Mati

| 2013-12-15

Jakiś czas temu ktoś wywalił na śmietnik pół wora książek.Wszystkie,biedaczki,były w złym stanie,leżały chyba w jakiejś wilgotnej piwnicy,na niektórych rosły już dość okazałe niebieskie pleśniogrzyby.Zostały oczyszczone i wysuszone i tak po kolei będę je czytać,żeby nie czuły się samotne,niepotrzebne i zapomniane.W owej "matce" chodzi bardziej o matkę-Rosję.Pisana w latach 5o-ych,więc propagandowych,ale nie czuć w niej'czerwoności".Losy bohaterów,mieszkańców kilku ukraińskich wsi umieszczone są w przededniu rewolucji.Dzisiaj się ją potępia,bo wyrosły na niej potwory,ale wtedy chłop w końcu odważył się podpalić pański dwór i ukraśc mu krowę,bo na własną był za biedny,udoić mleko,nalać go do wspólnej miski,zasiąść do stołu z rodziną i w ciszy i z namaszczeniem jeśc to mleko niczym jakiś rarytas.I nareszcie przestał całować książęce i popskie ręce.Dziś ta rewolucja jest w pogardzie,ale,niestety dla wielu nadeszły znowu czasy całowania nie tylko łap ale i innej części ciała,że o braku...

floodwater | 2015-08-31
PlantagoEskulapu | 2013-09-24