Jak przegrać II wojnę światową

3 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia, II wojna światowa, bitwy
historia
Bożena

Autor podjął się zadania opracowania zbioru 39 analitycznych artykułów. Bardzo przejrzysty układ książki z zachowaniem chronologii wydarzeń pozwala prześledzić okres od 1936 do 1945. Wiele przegranych bitew i kampanii miało znaczenie dla przebiegu wojny, ale te, omawiane na kartach niniejszej książki miały bezpośredni wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie. Wiele złych decyzji po obu stronach,...

Wiele przegranych bitew i kampanii miało znaczenie dla przebiegu wojny, ale te, omawiane na kartach niniejszej książki miały bezpośredni wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie. Wiele złych decyzji po obu stronach, zarówno Aliantów (Amerykanów, Brytyjczyków, Rosjan), jak i państw Osi, decyzji, które spowodowały tysiące ofiar, pozostało bez śladu. Winni nie zawsze tracili stanowiska, a często, dzięki późniejszym sukcesom, pozostali w pamięci jako wybitni wodzowie.
Inspiracją do wydania tej książki jest wojskowa zasada , która głosi, że "Na wojnie zwycięzcą jest ten, kto popełnia najmniej błędów". Przykłady decyzji podejmowanych na różnych frontach, od Rosji po Normandię, od północnej Norwegii po Afrykę, Grecję i Kretę, w trakcie realizacji różnych operacji. Nie ma tu skomplikowanych map przebiegu operacji wojskowych, które nie zawsze są zrozumiałe dla przeciętnego Czytelnika. Jest natomiast wartka opowieść, pełna celnych sformułowań i wniosków. Polski czytelnik z uzasadnioną dumą znajdzie na kartach tej książki informacje o rodakach walczących pod Narvikiem, Monte Cassino, Falaise czy Arnhem.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Marcin | 2015-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książka
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Mimo iż interesuję się największym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości zdecydowanie nie polecam tej książki. Pierwsze 6 rozdziałów było nawet całkiem interesujących, ale nim dalej brnąłem tym bardziej książka mnie nudziła. Na uwagę zasługuje jedynie 6 pierwszych rozdziałów, 3 środkowe (bitwa o Falaise, Arnhem i Ardeny) i 3 ostatnie. Moim zdaniem zbyt drobiazgowo autorzy rozdziałów opisują bitwy. Nie jestem aż tak zorientowany by wiedzieć, która dywizja brała udział w danej bitwie i szczerze mówiąc nie bardzo mnie to interesuje. Sam tytuł nie bardzo odnosi się do zawartości książki. Czytamy w niej o licznych bitwach, które nie miały wcale aż takiego dużego znaczenia na przebieg wojny, a zostały w niej pominięte o wiele ważniejsze aspekty, które przeważyły o przebiegu wojny. Tytuł marketingowy i zawartość nieciekawa.
Zdecydowanie nie polecam.

| 2013-07-02