Zgłosuj na książki roku 2017

Sad umarłych i inne opowiadania

Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz
horror
Pablos

Zbiór opowiadań Stefana Grabińskiego.

źródło opisu: bookrage.org

źródło okładki: www.bookrage.org

Angeee | 2015-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 lipca 2015

Kiedy usłyszałam, że o Grabńskim ktoś mówi "polski Poe" od razu wiedziałam co będzie moją kolejną lekturą. Muszę przyznać, że jego opowiadania mają ten klimat mrocznej niepewności i swoistą "mglistą otoczkę", a jednocześnie oryginalność, której się często nie spotyka. W niektórych miejscach rozpływałam się też nad pięknem starannej polszczyzny. Zdecydowanie sięgnę po kolejne teksty autora, a na szczęście spłodził ich dość dużo.

KBKBKB | 2014-04-03

- Sad umarłych
- Wezwanie
- Czarna Wólka
- Zielone Świątki
i dodatkowo powieść "Salamandra".

No nie wiem. Jakoś nie do końca jestem przekonany.
Na pewno "Król Nenufar" ciekawy i "Sad umarłych" godny polecenia. Reszta raczej średnia.

Na osobny akapit zasługuje "Salamandra". Cóż, mam z Grabińskim pewien problem, bo często się łapię na "to już było!", ale to prędzej Grabiński był tym prekursorem :)
W ogólnym rozrachunku po powieści spodziewałem się jednak nieco więcej niż dostałem, zwłaszcza że po drodze kilka ciekawych pomysłów było. Na pewno warto się poznać, ale raczej nie dla wszystkich jest to lektura.

Aczkolwiek język niesamowity momentami :)

Fasoletti | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Niektóre opowiadania są lepsze, niektóre według mnie trochę słabsze, za to dla samej mini powieści "Salamandra" warto się z tym zbiorem zapoznać. Można tu przeczytać jeden z najlepszych opisów sabatu jaki w życiu czytałem. W ogóle język u Grabińskiego to czysta poezja.

Krzysztof | 2017-12-28
Tomasz | 2016-11-13