Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Novae Res
1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura współczesna,
olciak84

„Gorycz” to zbiór osiemnastu opowiadań. Są one zróżnicowane – mówi do nas nastolatka, młody ojciec rodziny, chłopka u schyłku życia, panienka z dobrego domu, babcia dumna z młodej wnuczki, sportowiec, samotna mama. Wszyscy zmagają się z uczuciem goryczy, które ma inne oblicze dla każdego bohatera. Ponieważ postacie są bardzo różne, mówią innym językiem. Ciekawą cechą „Goryczy” jest traktowanie puenty jako najbardziej nośnego elementu opowiadania; to bardziej puenta, a nie treść, współgra z tytułem. Osiemnaście krótkich form, osiemnaście okazji przeżycia przyjemności czytania.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/gorycz,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/gorycz,druk

Martwy Kruk | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Opowiadania ostatnimi czasy stały się moją ulubioną formą słowa pisanego. Ostatnio stałam się też bardziej wymagająca. Na rynku mamy coraz większy wybór i nie wystarczy napisać cztery strony i wmówić odbiorcy, że to jest genialne opowiadanie. Coś takiego zrobiła autorka tego zbioru opowiadań zatytułowanego ‘Gorycz;. Chciała aby były one zróżnicowane wiec pisała z różnych perspektyw, raz jest kobietą, raz mężczyzną. A co oznacza sam tytuł- Gorycz? Każdy z bohaterów tych osiemnastu opowiadań odczuwa inny smak goryczy. Niestety ta gorycz jest banalna. Rozpoczyna się od banalnych spraw. Miałam wrażenie, że bohaterowie sami somie stwarzają problemy, strasznie to było naciągane.

Autorka pisze dość trudnym językiem. Stosuje wszelkiego typu ubarwienia teksu. Przez to treść jest dla nas mało zrozumiała. Zastanawiałam się po co autorka wzięła się za napisanie tej książki. Bohaterowie byli dla mnie neutralni. Autorka w ogóle nie postarała się ich do nas zbliżyć. Miałam wrażenie, że taką...

sofin | 2013-06-26
Ines | 2013-06-14