Tajna sprawa

2013-04-24
2013-04-24
Wojciech Kallas
kobiety podryw patrol

Druga książka w karierze Jamesa Ellroya, wydana w 1982 r., prawie czterdzieści lat temu. Widać tu, że nie jest to jeszcze styl pisania który zdominuje jego późniejszą twórczość. Ale chyba warta przeczytania, jeśli ktoś lubi klimaty Ameryki lat 50-tych ub. wieku. Po prostu Noir.

Tę książkę czyta się dobrze. Trzyma w napięciu do końca. Przedstawia jakiś inny świat... Tematyka godna Dostojewskiego: zabójstwo, zemsta po kres życia, kara, pomsta, policjant-mściciel, prywatna sprawiedliwość, odrodzenie, spełnienie... Ale jakoś inaczej... - to nie jest Dostojewski, to Dziki Zachód. Gdzie dobro, a gdzie zło? Noir.

Książka dla miłośników czarnego kryminału. Nie każdy odnajdzie się w mrocznej stylistyce rodem z kina noir. Autor osadził akcję w Los Angeles lat 50., co może być pewną przeszkodą dla pewnych grup czytelników, choćby ze względu na odległe czasy, ówczesną obyczajowość.
Kulturowo, poznawczo, a także językowo i stylistycznie jest ta powieść bardzo interesująca. Poznając kolejne strony historii otrzymuje czytelnik niecodzienną rozrywkę. Na kartach Tajnej sprawy dzieje się... film. Sugestywny język Ellroy'a powoduje, że fabuła jawi się niczym film noir. Niezwykłe doświadczenie.
W wywiadach, James Ellroy kreuje się na bezkompromisowego, ostrego, posiadającego własne (czasem kontrowersyjne) zdanie twórcę. Jego powieściowe kreacje, bohaterowie, prowadzenie wątków, tylko potwierdza pewnego rodzaju zaciętość, charakter, niezłomność. W tym gatunku jest to tylko zaleta.
Akcja powieści sytuuje się w roku 1951, w Los Angeles. Młody, bardzo ambitny i pewny siebie policjant, Freedy Underhill toczy rozrywkowe, lekkie życie bawidamka i uwodziciela.
Gra w golfa, znajduje dziewczyny na jedną noc, pije i planuje swoją zawodową ścieżkę. Nic wielkiego, nic odkrywczego.
Sprawy komplikują się, gdy jedna z kochanek Underhilla zostaje zamordowana. Młody policjant na własną rękę próbuje rozwikłać zagadkę jej śmierci. Nie przypuszcza nawet jak bardzo ta sprawa wpłynie na jego przyszłość... Zaczyna szperać w życiorysie zmarłej Maggie Cadwallader, szukając jakiegoś szczegółu, ciemnych fragmentów jej przeszłości, tajemnic, które pozwolą na odszukanie mordercy. Do swej szczególnej sprawy przekonuje Dudley'a Smitha, porucznika z wydziału zabójstw, doświadczonego policjanta, z kontrowersyjnymi metodami przesłuchań. Zapowiada się ciekawa potyczka, nie tylko między sprytnym mordercą, a policją, ale także starcie na linii Smith - Underhill, a wszystko to w otoczeniu starego, zapomnianego już Los Angeles.

buchbuchbicher.blogspot.com

Takie czytadło.

Takie czytadło.

No mizerna jak cholera... Męczę ją już ponad 3 tygodnie i tak utknąłem... :/

No mizerna jak cholera... Męczę ją już ponad 3 tygodnie i tak utknąłem... :/

trochę sztampowo napisana druga połowa

trochę sztampowo napisana druga połowa

Kryminał dla wytrwałych. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Niby fabuła dobrze skonstruowana, ale czytało się jak abstrakcję. Dziwne dialogi, nieprawdopodobne sytuacje, bohaterowie jakby z innej planety. Rozczarowałam się.

• James Ellroy
  • Kryminały