Trucicielka

Okładka książki Trucicielka Peter Robinson
Okładka książki Trucicielka
Peter Robinson Wydawnictwo: Sonia Draga Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
Kryminał
Before the Poison
Sonia Draga
2013-04-03
2013-04-03
Jacek Mikołajczyk

Bardzo się cieszę,że nie zasugerowałam się niektórymi opiniami na temat tej książki, bo straciłabym bardzo miłe spędzony czas. Niezwykle klimatyczna,niespieszny akcja, a jednak trzymająca w napięciu i wciągającą. Polecam na jesienne wieczory z lampką wina.

Młody , ambitny kompozytor z osiągnięciami wprowadza się do wiekowego domu gdzie setki lat temu doszło do zbrodni.Ale czy na pewno czy młody człowiek zdoła odkryć tajemnice ze ścian i czy grace była winna / przeczytajcie koniecznie.

Sama historia nie jest zła. Ale opowiedziana jest fatalnie. Dialogi są sztuczne.. nikt ze sobą tak nie rozmawia, nawet przy oficjalnych okazjach. Najwięcej autor skupiał się nad tym, co bohater, jadł, jaka była pogoda, i jaką muzykę puśćił wieczorem. Było to takie płytkie, bez polotu. A historia miała potencjał. W sumie gdyby nie chęć dowiedzenia się, co się stało, to bym przerwała po 3 rozdziałach.

Pierwsze moje zetknięcie z tym autorem i jakże udane. Nie zaliczam tej książki do kryminałów, to najczystszej postaci beletrystyka z wątkiem kryminalnym w tle. Wspaniałe, niespieszne tempo akcji, cudownie klimatyczna. Rarytas!

Sądząc po opisie, okładce, tytule i autorze spodziewałam się typowego brytyjskiego kryminału. A tu niespodziewanie zaskoczenie...i bardzo dobrze.
Owdowiały kompozytor "muzyki, której nikt nie słucha" (czyt. muzyki filmowej ) powraca po wielu latach z Hollywood. Kupuje stary dom w Anglii w hrabstwie Yorkshire. Okazuje się, że w domu tym wiele lat temu żona otruła swojego męża, miejscowego lekarza, za co została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Ponieważ główny bohater ma dużo wolnego i czasu, i pieniędzy postanawia "odgrzebać" starą sprawę. Cały czas nie wierząc w winę potencjalnej morderczyni.
Opowieść toczy się wolno, z typową angielską flegmą, ale to książka świetnie napisana...tak ładnie i lekko. Na pewno nie polecam miłośnikom mocnych wrażeń, bo typowej kryminalnej akcji tu niewiele.
Można się przyczepić, że napis na okładce głoszący, że to kryminał trochę tutaj nie pasuje. Bardziej powiedziałabym, że to lekki thriller.
Następny minusik ode mnie to tłumaczenie tytułu, w oryginale "Before the poison", który to zdecydowanie lepiej "opisuje" treść niż "Trucicielka". W treść książki wplecione są fragmenty dziennika tytułowej trucicielki.
Fajne jest to, że głównym bohaterem jest mężczyzna, gdyż zazwyczaj takie historie są przedstawione z damskiego punktu widzenia.
To jedna z tych książek, które chętnie przeczytałabym w oryginale, ze względu na wiele typowych angielskich slangowych zwrotów i słówek. Czytając, myślałam o tym jak było w oryginale.
No i na koniec, dla mnie wisienka na torcie, piękne opisy przyrody.
Po lekturze zdecydowanie czuję się dopieszczona.

Bardzo lubię książki, w których jest historia z przeszłości, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością.
Niestety Trucicielka OGROMNIE mnie rozczarowała.
Sam pomysł o ile ciekawy, o tyle wykonanie kiepskie.
To chyba jedna z najnudniejszych książek jakie dane mi było czytać.
Nie ma tam żadnej akcji, emocji. Raczej nie przeczytacie jej z wypiekami na twarzy...
Pozycja dla WYTRWAŁYCH...

Niestety Trucicielka OGROMNIE mnie rozczarowała.
Sam pomysł o ile ciekawy, o tyle wykonanie kiepskie.
To chyba jedna z najnudniejszych książek jakie dane mi było czytać.
Nie ma tam żadnej akcji, emocji. Raczej nie przeczytacie jej z wypiekami na...

Książkę czytałam z zapartym tchem.

Książkę czytałam z zapartym tchem.

Jeśli ktoś liczyłby na wartką akcję i momenty pełne niebezpiecznych sytuacji, to z pewnością zawiódłby się na tej książce. Mi się spodobała, ale jednak określenie jej jako "porywająca" to nadużycie. "Trucicielka" to dość spokojny kryminał, gdzie 60-letni kompozytor rozwiązuje zagadkę sprzed kilkudziesięciu lat. To również ciekawa opowieść z historią w tle.

typowo angielski klimat ( stary dom, widma przeszłości),opisy krajobrazów i ciekawa historia z czasów wojny. Wszystko razem ładnie skomponowane. Przyjemna lektura.

Świetnie napisana powieść, klimatyczna i wciągająca. Powoli tocząca się akcja pochłania czytelnika i przenosi do pięknego, starego domu, położonego na odludziu niedaleko Richmond. A z domem wiąże się pewna historia...

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminały