SOG. Tajne wojny amerykańskich sił specjalnego przeznaczenia w Wietnamie

Tłumaczenie: Józef Kozłowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jednostki Elitarne Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
SOG. The Secret Wars of America's Commandos in Vietnam
jednostka wojskowa, wojsko

SOG była jednostką wojskową - tak tajną, że jej istnieniu zaprzeczał rząd Stanów Zjednoczonych. Jednostka działała pod kryptonimem "Grupa Studiów i Obserwacji" i podlegała bezpośrednio Połączonemu Komitetowi Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W Wietnamie tylko generał Westmoreland i kilku innych oficerów wiedziało o działalności SOG. W jednostce służyli wyłącznie ochotnicy. Wykonywali oni bardzo niebezpieczne zadania polegające na prowadzeniu rozpoznania północnowietnamskich obiektów wojskowych w Laosie i Kambodży, mocno chronionego i bronionego szlaku Ho Chi Mihna, identyfikacji i wskazywaniu celów dla samolotów bombowych typu B-52, prowadzeniu akcji ewakuacyjno-ratunkowych, które miały doprowadzić do uratowania zestrzelonych pilotów z terenów położonych w głębi ugrupowania przeciwnika.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

brombergreader | 2017-01-31
Przeczytana: luty 2007

John L .Plaster . Człowiek legenda ... Książka kapitalna . Szkoda że bez ilustracji i map . Książka czyta się doskonale . To chyba najlepsza książka z tej serii. Plaster był żołnierzem sił specjalnych- wiec wie o czym pisze...
Polecam bo to przednia lektura i kawał historii....
Poza tym zajrzyjcie na strone Plastera (www oczywiście )Są tam odnośniki do ciekawych książek w .pdf

spec_johny | 2015-08-07

Pozyja Johna L. Plastera to książka jedyna w swoim rodzaju.
Opisuje ona całą działalność od powstania do rozwiązania tajnej amerykańskiej jednostki MACV SOG z czasów wojny w Wietnamie.

Plaster jako jeden z pierwszych żołnierzy MACV SOG posiada niesamowitą wiedzą na temat misji amerykańskich sił specjalnych w Wietnamie, co tym bardziej ucieszy czytelnika. Jest to chyba jedyna tak obszernie i rzetelnie napisana pozycja odnośnie MACV SOG, która ukazała się w naszym ojczystym języku.

Jedynie czego mi brakowało w polskim wydaniu, to zdjęć które są w oryginalnym wydaniu.
Poza tym małym mankamentem, pozyja jest bardzo ciekawa!

Jako, że okres wojny Wietnamskiej to zarówno chrzest bojowy ST-1 i ST-2 (Seal Team 1 i 2. Na początku wojny w Wietnamie istniały tylko dwa zespoły fok. W szeregach MACV SOG służyli również SEAL's), początek działalności MACV SOG, jest to także duża działalność wywiadowcza i działania SAD (Special Activities Division - jednostka CIA odpowiedzialna za operacje...

Garbaty-Aniol11 | 2013-04-19

Wstrząsające historie amerykańskich komandosów stojących na pierwszej linii ognia.Autor sam służył w tych jednostkach, więc zna historię z autopsji.
Żołnierze wielokrotnie wysyłani byli do akcji w których kilku lub kilkunastu komandosów walczyło z setką lub większą ilością przeciwników, a powrót do bazy graniczył z cudem. Ich schwytanie oznaczało przeważnie śmierć po długotrwałych torturach.
Okrucieństwo wojny, osobiste tragedie żołnierzy, cierpienie, życie z dnia na dzień, ignorancja przełożonych to chleb powszedni walczących.
Polecam książkę wszystkim interesującym się Siłami Specjalnymi, wojną w Wietnamie jak i miłośnikom historii współczesnej.

MichalR | 2017-02-16
Kurt13Cidaris | 2016-10-23