O mały włos

Okładka książki O mały włos Eoin Colfer
Okładka książki O mały włos
Eoin Colfer Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Daniel McEvoy (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Daniel McEvoy (tom 1)
Plugged
W.A.B.
2013-04-01
2013-04-01
2011-05-11
Piotr Grzegorzewski
zabójstwo śledztwo akcja pościg

Trochę śmieszna opowiastka o amerykańskich bandziorach i żołnierzu co jedną ręką pokona nie jedną mafię. Lekko i z humorem, choć momentami miałam wrażenie że to tani film sensacyjny. Na wakacyjny leżak to jakoś ujdzie.

Książka jak słaby film kategorii B, czyta sie szybko, akcja jakoś sie toczy dość przewidywalnie, a język ociera się o prostacki. Książka typu tych gdzie człowiek nie zagłębia się w treść... bo zbytnio nie ma w co. Do czytania w metrze, autobusie, poczekalni i innych miejscach gdzie chcesz zabic czas.

Przeciętna książka, może nawet gorzej. Bohaterowie są niezbyt zajmujący, właściwie skłamałabym gdybym powiedziała, że można ich polubić. Sama fabuła prosta jak budowa cepa, a ostateczne rozwiązanie niezbyt odkrywcze. Książka nie trzyma w napięciu, nie skłania do próby rozwiązania zagadki. Niestety nie da się również "płynąć" przez kolejne kartki, ponieważ z przyjemnego letargu wytrącają liczne zgrzytnięcia w dialogach, głupotki fabularne, albo tak idiotyczne rozwiązania, że nie potrafiłam przymknąć na nie oka.
Właściwie niczego w tej książce szczególnie nie lubię i dziwię się samej sobie, że już przy samym początku, absurdalnym wątku związanym z przeszczepem włosów, zdecydowałam się brnąć w to dalej.
Zakończenie wydało mi się niemal dziecinne, co wybitnie nie pasuje mi do zapewnień Ridleya Pearsona (w tyłu okładki) " Thriller całą gębą, aż włos się jeży... Geniusz przy pracy!". Osobiście nie widziałam tu ani geniuszu, ani thrillera, ani nie znalazłam "Ostrej, absurdalnej, ekstrawaganckiej prozy." jaką obiecywał mi "Sunday Tribune".
Jak dla mnie? Porażka na całej linii. Jeżeli nie jesteście młodszymi nastolatkami, albo fanami autora polecam tę książkę omijać szerokim łukiem.

Colfera pokochałam już w czasach podfruwajkowych za serię o Artemisie Fowlu, "O mały włos" znów przypomniał mi moją miłość, tym razem w dojrzalszym wydaniu ;)

Rzadko trafiam na książki, co do których nie mam wątpliwości, że zasługują właśnie na ocenę "dobra". Tymczasem "O mały włos" właśnie taka jest - nie jest to pozycja wybitna i nikt nie próbuje udawać, że jest inaczej. Za to czytelnik dostaje książkę lekką, przyjemną i niewymagającą, która jednocześnie - nareszcie! - nie jest dramatycznie głupia. To była naprawdę miła odmiana móc się uśmiechnąć albo nawet i zaśmiać w trakcie lektury, zamiast załamywać ręce nad poziomem żartów.

To jest naprawdę dobre.

Wszystko czego potrzebuje thriller:
-Niesamowity klimat
-Wartka akcja
-Wyrazisty główny bohater
-Czarny humor
-Strzelaniny
-Momenty

Niesamowita rozrywka, w sam raz na weekend. Uwaga, wciąga!

To jest naprawdę dobre.

Wszystko czego potrzebuje thriller:
-Niesamowity klimat
-Wartka akcja
-Wyrazisty główny bohater
-Czarny humor
-Strzelaniny
-Momenty

Niesamowita rozrywka, w sam raz na weekend. Uwaga, wciąga!

Książka petarda. Nic nie zdradzę, po prosty trzeba przeczytać. Polecam.

Książka petarda. Nic nie zdradzę, po prosty trzeba przeczytać. Polecam.

Jedna z tych książek, których lektura naprawdę poprawia humor... Świetnie nadaje się na doładowanie baterii czasie jesiennej ciemnicy :)

Średnio, nie bardzo podobała mi się fabuła, ogółem bardzo się zawiodłam po opisie wydawała się wiele lepsza tym bardziej, że H.Coben uznał ją za niesamowitą. No cóż...

Słaba. Śmiało mogę ją porównać do przeciętnego amerykanskiego filmu akcji puszczonego na podrzędnym kanale tak aby tylko zapchać program.

• 2017
  • Eoin Colfer