powieść warto przeczytać drugi raz: znając zakończenie, zwrócimy uwagę, na drobne szczegóły, które od początku mogły sugerować rozwiązanie zagadki.

Plum | 2017-10-09
Rozpałka | 2017-09-17