Czekolada z chili

Cykl: Kawa z kardamonem (tom 2) | Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
Sarah

Linka niedawno dowiedziała się, że ma siostrę, którą mama oddała kiedyś do domu dziecka. Ma także ojczyma, z którym nie do końca potrafi się porozumieć. No i braciszka, który ciężko przeżywa rozstanie rodziców. W dodatku Linka idzie do liceum i po wakacjach musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowej klasie. Nie jest łatwo, szczególnie, że jej chłopak wyjechał do Londynu. Czy uda jej się znaleźć pracę i zarobić na czesne w szkole marzeń? Czy związek z Adrianem przetrwa? Związek, który nie zawsze smakuje jak czekolada mleczna. Częściej ma smak czekolady z chilli.
Dalsze losy Linki z Kawy z kardamonem.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

keys | 2013-09-18
Na półkach: Zawodowo
Przeczytana: 18 września 2013

Książka ta autorstwa Joanny Jagiełło polecana jest młodzieży w wieku +/- 16 lat.
Proponuję, aby przeczytały ją także matki nastoletnich dzieci i to nie tylko dziewczyn :)
Książkę czyta się szybko, ponieważ jest napisana prostym, smacznym, bezpretensjonalnym językiem.
Porusza sporo spraw współczesnej młodzieży, m.in. : rozwód rodziców, nowa szkoła i nowe środowisko, brak zainteresowania wśród rówieśników, brak pieniędzy i próba podejmowania różnych dorywczych prac przez osoby nieletnie. Oczywiście nie zabrakło tutaj pierwszych młodzieńczych zawodów miłosnych, przyjaźni i zauroczeń a także braku zrozumienia przez rodziców.
Do tego bardzo dojrzała jak na swoje 16 lat główna bohaterka Linka.
Oby tylko współcześni nastolatkowie chcieli sięgać po tego typu wartościową literaturę.
Dodam, ze jest to cz. 2 książki "Kawa z kardamonem", ale spokojnie można przeczytać ją oddzielnie.

Miśka | 2014-04-23
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Ta książka to kontynuacja "Kawy z kardamonem", gdy zobaczyłam ją na półce w bibliotece od razu chciałam ją przeczytać ponieważ poprzedniczka była świetna.
Ta książka jest zdecydowanie cudowna! Ciekawa fabuła i wspaniali bohaterowie. Sposób w jaki została napisana niezwykle mi się podobał. Opowiada o zwyczajnym, codziennym życiu - szkole, pracy, przyjaźniach oraz miłości. Moim zdaniem czyta się ją z wielkim zaciekawieniem, czekając na kolejne pasjonujące rozdziały. Książka jest trochę przewidywalna, ale nie zniechęcało mnie to do przeczytania całości. Zdecydowania świetna książka, godna polecenia.

Justyna Antoniewicz | 2015-10-02
Na półkach: Prawdziwe Historie

Przykuła moją uwagę piękna okładka z czekoladą pyszną i z domieszką chili.
Historia to jest dziewczyny Linki, która niedawno dowiedziała się że jej matka oddała młodszą siostrę do domu dziecka kiedyś jak była ona mała.
Ma również ojczyma z którym nie ma kontaktu, nie mogą się dogadać nie mają wspólnego języka i oczywiście małego braciszka ma.
Czytając delektowałam się książką, wciągnęła mnie na maksa...to życiowa, prawdziwa historia wstrząsnęła mną bardzo.
Linka idzie do nowego liceum a tam nie potrafi się odnaleźć, w nowym środowisku.
Bardzo lubię czytać takie młodzieżowe książki dla odmiany zależy od mojego nastroju jaki mam, ale chętnie sięgnęłam po nią..z przyjemnością przeczytałam...zaciekawiła, wzruszyła mnie.
Pełna ciepła, wzruszeń i emocji dostarczyła mi ta książka, że urzekła mnie za serce.
Z chęcią napiłabym się takiej gorącej czekolady z Chili zasmakowałabym jej.
Wzruszająca, świetna opowieść warto przeczytać i ją polecam wszystkim!!!

| 2014-09-20
Na półkach: Listopad 2014

Uwielbiam tę książkę! Jest równie dobra jak „Kawa z kardamonem”- nie zawiodła mnie!
„Czekolada z chili”- tabliczkę zawsze można podzielić na wiele części, może więc wy też jej spróbujecie... Jest słodka, a zarazem ostra... Jak miłość...
Każdy gryz czekolady smakuje inaczej. Każdą literę pochłaniasz w niesamowitym tempie i każda ci przypada do gustu... Jesteś zachwycony, chcesz kolejną porcję... W efekcie: uzależniasz się od „Czekolady z chili”.
Skosztuj i poznaj tajemnicę Adriana... Co szykuje dla Linki?
"A może miłość nie musi być jak czekolada mleczna.
Może miłość jest jak czekolada z chili."

Rasia | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Jednym z moich ostatnich postanowień było; dać sobie spokój z książkami "plus minus 16", albowiem każda kolejna z nich była coraz większą katastrofą. Oczywiście w bibliotece pojawiły się nowe książki, a ja wśród nich upatrzyłam drugą część "Kawy z Kardamonem", która była jedną z moich ulubienic i natychmiast ją porwałam.
Choć nie pamiętałam już zupełnie pierwszej części, szybko przypomniałam sobie jej treść. "Czekolada z chili" jest kolejną świetną książką Joanny Jagiełło. Porusza istotne tematy, zwłaszcza dla młodych ludzi - jak znaleźć pracę i pogodzić ją z nauką, czy pieniądze są ważniejsze od uczuć, jak odnaleźć się wśród nowych twarzy i zażegnać konflikt pokoleń, oraz wiele innych, nieco bardziej błahych, lecz bliskich nam.
Lektura ta bawi, ale równocześnie uświadamia. Jest napisana lekkim językiem, który czasem zupełnie nie pasuje do nastroju historii. Pomimo to o wiele łatwiej trafia do czytelnika. Bardzo zżyłam się z postaciami tejże książki. Podejrzewam, że głównie...

Marcelina Bociek | 2014-05-11
Na półkach: Posiadam

Na ogół nie przepadam za książkami o dojrzewaniu i o problemach z nim związanymi, ponieważ ich autorki najczęściej nie mają pojęcia o czym piszą, bo swój okres dojrzewania zostawiły już dawno za sobą.
Powieść Joanny Jagiełło dostałam w prezencie i nie byłam zadowolona z wyboru mojego Gwiazdora, dlatego też długo zwlekałam z rozpoczęciem lektury. Kiedy jednak zabrałam się do czytania, byłam bardzo zdziwiona, że po kilku chwilach przewracania kratek książki jestem na półmetku! Reszta również bardzo szybko mignęła w moich palcach.
Po zakończeniu lektury doceniłam jej autorkę, bo przełamała stereotyp, że dojrzała osoba nie może napisać dobrej książki o problemach wieku młodzieńczego. Nabrałam też ochoty na inne powieści pani Joanny Jagiełło i mam nadzieję, że będą równie dobre jak ta.
Byłam pewna, że szybko odsprzedam "Czekoladę z chili" na jakiejś internetowej aukcji, jednak teraz, po przeczytaniu, ta lektura ma na mojej półce swoje miejsce i raczej szybko go nie opuści. :)

Ola | 2014-12-19

druga część kawy z kardamonem, jest równie dobra, jeśli nie lepsza od pierwszej. jest tajemnica, jest miłość w różnych odsłonach, choć najistotniejsza to miłość siostrzana. każdy kto ma siostrę powinien przeczytać tę książkę.

pyszczek55 | 2014-07-25
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 25 lipca 2014

Z niecierpliwością czekałam na tę książkę i w końcu ją dostałam, za co chcę bardzo mocno podziękować Wydawnictwu Literatura. Jest to druga część "Kawy z kardamonem", w której opisane są dalsze losy Linki. Muszę przyznać, że ta część jest równie wzruszająca i wciągająca jak poprzednia. Wzruszyła mnie dlatego, że pokazuje jak ciężko trzeba pracować, aby spełnić swoje marzenia. Oprawa wizualna jest bardzo podobna do pierwszej części, przedstawia ona dzbanek i filiżankę nad, którą unosi się dym i różowe serce. Można również dostrzec poszczególne elementy: chili, czekoladę oraz pieprz. Mój egzemplarz jest w twardej oprawie. Na początku oraz na końcu książki znajduje się przepis na czekoladę z chili (zdjęcie drugie). Czcionka jest duża i wygodnie się czyta. Każdy nowy rozdział zatytułowany jest nazwą miesiąca jak w poprzedniej części, a pod nim znajduje się e-mail Adriana do Linki. Styl autorki jest taki sam jak w poprzedniej części. Język jest prosty i zrozumiały. Jest kilka rzeczy,...

Maruda | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

"Po tym co jej się dotąd przydarzyło, wierzyła, że nic się nie dzieje bez przyczyny, a zbiegi okoliczności nie są po to, żeby im się dziwić, tylko żeby iść drogą, którą wyznaczają."
Mój ulubiony cytat - zapisałam go sobie na karteczce, i powiesiłam nad łóżkiem:)

Lilka, to dziewczyna, która znalazła się w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej. Kiedy poszła do wymarzonej szkoły, okazało się, że sama musi zapracować na część czesnego. I nie ważne, że życie rzucało jej kłody pod nogi - nie poddała się. Wsparcie, dostała tylko ze strony ojczyma - bo matka jak zwykle zajęta własnymi sprawami. Siostra, z którą nie może do końca się porozumieć, przeplatająca się w historii przyjaciółka. Problemy z chłopakiem, który wyjechał na inną wyspę. Nie do końca rozumiem, tylko wątku Łukasza, który nie został moim zdaniem rozwiązany jak należy. Ogólnie książka bardzo fajna:)

Jest pełna optymizmu 16 letniej dziewczyny, chociaż sama jestem z natury pesymistką, czytając tę książkę, uwierzyłam, że...

knigoholiczka | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

"Czekolada z chilli" to kolejna smakowita powieść Joanny Jagiełło. I ile kawy z kardamonem jeszcze nie próbowałam tak czekolada z chilli bardzo mi smakowała choć próbowałam jej raz w życiu.
Jest to kolejna książka dla nastolatków wydana w serii "plus minus 16" i jednocześnie druga opowiadająca o życiu Linki, która chodzi do fotograficznej pierwszej klasy liceum.
Ciężko czytać kolejne tomy: czytelnik patrzy przed pryzmat pierwszego, porównuje, może być zadowolony lub rozczarowany. Ja uważam, że i jedna i druga książka Joanny Jagiełło są tak samo dobre. Na pewno będę je polecać.
Cóż jeszcze mogę napisać... nie brakuje wzruszeń.
Nie podobała mi się jedna rzecz: opisywanie pracy Linki. Pokazane jest, że musi zarobić na szkołę, a mama i ojczym nie mogą jej pomóc. Która matka pozwala by nastolatka pracowała by się uczyć? Mówi się o kwocie pięciuset złotych. Ja wiem, że mam Haliny wiele przeżyła, ale to nie powód by ta nie wiedziała co robi córka. A często tak było- Linka potrafiła...