Krótka gramatyka języka cerkiewnosłowiańskiego

Wydawnictwo: Bratczyk
Michał

Podręcznik niniejszy zawiera podstawowe wiadomości o języku cerkiewnosłowiańskim (liturgicznym). Jego celem jest dostarczenie niezbędnego minimum wiedzy w zakresie gramatyki języka używanego w liturgii Cerkwi Prawosławnej na terenie naszego kraju. Materiał zawarty w podręczniku podzielony został na trzy podstawowe części. Część I - „Wiadomości wstępne” obejmuje informacje o alfabecie...

Materiał zawarty w podręczniku podzielony został na trzy podstawowe części.
Część I - „Wiadomości wstępne” obejmuje informacje o alfabecie cerkicwnosłowiańskim, zasadach pisowni, wartości głosowej (wymowie) znaków literowych, akcencie, interpunkcji oraz o zasadach skracania wyrazów pod tytlem (tytłem).
Część II stanowi „Przegląd części mowy”. Na szczególną uwagę zasługują tu różnorodne formy czasownikowe, których odpowiedników już nic używa się w języku polskim, jak np. imperfcctum, aoryst, perfectum czy plusąuamperfectum. Niektóre rozdziały części morfologicznej mogą wydać się dość kontrowersyjne, np. „Stopniowanie przymiotników„. Jest to spowodowane zróżnicowanym podejściem do tego zagadnienia wszystkich trzech autorów gramatyk języka cerkiewnosłowiańskiego, które wykorzystano w niniejszej pracy.
Część III zawiera wybrane wiadomości ze składni cerkiewnosłowiańskiej. Tu z kolei zwracają na siebie uwagę takie specyficzne konstrukcje składniowe, nie spotykane w języku polskim, jak celownik niezależny, biernik.

źródło opisu: Wydawnictwo Bratczyk, 1999

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/images/ksiazki/bratczyk/gramatyka_cs.jpg

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!