Porozmawiaj ze mną

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788361989189
rodzina, wychowywanie, rodzice, dzieci
andria

Książka dla dzieci... ale także ich rodziców! Tradycjnie pytanie „Mamo, skąd się biorą dzieci?” zadane niewinnym głosem dziecka w dowolnym wieku zwykle budzi u rodziców zimne dreszcze – wciąż jeszcze trudno nam o tym rozmawiać, tym bardziej z dziećmi. Jednak bywają pytania jeszcze bardziej kłopotliwe: „Co to jest dziewictwo?”, „Dlaczego antykoncepcja jest zła?”, „Na czym polega aborcja?”,...

Książka dla dzieci... ale także ich rodziców!

Tradycjnie pytanie „Mamo, skąd się biorą dzieci?” zadane niewinnym głosem dziecka w dowolnym wieku zwykle budzi u rodziców zimne dreszcze – wciąż jeszcze trudno nam o tym rozmawiać, tym bardziej z dziećmi. Jednak bywają pytania jeszcze bardziej kłopotliwe: „Co to jest dziewictwo?”, „Dlaczego antykoncepcja jest zła?”, „Na czym polega aborcja?”, „Czy trzeba się bać rodzenia dzieci?”. Na takie pytania trzeba odpowiadać: szczerze, mądrze, odpowiedzialnie – i szybko, zanim ktoś inny, komu niekoniecznie zależy na dobru naszych dzieci, zrobi to za nas.

Mariola Wołochowicz, matka trójki dzieci, razem z mężem prowadząca na co dzień Fundację Misja Służby Rodzinie (autorzy wielu książek, w tym m.in. Seks po chrześcijańsku), podpowiada jak rozmawiać o tych trudnych i ważnych sprawach z dziećmi. Kiedy zacząć rozmawiać ze swoimi pociechami o „tych sprawach”? Często dzieci same podejmują temat seksualności i do rodziców należy jedynie stworzenie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa, która ośmieli je do zadawania pytań i wyrażania wątpliwości. Autorzy przywołują rozmowy, które sami kiedyś przeprowadzili w swojej rodzinie, by pokazać, że da się rozmawiać o tym swobodnie i szczerze, wprowadzając jednocześnie dzieci w świat wartości chrześcijańskich.

W praktycznym poradniku Porozmawiaj ze mną omówiony został szereg najważniejszych i najbardziej drażliwych kwestii związanych z seksualnością, wymagających odniesienia się do sfery moralności i etyki – sztandarowe „tematy tabu”. Ale nie tylko – autorzy zadbali także o wyjaśnienie innych, często pomijanych zagadnień, które dla chrześcijan powinny być szczególnie ważne: akceptacji własnego ciała (nawet w trudnym okresie dojrzewania), odwagi życia zgodnie z wyznawanymi zasadami czy radzenia sobie z pokusami.

źródło opisu: Esprit, 2010

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/135/Porozmawiaj-ze-mna.html

MagdaLena85 | 2016-01-03

Ten poradnik przede wszystkim skierowałabym do rodziców, u których pierwsza rozmowa o życiu seksualnym z dziećmi przyprawia o dreszcze. Książka pokazuje jak w delikatny lecz rzeczowy sposób podjąć temat uważany za tabu w większości domów.

andria | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poradniki