Ucieczka z akademii IQ

Wydawnictwo: Novae Res
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
IQ, inteligencja, ucieczka, rozstanie

10-letni geniusz zwany Młodym Voltaire’m wyrusza wraz z ojcem na spływ kajakowy. Przyjazny nurt rzeki zanosi ich do Krainy Dobrobytu (KD), której mieszkańcy nie muszą pracować, a przywileje i honory rozdawane są zgodnie ze wskaźnikiem IQ. Po przeprowadzeniu przymusowego badania inteligencji u Voltaire’a, zostaje on wytypowany do pozostania w Krainie Dobrobytu, by z pożytkiem dla tego totalitarnego państwa mógł pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Ceną za pozostanie w KD ma być bezpowrotne rozstanie ojca i syna. Obydwaj za wszelką cenę nie chcą do tego dopuścić i w dramatycznych okolicznościach decydują się na wielką ucieczkę drogą wodną. Czy uda im się powrót do naszej rzeczywistości?

„Ucieczka z Akademii IQ” to powieść pełna humoru i błyskotliwej inteligencji. Oprócz dosłownej treści posiada również sens naddany. Na kanwie wartkiej, przygodowej fabuły w alegorycznej formie przedstawione zostały polskie zwyczaje, narodowe spory, niezgody i warcholstwo.

źródło opisu: Novae Res, 2012

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/ucieczka_z_akademii_iq,druk

Michał | 2018-05-01
Przeczytana: styczeń 2012

Mam pewien problem z tą książką. To dość skomplikowana fabularnie, satyra na PRL ale w formie antyutopii i klimacie wakacyjnej powieści przygodowej. Jednocześnie poważna i pełna wyrafinowanego ale czasem również ludycznego humoru (jak i jej autor, którego mam przyjemność znać osobiście). Do połowy rozwija coraz ciekawsze wątki, by potem dość szybko i niespodziewanie zmierzać ku końcowi. Chyba warto przeczytać i ocenić samemu ;-)