Dom Sienkiewicza

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowieści Barbary Wachowicz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
9788373992085
historia literatury,
Bożena

Opowieść o losach „daru narodowego”, jakim był ofiarowany Sienkiewiczowi majątek Oblęgorek na Kielecczyźnie, a także o losach najbliższych autora Trylogii - dzieci, wnuków, prawnuków, tych którzy są wśród nas. Dom Sienkiewicza to także relacja o związkach autora Krzyżaków z Wielkopolską i dziejach pięknego Muzeum Sienkiewicza w Poznaniu fundacji Ignacego Mosia. W życie autora Bez dogmatu wpisał się także znacząco świetny ród Krasińskich z Radziejowic na Mazowszu. Barbara Wachowicz jest odkrywczynią rewelacyjnej - przytoczonej w książce - korespondencji Sienkiewicza z tym domem, który miał dewizę: „Miłość ojczyzny naszym prawem”.

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=39

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl

liaguszka | 2016-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Napisana bardzo chaotycznie. Zawiera co prawda sporo informacji na temat zstępnych naszego Noblisty, ale trzeba włożyć troszkę wysiłku, wracać do informacji po kilka stron wstecz, żeby to, co się czyta nabrało jakiejś spójności.

Anna | 2015-01-10
Przeczytana: styczeń 2015

"Dom Sienkiewicza" to w głównej mierze opowieść o wnukach, prawnukach i praprawnukach pisarza. Przedstawia ich sylwetki, pokrótce życie. Zawiera liczne fotografie spadkobierców H. Sienkiewicza. Książka przybliża też sylwetkę Igo Mosia - wielkiego mecenasa i promotora twórczości pisarza, a także rodzinę Krasińskich znacząco z nim związaną. Lekko jej się nie czyta. Dużo przyjemniej za to ogląda się fotografie rodziny Sienkiewiczów i ludzi z nimi związanych - to bardziej dla ciekawskich. Przy lekturze ma się wrażenie mnogości różnych faktów, zdarzeń, koligacji i powiązań rodzinnych, na temat których autor książki ma pokaźną wiedzę ale nie potrafi ich oddać w uporządkowany, jednoznaczny i nie tylko dla siebie jasny sposób. Wprowadza to czytelnika w poczucie zagubienia i wywołuje uczucie poplątania wszystkiego i wszystkich. Uważam, że lekturę "Domu Sienkiewiczów" dobrze byłoby poprzedzić inną bardziej klarowną pozycją na temat pisarza. Wtedy odwzorowanie postaci i faktów z...

Marzena | 2016-07-08
Przeczytana: 04 lipca 2016