Pierwszy Ułan Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
historia

Był legendą już za życia. Jego biografia mogłaby być kanwą kilku sensacyjnych scenariuszy filmowych, a owiana tajemniczością śmierć jest do dnia dzisiejszego przedmiotem różnych przypuszczeń. Należał do najbardziej znanych postaci przedwojennej Warszawy. Przyjaciel i powiernik Józefa Piłsudskiego, wykonawca - z jego polecenia - najbardziej tajnych i skomplikowanych misji, żołnierz obdarzony iście kawaleryjską fantazją, ulubieniec kobiet, wzór człowieka honoru, poeta i przyjaciel najwybitniejszych artystów epoki, ambasador RP, przyjaciel hrabiego Ciano, o mało co Prezydent RP. Jednym słowem - Bolesław Wieniawa-Długoszowski

źródło opisu: Polska Oficyna Wydawnicza, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Człowiek - legenda. Wieniawa był legendą już za życia. Szaleńcza odwaga, nieposkromiona fantazja i urok osobisty. Zmarł samobójczą śmiercią w Nowym Jorku. Nie był potrzebny Sikorskiemu.

Maciej Skuczyński | 2013-03-13
Micrologus | 2018-02-04