Dzieje Jana Sebastiana Bacha

Wydawnictwo: Czytelnik
koemata

Biograficzna opowieść o jednym z najwybitniejszych kompozytorów i organistów niemieckich epoki baroku, a może nawet jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki klasycznej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-03

Jan Sebastian Bach to prawdziwy gigant muzyki barokowej. Książka nie dla wszystkich. Nie jest łatwa w czytaniu. Ale Bach to jeden z tych wielkich, o których warto czegoś się dowiedzieć.

Mixhau | 2017-07-29

Niezwykłe w tej biografii Bacha jest to, że nie jest tylko zbitką suchych faktów, ale dzięki Kureckiej możemy się wczuć w sytuacje, w których mistrz z Lipska był. Możemy przejść przez jego życie poprzez dialogi z innymi, opisy miejsc i sytuacji. Oczywiste, że część z nich (o ile nie wszystkie!) na pewno była dziełem wyobraźni Marii Kureckiej - jednakże wnioski odnośnie charakteru genialnego kompozytora są jak najbardziej zgodne z prawdą ukazywaną w innych biografiach. Tę książkę czyta się naprawdę przyjemnie.

koemata | 2013-03-13
Przeczytana: 2005 rok

Miła książka o Bachu dla każdego.
Nie trzeba znać solfeża.

Stary_Wilk | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Skromny, pracowity, oddany rodzinie, kochający mąż i wspaniały troszczący się o dzieci ojciec , a jednocześnie srogi , wymagający nauczyciel muzyki, trzymający dyscyplinę w szkole, walczący o lepsze warunki pracy i o pozostawienie muzyki w szkole Lipski kantor Jan Sebastian Bach – takim go autorka tej książki człowiekiem opisuje. Wielki muzyk, który za życia doceniany za swoją działalność , a po śmierci uznany za jednego z największych kompozytorów i znawców instrumentów . Książka moim zdaniem przeznaczona dla wszystkich, którzy ciekawi są dziejów Jana Sebastiana.

Zakochałam się w Janie Sebastianie Bachu, a sprawiła to Maria Kurecka, która, zebrawszy dostępne informacje na temat kompozytora, jego rodziny, znajomych i przodków, napisała prostą, aczkolwiek przemawiającą do wyobraźni i emocji, biografię tegoż artysty. Wcześniej niewiele wiedziałam o tym barokowym organiście, a teraz, pod wpływem lektury, zafascynowałam się jego muzyką. Słuchając chorałów wyobrażałam sobie, jak je komponował, jak mozolnie zapisywał pięciolinię nutami i jak "tańczył" palcami po klawiszach. J. S. Bach zdecydowanie wyprzedzał swoją epokę, i to nie tylko pod względem muzycznym, ale też pedagogicznym czy ogólnopoglądowym. To on opracował nową technikę palcowania, obowiązującą do dziś i wydającą się całkiem naturalną (zgięty nadgarstek i używanie kciuka podczas gry), jednak wcześniej grano zupełnie inaczej - wyprostowanymi sztywnymi czterema palcami. Jak na tamte czasy miał nowatorskie podejście do wielu spraw - nie stosował przemocy wobec dzieci, gdyż wolał szacunek...

Szpiegulinek | 2017-01-02
Przeczytana: 16 listopada 2016