Listy do Georges'a

Wydawnictwo: Twój Styl
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Briefe an Georges
Orchidea30Waw

W 1934 roku Veza Taubner i Elias Canetti, żyjący od lat w nieformalnym związku, zawierają małżeństwo z rozsądku, co mocno podkreśla Elias w liście do ukochanego, młodszego brata, Georges'a. Właśnie do niego, którego pociągają raczej młodzi chłopcy, Veza poczuje niebawem bliską uwielbienia sympatię. W niej będzie szukać oparcia w trudnym, symbiotycznym związku z Eliasem. Cztery lata później Veza i Elias zostają wyrzuceni z wiedeńskiego mieszkania i uciekają do Londynu. Wiodą tam biedne emigranckie i coraz bardziej komplikujące się małżeńskie życie. Niezależnie od siebie, a czasem nawet w tajemnicy przed sobą, korespondują z mieszkającym w Paryżu Georges'em, starającym się wyrobić sobie pozycję jako pulmonolog. Veza donosi mu o napadach obłędu Eliasa, Elias natomiast o złym stanie nerwów i depresjach Vezy. Wspólnym mianownikiem tych listów jest troska o zdrowie chorego na gruźlicę Georges'a, któremu Veza pragnęłaby scałować zarazki z ust. Georges, sam nieskory do pisania, przechowa troskliwie listy brata i szwagierki, które zostały odnalezione w 2003 roku w jednej

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Kiedy dowiedziałem się o polskim tłumaczeniu tej książki, byłem wniebowzięty. Dziś, po skończonej lekturze (która trwała około 6 lat) wyrażam rozczarowanie. PO wspaniałej autobiograficznej trylogii Canettiego, w której skupiał się na ludziach i otaczającym go świecie, listy pokazują pisarza jako człowieka skupionego na sobie i na romansach. Być może gdyby korespondencja byłaby pełna, lektura byłaby bogatsza i łatwiejsza, jednak Elias Canetti zniszczył listy brata i dzięki temu, mamy korespondencję tylko w jedna stronę. Poza tym wiele pozostawia do życzenia polska edycja, a szczególnie przypisy, które nie posiadają odnośników w tekście i albo należy czytać całość bez przypisów, albo kuriozalnie zaczynać lekturę od nich, aby wiedzieć, do którego listu i jego fragmentu przypisy istnieją (nigdy wcześniej nie spotkalem się z takim rozwiązaniem).

Angelique | 2017-06-20
Katarzyna Bartnicka | 2015-11-27