Zła kobieta

Wydawnictwo: Wielka Litera
Why She Did It
literatura piękna
Ag2S

Dramat społeczny, który pokazuje prawdę o sprawcach i ofiarach przemocy rodzinnej. Od dnia ślubu mąż znęcał się nad Kathryn fizycznie i psychicznie. W trosce o dobro dzieci, kobieta ukrywała to przed światem. Po siedemnastu latach znoszenia codziennych upokorzeń Kathryn nie wytrzymała napięcia i zabiła męża nożem do obierania warzyw. Oddała się w ręce policji i dobrowolnie poddała karze. Nic nie wydawało się gorsze od ostatnich lat ciągłej przemocy. Jednak najtrudniejsza walka dopiero przed nią - dzieci Kathryn zrywają kontakt z matką, winiąc ją nie tylko za rozpad rodziny, ale przede wszystkim za wieloletnie ukrywanie prawdy i tym samym pozbawienie ich zaufania do ludzi i świata.

źródło opisu: Wielka Litera, 2013

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 787

W imię miłości...

Dom, rodzina, małżeństwo – te słowa powinny kojarzyć się z miłością, bliskością, zrozumieniem i dobrem. Czy oby na pewno tak jest zawsze i wszędzie?

Coraz częściej docierają sygnały, że gdzieś zostało skatowane dziecko, że niemowlak trafił do szpitala pobity przez rodziców. Skóra cierpnie, nie potrafimy znaleźć odpowiednich słów, żeby wyrazić to, co normalny człowiek czuje w takiej chwili. Jedynym wytłumaczeniem jest fakt, że dziecko jest bezbronne i nikomu nie mogło powiedzieć, co się z nim dzieje, nie mogło się obronić. Co jednak powiedzieć jeśli dorosły, odpowiedzialny człowiek godzi się na życie z katem? Co powiedzieć jeśli kobieta żyje z mężem katem dla dobra dzieci, z miłości do dzieci?

Ja nie potrafię powiedzieć nic, na szczęście nigdy nie byłam w takiej sytuacji i mam nadzieję, że nigdy nie będę.

Amanda Prowse w swojej książce pt: „Zła kobieta” opowiada przepiękną a jednocześnie przerażającą historię kobiety, która według mnie wykazała się niesamowitą siłą, miłością i determinacją. To wszystko, o czym przeczytałam przerażało mnie, zaskakiwało, napełniało strachem, aż w końcu udowodniło, że Kobieta jest w stanie znieść WSZYSTKO w pełnym tego słowa znaczeniu, jeśli faktycznie kocha swoje dzieci.

Kathryn ma wspaniały dom, wspaniałe dzieci i „wspaniałego” męża, który jest dyrektorem szkoły. Osoba szanowana, pełniąca ważną funkcję w społeczeństwie, bardzo ceniona i lubiana zgotowała piekło na ziemi swojej żonie, matce swoich dzieci. Przez siedemnaście długich lat, dzień po dniu Kathryn znosiła poniżanie psychiczne i fizyczną przemoc w imię miłości do dzieci, w imię spokoju i dobra rodziny.

Pewnego dnia miarka się przebrała i kobieta nie wytrzymała. Z zimną krwią, bez znieczulenia zabiła własnego męża nożem do obierania warzyw z nieskrywaną radością i satysfakcją. Po wszystkiemu oddała się w ręce policji i spokojnie oczekiwała na karę. Wreszcie mogła odpocząć. Od tej chwili nawet konsekwencje zabójstwa nie mogły być gorsze od tego, co Kathryn przeżywała każdego dnia we własnym domu. Nawet pobyt w więzieniu sprawił jej przyjemność. Nie zdawała sobie jednak sprawy, że najtrudniejsze dopiero przed nią. Wygrała walkę z mężem, ale czy wygra z własnymi dziećmi? Czy to, co robiła dla nich przez siedemnaście lat życia stanie się czymś wymiernym, wobec tego, co zrobiła ich ojcu?

Nie wyobrażałam sobie, że można słowami tak plastycznie opowiedzieć o tak ogromnej tragedii. Każda kolejna strona budziła we mnie niesamowite emocje. Nie przypuszczałam, że potrafię tak bardzo nienawidzić człowieka, którego nawet nigdy nie widziałam na oczy. Tak bardzo chciałam pomóc bohaterce. Niejednokrotnie gdybym tylko mogła, podłożyłabym się za nią, żeby tylko jej ulżyć chociaż na chwilkę.

Trzeba być potworem, żeby katować z zimną krwią drugiego człowieka. Trzeba być nadczłowiekiem, żeby wytrzymać siedemnaście długich lat z kimś takim jak mąż Kathryn.

„Zła kobieta” pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Nigdy nie zapomnę tego, co przeżyła bohaterka. Nigdy nie zapomnę emocji, jakie mi towarzyszyły podczas czytania. Po raz kolejny bardzo głośno i wyraźnie mogę powiedzieć, że „siła jest Kobietą”. Nie wierzycie? Sprawdzicie sami? Spróbujcie się zmierzyć z historią opowiedzianą przez Amandę Prowse.

Iwona Migowska

Setna_Małpa | 2019-05-01

Ohydny gniot. Ohydna autorka która postanowiła wziąć na warsztat ofiarę przemocy domowej i z tego tematu zrobiła pośmiewisko. Zachwyty czarnymi umiesnionymi ciałami i głębia psychologiczna jak w Teletubisiach. Nudne to i głupie, fuj.

Ghia | 2018-10-15

Zła kobieta trochę mnie rozczarowała, a trochę okazała się taką boją ratowniczą na wzburzonym morzu. Byłam nastawiona na książkę, która będzie zawierała w całości walkę kobiety z mężem despotą i tyranem, niestety były to tylko małe wzmianki "tamtego życia" i krótkie wspominki, ale całość można przeczytać, bo książka jest w sumie o tym, jak dalej żyć po ciężkich przeżyciach, jak się podnieść, jak zapomnieć o bólu, jak na nowo zdobyć miłość dzieci. Polecam. Okładka piękna.

BliskaNieznajoma | 2018-04-01
Przeczytana: lipiec 2017

Wstrząsająca Książka niczym ,,Za zamkniętymi drzwiami " zostaje m długo w pamięci. Czym bohaterki można interpretować na różne sposoby. Warto przeczytać

justine | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dość nierówna. Ciekawe i wciągające opisy życia Kathryn z mężem. Czytało się je z przejęciem, niedowierzaniem, do czego zdolny jest kochający ponoć mąż, żalem i złością. Opisy życia, jakie wiodła główna bohaterka po śmierci męża, mnie osobiście dość nużyły. Były mocno moralizatorkie, nijakie. Rozumiem, że zaczęła nowe życie, że dalej męczyły ją koszmary z przeszłości, że tęskniła za dziećmi..ale nie powodowało to we mnie żadnych głębszych odczuć. Tego, że nie próbowała w żaden sposób skontaktować się z dziećmi nie zrozumiem chyba nigdy. Podsumowując, książka dość ciekawa i można po nią sięgnąć bez większych obaw.

Paulina | 2018-01-08

Przerazajaco prawdziwa historia kobiety, która poświęca wlasne życie, marzenia i zdrowie dla dobra swoich dzieci i rodziny. Pokazuje jak bardzo niesprawiedliwy jest los i co trzeba zrobić, aby wygrać własne życie.

meg | 2017-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2017

dobrze się czyta. Trochę za mało brutalności jak na brutalną , z zapowiedzi książkę. Lekko infantylna i przewidywalna. Jednak warta przeczytania.

niania09 | 2017-03-20

Ciężko ocenić mi tą książke ponieważ przeżycia bohaterki są straszne. Więc nawet nie wypada tego oceniać. Karyn została wpędzona przez swojego męża sadyste w jakieś obłedne koło z którego nie ma jak uciec. Jeśli chodzi o autorke to podoba mi sie jej styl pisania, prosty, bez żadnych zbędnych opisów i komentarzy. Książka szybko mnie wciągnęła.Polecam.

Iwona | 2016-12-20
Na półkach: Przeczytane, :-), :-), :-)
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Dlaczego przez tyle lat Kate dała siebie tak traktować???- to pytanie zostanie dla mnie bez odpowiedzi, zwyczajnie jej nie rozumiem.
Nie umniejsza to , w żaden sposób cierpień przez które musiała przejść.
Nie dziwię się też, że w końcu zdobyła się na czyn powszechnie potępiany.
Przez lata dręczona, zastraszana, poniżana, karana w brutalny sposób postanowiła powiedzieć DOŚĆ. Karę poniosła podwójną :więzienie to jedno, ale utrata dzieci dla których poświęciła życie to drugie.
Warto przeczytać.

Kowala20 | 2016-11-12

ksiazka miala duzy potencjal i nawet byla ok.jednak zabraklo mi opisow jej zycia przed morderstwem tych emocji itd.niby byly ale dla mnie czegos zabraklo.nie zaluje ze ja przeczytalam,ale nie jest to ksiazka ktora dlugo zapada w pamieci

RoXi | 2016-10-19

Przerażająca historia o odważnej kobiecie, która przez lata dla dobra dzieci była w związku z mężem sadystą....aż pewnego dnia dokonała przerażającego kroku. Występuje tu zjawisko tłumienia emocji, które później przytłoczyły do tego stopnia, że nastąpiło tzw. przeniesienie i upust tych emocji. Jak żyć ? Jak odbudować relacje z dziećmi? Warto przeczytać i poznać zakończenie tej historii.