Ogień Ducha świętego

Wydawnictwo: Esprit
poradniki

Ogień Ducha Świętego to jedno z najważniejszych dzieł rosyjskiej duchowości. Stanowi zapis rozmowy, jaką ze św. Serafinem z Sarowa,o którym mówi się, że jest dla prawosławia tym, czym św. Franciszekz Asyżu dla chrześcijaństwa zachodniego, przeprowadził jego wierny uczeń Mikołaj Aleksandrowicz Motowiłow (1809?1879). Serafin w rozmowie wyłuszcza swą duchowość, którą można streścić jego własnymi słowami: ?Celem życia chrześcijanina jest nabycie Ducha Świętego?. Właśnie poprzez otwarcie się na Bożego Ducha człowiek może już na ziemi żyć jak w Królestwie Niebieskim. Słowa świętego Starca są niewyczerpaną skarbnicą przenikliwych duchowych refleksji. Odbija się w nich doświadczenie duchowe kilkudziesięciu lat życia w heroicznej ascezie i głębokiej modlitwie, jego słynna umiejętność ?rozeznawania duchów?, ale przede wszystkim pokora i świadomość, że mądrość i umiejętności człowieka nie znaczą wiele, że budować można tylko na tym, co jest darem Bożej Łaski.Tekst Ognia Ducha Świętego poprzedza obszerny wstęp ks. Joanna Kołogriwowa, który przedstawia czytelnikowi drogę życia i duchowego rozwoju Świętego Starca z Sarowa.

Bardzo dobra, duchowa książka. Wywiad ze świętym z XIX w.

egon | 2015-09-06
Marcin | 2012-07-31