Kapłani pierwszych wieków

Tłumaczenie: Jacek Partyka
Seria: Mała biblioteka Ojców Kościoła
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
I sacerdoti dei primi secoli. Testimonianze dei Padri sui ministeri ordinati
religia
darekolsztyn

Książka stanowi kompilację tekstów patrystycznych pochodzących z początku wieku na temat kapłaństwa. To cenne źródło wiedzy dla osób duchownych a także ludzi świeckich związanych z Kościołem. Kapłani Pierwszych Wieków jest niezbędną pozycją w biblioteczce każdego kapłana. Dzieło zostało stworzone przez Luigi Padovese, biskupa oraz eksperta z dziedziny nauk patrystycznych pierwszych wieków, który został zamordowany we własnym domu w prowincji Hatay, na południu Turcji.Ojcowie Kościoła Pierwszych Wieków dając świadectwo o żywej tradycji dają podwaliny pod kierunek myśli teologicznej. Ich cenne dzieła po dzisiejszy dzień cieszą się uznaniem wśród kapłanów, stanowiąc cenne źródło dla wzmocnienia ich posługi kapłańskiej oraz misji pasterskiej.Książka kierowana jest przede wszystkim do kapłanów ale także do wiernych by zgłębili oni swą wiedzę teologiczną i filozoficzną oraz by lepiej zrozumieli rolę kapłana i jego misję w życiu Kościoła.

źródło opisu: www.mwydawnictwo.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

darekolsztyn | 2013-04-07

Rozmawiałem kiedyś ze Świadkami Jehowy. Ich ulubionym tematem jest zazwyczaj duchowieństwo katolickie, mimo, że „nie chcą mieć z nim nic wspólnego”. Obok żalów i pretensji „jacy to księża są niedobrzy”, twierdzą, że kapłaństwo nie ma podstaw biblijnych i apostolskich. Uważają, że prawdziwy kościół nie może być hierarchiczny, bo jest niezgodny z nauczaniem Chrystusa. Sami nie posiadają kapłanów i stronią od kapłaństwa na każdym kroku.

Książka - "Kapłani pierszych wieków" - Luigi Padovese wydana przez wydawnictwo M wyraźnie pokazuje wczesnochrześcijańskie źródła potwierdzające istnienie kapłaństwa w czasach apostolskich jak i bezpośrednio po nich. Urzędy biskupa czy diakona są ściśle związane z posługą samego Chrystusa. Książka mówi o zadaniach, obowiązkach jakie mieli pierwsi duszpasterze. Wskazuje na rolę jaką odgrywali oni we wspólnocie wierzących pierwszych wieków chrześcijaństwa.

„Wybierzcie zatem sobie biskupów i diakonów godnych Pana, ludzi cichych, spokojnych,...