Ostatnie dni Stefana Zweiga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Les derniers jours de Stefan Zweig
komiksy
Reminiscencja

Wrzesień 1941 roku. Do Brazylii przyjeżdża austriacki pisarz i dramaturg, Stefan Zweig. Wraz z żoną Lotte uciekają przed nazistowskim reżimem. 23 lutego 1942 roku zostaną znalezieni martwi, trzymając się za ręce. Doprowadziło ich do tego poczucie beznadziejności, nietolerancji i utracona wiara w przyszłość ludzkości. Ostatnie dni Stefana Zweiga to wzruszająca historia biograficzna, która...

Ostatnie dni Stefana Zweiga to wzruszająca historia biograficzna, która dzięki delikatnemu, wręcz intymnemu rysunkowi Sorela przejmująco ilustruje tragizm sytuacji, w której znalazł się jeden z najwybitniejszych humanistów XX wieku i jego żona. Ostatnie miesiące życia Zweiga zbadał Laurent Seksik i w 2010 roku opublikował wyniki swoich poszukiwań.

Komiks na podstawie książki Seksika powstał dzięki współpracy z Guillaume Sorelem, autorem wielu serii komiksowych jak i pojedynczych albumów. Na podstawie książki Laurenta Seksika powstała również sztuka teatralna, która swoją prapremierę miała w styczniu 2013 roku.

Ostatnie dni Stefana Zweiga wydano po niemiecku i niderlandzku.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl/p/ostatnie-dni-stefana-zweiga.html

orzech | 2016-04-03

Cieszę się, że ten piękny komiks ma też swoją polską wersję. Sięgając po adaptację powieści autorstwa Laurent Seksika, zrobiłam pierwszy mały krok by zapoznać się z twórczościa dwóch pisarzy, znanych mi do tej pory tylko z nazwiska; Stefana Zweiga i Laurent Seksika.

Ta poruszajaca historia, przepięknie narysowana przez utalentowanego Guillaume Sorela, jest prawdziwą ucztą dla oczu. Ostatnie jej strony są szczególnie wzruszające.

Tomasz Jamroz | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Wzruszający i smutny komiks. Bardzo eleganckie rysunki. Prosty scenariusz ale jest to dla mnie pozytyw.

catarzynka12 | 2013-08-26
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Wspaniały, piękny komiks! Mistrzostwo.

giera | 2013-06-17

Scenarzysta Laurent Seksik, chciał unaocznić, iż przywiązanie do minionego czasu oraz rozpamiętywanie przeszłości, było jednym z głównych powodów narastającego przygnębienia Stefana Zweiga. Można zauważyć podczas lektury, że Lotte chciała zacząć od nowa, natomiast u Stefana z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień depresja się pogłębiała. Jego czarnowidztwo udzieliło się żonie. A ostateczna decyzja, aby popełnić samobójstwo, wydaje się posiadać uzasadnienie. Od pewnego momentu czytelnik nie ma wątpliwości, w jakim kierunku rozwija się akcja i jak musi się ona zakończyć. Zresztą Ostatnie dni… to komiks biograficzny, oparty na faktach, dlatego uważam, że wcale nie spoileruję. Ponieważ nie o finał, nie o pointę w tym albumie chodzi. Od samego początku ona jest znana z życiorysu Stefana Zweiga. Główne pytanie, na które starają się odpowiedzieć autorzy brzmi: czy i w jakich okolicznościach można uznać samobójstwo za czyn moralnie uzasadniony? Dla mnie ten komiks jest właśnie o tym.

- -...