Zła kobieta

2013-04-10
2013-04-10
Katarzyna Rosłan

W imię miłości...

Historia z mocnym początkiem (dzień dobry, właśnie zabiłam męża) traktująca o trudnym temacie - wiele lat maltretowana kobieta w końcu nie wytrzymuje i w afekcie zabija męża. Po wyjściu z więzienia próbuje poskładać życie na nowo, zawalczyć o siebie i dzieci. Książka z dużym, ale niewykorzystanym potencjałem. Główna bohaterka wzbudza żal, ale jej decyzje są momentami niezrozumiałe. Mimo trudnego tematu, książka bardzo tendencyjna, jakich wiele na rynku, w żaden sposób nie odkrywcza, a zakończenie rozczarowujące. Takie sobie czytadło.

Jedna z najmocniejszych historii, jakie czytałam ostatnio. W większości przypadków po każdym przeczytanym rozdziale musiałam zrobić sobie przerwę. I pomyśleć.
W głowie tyle pytań - dlaczego nikt niczego nie zauważył? Dlaczego nikt nie zagłębiał się w postać Kathryn, nie zadał kilku dodatkowych pytań? Dlaczego wszyscy zadowalali się wyjaśnieniami "jestem zmęczona" czy wręcz uwagą "to nie twoja sprawa"? A ona sama - dlaczego milczała? Dlaczego tak późno zareagowała?
I wreszcie - czy w moim otoczeniu ktoś przeżywa podobny koszmar? Oby nie...
Podziwam takie kobiety jak Kathryn, a jednocześnie ich nie rozumiem. Są słabe, a zarazem silne, tchórzliwe, a jednocześnie piekielnie odważne. Ciężko jest ocenić jednoznacznie.
Bardzo mi się podoba achronologia powieści, teraźniejszość z dalszą przeszłością, przeplatana tą bliższą. I, o zgrozo, gradacja powieści sprawiła, że czułam sporą satysfakcję, gdy poznałam szczegóły tego jednego feralnego wieczoru. I ogromnie żałowałam, że Kathryn tylko w tym momencie wykazał się odwagą. Choćby jeśli chodzi o jej relacje z dziećmi zabrakło jej zarówno przed zabójstwem, jak i po tym gdy kobieta zaczęła nowe życie. Ale koniec końców nie mnie oceniać, nie jestem na szczęście ofiarą przemocy domowej, nie wiem, co dzieje się w umyśle takiej osoby.
Słowem - to jedna z tych powieści która zostanie w pamięci na długo.

Zła kobieta trochę mnie rozczarowała, a trochę okazała się taką boją ratowniczą na wzburzonym morzu. Byłam nastawiona na książkę, która będzie zawierała w całości walkę kobiety z mężem despotą i tyranem, niestety były to tylko małe wzmianki "tamtego życia" i krótkie wspominki, ale całość można przeczytać, bo książka jest w sumie o tym, jak dalej żyć po ciężkich przeżyciach, jak się podnieść, jak zapomnieć o bólu, jak na nowo zdobyć miłość dzieci. Polecam. Okładka piękna.

Wstrząsająca Książka niczym ,,Za zamkniętymi drzwiami " zostaje m długo w pamięci. Czym bohaterki można interpretować na różne sposoby. Warto przeczytać

Książka dość nierówna. Ciekawe i wciągające opisy życia Kathryn z mężem. Czytało się je z przejęciem, niedowierzaniem, do czego zdolny jest kochający ponoć mąż, żalem i złością. Opisy życia, jakie wiodła główna bohaterka po śmierci męża, mnie osobiście dość nużyły. Były mocno moralizatorkie, nijakie. Rozumiem, że zaczęła nowe życie, że dalej męczyły ją koszmary z przeszłości, że tęskniła za dziećmi..ale nie powodowało to we mnie żadnych głębszych odczuć. Tego, że nie próbowała w żaden sposób skontaktować się z dziećmi nie zrozumiem chyba nigdy. Podsumowując, książka dość ciekawa i można po nią sięgnąć bez większych obaw.

Przerazajaco prawdziwa historia kobiety, która poświęca wlasne życie, marzenia i zdrowie dla dobra swoich dzieci i rodziny. Pokazuje jak bardzo niesprawiedliwy jest los i co trzeba zrobić, aby wygrać własne życie.

Ciężko ocenić mi tą książke ponieważ przeżycia bohaterki są straszne. Więc nawet nie wypada tego oceniać. Karyn została wpędzona przez swojego męża sadyste w jakieś obłedne koło z którego nie ma jak uciec. Jeśli chodzi o autorke to podoba mi sie jej styl pisania, prosty, bez żadnych zbędnych opisów i komentarzy. Książka szybko mnie wciągnęła.Polecam.

Dlaczego przez tyle lat Kate dała siebie tak traktować???- to pytanie zostanie dla mnie bez odpowiedzi, zwyczajnie jej nie rozumiem.
Nie umniejsza to , w żaden sposób cierpień przez które musiała przejść.
Nie dziwię się też, że w końcu zdobyła się na czyn powszechnie potępiany.
Przez lata dręczona, zastraszana, poniżana, karana w brutalny sposób postanowiła powiedzieć DOŚĆ. Karę poniosła podwójną :więzienie to jedno, ale utrata dzieci dla których poświęciła życie to drugie.
Warto przeczytać.

Nie umniejsza to , w żaden sposób cierpień przez które musiała przejść.
Nie dziwię się też, że w końcu zdobyła się na czyn powszechnie potępiany.

ksiazka miala duzy potencjal i nawet byla ok.jednak zabraklo mi opisow jej zycia przed morderstwem tych emocji itd.niby byly ale dla mnie czegos zabraklo.nie zaluje ze ja przeczytalam,ale nie jest to ksiazka ktora dlugo zapada w pamieci

Przerażająca historia o odważnej kobiecie, która przez lata dla dobra dzieci była w związku z mężem sadystą....aż pewnego dnia dokonała przerażającego kroku. Występuje tu zjawisko tłumienia emocji, które później przytłoczyły do tego stopnia, że nastąpiło tzw. przeniesienie i upust tych emocji. Jak żyć ? Jak odbudować relacje z dziećmi? Warto przeczytać i poznać zakończenie tej historii.

• Literatura współczesna