Dziecko z FAS w szkole i w domu

Wydawnictwo: Rubikon
Bożena

Problematyka Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS) i zaburzeń pochodnych budzi coraz szersze zainteresowanie rodziców i opiekunów, pracowników socjalnych, pedagogów, psychologów i lekarzy. Znaczna grupa dzieci dotkniętych tym problemem jest wychowywana poza rodzinami pochodzenia, w rodzinach zastępczych, adopcyjnych i w domach dziecka. Rodzice często nie radzą sobie z wychowywaniem dziecka z...

Znaczna grupa dzieci dotkniętych tym problemem jest wychowywana poza rodzinami pochodzenia, w rodzinach zastępczych, adopcyjnych i w domach dziecka. Rodzice często nie radzą sobie z wychowywaniem dziecka z FAS, popadając w różne problemy materialne i w uzależnienia, sprawiając ból dzieciom i sobie.
W szkole praca z uczniem z zaburzeniami poalkoholowymi jest procesem wiążącym się z nieustannym planowaniem i organizowaniem. Stosowane strategie muszą być poddawane ciągłej kontroli i analizie. Nauczyciel powinien znaleźć czas, by móc podkreślić i uwidocznić każdy sukces ucznia.
Dzieci z FAS potrzebują naszej życzliwości, troski i uwagi. Za piętrzące się trudności odpowiedzialne jest przede wszystkim uszkodzenie mózgu. Nie szukajmy winy pośród rodziców, uczniów, instytucji. Obserwujmy, myślmy, dyskutujmy i działajmy.

źródło opisu: http://www.ksiegarniarubikon.pl

źródło okładki: http://www.ksiegarniarubikon.pl

Zołzica | 2019-02-16
Przeczytana: 11 lutego 2019

Niestety mała jest świadomość społeczeństwa na temat FAS.
Polecam tę książkę rodzicom i nauczycielom.
Życie z dzieckiem chorym na alkoholowy zespół płodowy jest bardzo trudne, jeśli nie mamy świadomości choroby, każdy dzień będzie przynosił nowe rozczarowania.
Dziecko zostało skrzywdzone przez matkę i teraz krzywdzi wszystkich tych, którzy próbują go kochać. Kłamie, manipuluje, niszczy... Trudno je zrozumieć, trudno zrozumieć, że nie robi tego specjalnie i nam na złość.

Bożena | 2013-03-15

Bardzo polecam tym, którzy pomagają "wyrównać szanse" dzieciom z zaburzeniami poalkoholowymi.