Blockbuster

Wydawnictwo: AdPublik
Blockbuster
jagarkar

„Blockbuster” to powieść antywojenna, chociaż jej akcja rozgrywa się podczas wojny. Oprócz porywającej akcji rodem z hollywoodzkich filmów sensacyjnych, zawiera także pogłębioną analizę psychologiczną postaci, która skłania do refleksji nad kondycją i powołaniem człowieka. Stawia pytanie: czy zabijanie jest naturalnym powołaniem człowieka? Może niektórzy z nas urodzili się wyłącznie po to, by zadawać śmierć?

Powieść wyróżniana w Chorwacji wieloma prestiżowymi nagrodami w dziedzinie prozy. Została wydrukowana również w alfabecie Braille’a.

„Blockbuster” to jedna z najbardziej przejmujących, wstrząsających, krwawych i przesyconych symbolami powieści wojennych, jakie przeczytałem w swoim życiu.”
Davor Šišović

„Ocena wojny dokonana przez Žmiricia pod względem ideologicznym jest niepoprawna politycznie. Bohaterowie Žmiricia przesiąknięci są brutalnością i energią do szpiku kości. Nie urodzili się tacy, lecz zostali ukształtowani przez okoliczności, które piętnują wszystko, nawet całkowicie niewinne idee o wojnach, które ludzie prowadzą w obronie ojczyzny. To proza niemalże utopijnej (antywojennej) agitacji.”
Ervin Jahić

„Wojna według Žmiricia jest przede wszystkim brutalna, wyobcowująca i szczera – z jednej strony napiętnowana absurdem Batalionu Pancernego Józefa Skvoreckiego z filmu Vrdoljaka Na górze rośnie zielony las: z nieprzyjacielem nie wolno rozmawiać, bo może się okazać, że jest… twoim krewnym. Tak postawiony dyskurs plasuje powieść pośród najlepszych dzieł o tematyce wojennej, powstałych na naszych terenach w ciągu ostatnich dwudziestu lat.”
Matko Vladanović

źródło opisu: Wydawnictwo AdPublik, 2013

źródło okładki: http://www.adpublik.pl/

Patrycja Żurek | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Czytając książkę Zorana Žmiricia "Blockbuster", nie można być obojętnym. Porusza ważny i trudny temat wojny, z całą jej brzydotą i szaleństwem. Wchodzimy w świat brutalności, gdzie zabijania nie traktuje się jako grzechu, ale jako konieczność – dla dobra Ojczyzny, która jest przecież "tylko dlatego, że ktoś, nie wiem kto i ile lat temu zakreślił ołówkiem na mapie i tak zdecydował. Wybrał zamiast mnie. Gdyby zakreślił nieco inaczej, moją ojczyzną byłoby jakieś inne państwo(...)".
Autor nie ubarwia, nie szczędzi drastycznych szczegółów, nie boi się prawdy o ludziach będących gdzieś na froncie, mieszkających w szkole, próbujących przeżyć. Bo wojna to tylko chęć przeżycia, nic więcej. Jako Czytelnicy nie możemy oceniać, możemy jedynie śledzić losy bohaterów, ludzi takich jak my, ale postawionych w sytuacjach, w których nam nie dane będzie się sprawdzić. Czy postąpilibyśmy tak samo? Czy jest w nas, ludziach, tyle zwierzęcości, że lubujemy się w zabijaniu? Czy wręcz przeciwnie, każdą...

Adam Wasilewski | 2014-09-30
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Super książka
Byłem tam i trochę widziałem czytałem z zapartym tchem mimo,że wróciły złe wspomnienia.
Polecam

GregorEust | 2017-06-11