Zła kobieta

Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
Wydawnictwo: Wielka Litera
Why She Did It
Ag2S

Dramat społeczny, który pokazuje prawdę o sprawcach i ofiarach przemocy rodzinnej. Od dnia ślubu mąż znęcał się nad Kathryn fizycznie i psychicznie. W trosce o dobro dzieci, kobieta ukrywała to przed światem. Po siedemnastu latach znoszenia codziennych upokorzeń Kathryn nie wytrzymała napięcia i zabiła męża nożem do obierania warzyw. Oddała się w ręce policji i dobrowolnie poddała karze. Nic nie wydawało się gorsze od ostatnich lat ciągłej przemocy. Jednak najtrudniejsza walka dopiero przed nią - dzieci Kathryn zrywają kontakt z matką, winiąc ją nie tylko za rozpad rodziny, ale przede wszystkim za wieloletnie ukrywanie prawdy i tym samym pozbawienie ich zaufania do ludzi i świata.

źródło opisu: Wielka Litera, 2013

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

W imię miłości...

Dom, rodzina, małżeństwo – te słowa powinny kojarzyć się z miłością, bliskością, zrozumieniem i dobrem. Czy oby na pewno tak jest zawsze i wszędzie?

Coraz częściej docierają sygnały, że gdzieś zostało skatowane dziecko, że niemowlak trafił do szpitala pobity przez rodziców. Skóra cierpnie, nie potrafimy znaleźć odpowiednich słów, żeby wyrazić to, co normalny człowiek czuje w takiej chwili. Jedynym wytłumaczeniem jest fakt, że dziecko jest bezbronne i nikomu nie mogło powiedzieć, co się z nim dzieje, nie mogło się obronić. Co jednak powiedzieć jeśli dorosły, odpowiedzialny człowiek godzi się na życie z katem? Co powiedzieć jeśli kobieta żyje z mężem katem dla dobra dzieci, z miłości do dzieci?

Ja nie potrafię powiedzieć nic, na szczęście nigdy nie byłam w takiej sytuacji i mam nadzieję, że nigdy nie będę.

Amanda Prowse w swojej książce pt: „Zła kobieta” opowiada przepiękną a jednocześnie przerażającą historię kobiety, która według mnie wykazała się niesamowitą siłą, miłością i determinacją. To wszystko, o czym przeczytałam przerażało mnie, zaskakiwało, napełniało strachem, aż w końcu udowodniło, że Kobieta jest w stanie znieść WSZYSTKO w pełnym tego słowa znaczeniu, jeśli faktycznie kocha swoje dzieci.

Kathryn ma wspaniały dom, wspaniałe dzieci i „wspaniałego” męża, który jest dyrektorem szkoły. Osoba szanowana, pełniąca ważną funkcję w społeczeństwie, bardzo ceniona i lubiana zgotowała piekło na ziemi swojej żonie, matce swoich dzieci. Przez siedemnaście długich lat, dzień po dniu Kathryn znosiła poniżanie psychiczne i fizyczną przemoc w imię miłości do dzieci, w imię spokoju i dobra rodziny.

Pewnego dnia miarka się przebrała i kobieta nie wytrzymała. Z zimną krwią, bez znieczulenia zabiła własnego męża nożem do obierania warzyw z nieskrywaną radością i satysfakcją. Po wszystkiemu oddała się w ręce policji i spokojnie oczekiwała na karę. Wreszcie mogła odpocząć. Od tej chwili nawet konsekwencje zabójstwa nie mogły być gorsze od tego, co Kathryn przeżywała każdego dnia we własnym domu. Nawet pobyt w więzieniu sprawił jej przyjemność. Nie zdawała sobie jednak sprawy, że najtrudniejsze dopiero przed nią. Wygrała walkę z mężem, ale czy wygra z własnymi dziećmi? Czy to, co robiła dla nich przez siedemnaście lat życia stanie się czymś wymiernym, wobec tego, co zrobiła ich ojcu?

Nie wyobrażałam sobie, że można słowami tak plastycznie opowiedzieć o tak ogromnej tragedii. Każda kolejna strona budziła we mnie niesamowite emocje. Nie przypuszczałam, że potrafię tak bardzo nienawidzić człowieka, którego nawet nigdy nie widziałam na oczy. Tak bardzo chciałam pomóc bohaterce. Niejednokrotnie gdybym tylko mogła, podłożyłabym się za nią, żeby tylko jej ulżyć chociaż na chwilkę.

Trzeba być potworem, żeby katować z zimną krwią drugiego człowieka. Trzeba być nadczłowiekiem, żeby wytrzymać siedemnaście długich lat z kimś takim jak mąż Kathryn.

„Zła kobieta” pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Nigdy nie zapomnę tego, co przeżyła bohaterka. Nigdy nie zapomnę emocji, jakie mi towarzyszyły podczas czytania. Po raz kolejny bardzo głośno i wyraźnie mogę powiedzieć, że „siła jest Kobietą”. Nie wierzycie? Sprawdzicie sami? Spróbujcie się zmierzyć z historią opowiedzianą przez Amandę Prowse.

Iwona Migowska

Ola | 2015-02-08
Na półkach: 2015
Przeczytana: 08 lutego 2015

Przerażająca książka. Bez skrupułów przeciągnęła mnie za włosy po ziemi. Dramatyczna opowieść o przemocy i jej skutkach, o uczuciach z tym związanych i konsekwencjach, które mogłyby się przytrafić niejednej kobiecie. Autorka niesamowicie stworzyła portret bohaterki, a plastyczność języka wywoływała u mnie ciarki na plecach. To książka dla ludzi o silnych nerwach, preferujących trudne stany emocjonalne.

MartaKu | 2014-07-02
Na półkach: Z biblioteki
Przeczytana: 01 lipca 2014

Niesamowicie wciągająca! Nie wyobrażałam że ból, cierpienie, smutek, upokorzenie, rozpacz, zniewolenie kobiety tak mnie może pochłonąć. Byłam przerażona historią tej kobiety. Jej odwaga mnie poraziła. Odwaga trwania przy mężu sadyście, odwaga by zabić, odwaga by dalej żyć, odwaga by naprawić to co zniszczył w niej jej związek.
Niesamowite że dzieci uważają matkę za wariatkę, nie widzą niczego złego w zachowaniu ojca. Po tragedii są postawione między młotem a kowadłem. Z jednej strony pretensja do matki ze ona zniszczyła ich dotychczasowy świat, (pomimo ze był fikcją), a z drugiej strony współczucie dla matki która tak mocno cierpiał w ukryciu przez tyle lat.
Polecam!

Kalissa | 2013-12-15
Przeczytana: grudzień 2013

Każde cierpienie zasługuje na szacunek, dlatego nie będę oceniać głównej bohaterki.

Nie rozumiem jej, nie rozumiem też jej zachowania wobec dzieci, już po wyjściu z więzienia. Dlaczego ich zwyczajnie nie odwiedziła i nie stanęła z nimi twarzą w twarz?? Ale to oczywiste, zważywszy na fakt, że nigdy z czymś podobnym nie miałam do czynienia! To znaczy nigdy nie spotkałam się z poniżeniem tak strasznym, z niewolą tak długą oraz z całkowitym złamaniem wolnej woli!

Książkę czyta się szybko, z wielkim zainteresowaniem, narastającym wzruszeniem i smutkiem!

Justyna Antoniewicz | 2016-04-26

Dramat społeczny maltretowanej psychicznie i fizycznej Kathleen przez swojego męża.
Jej mąż znęcał się nad nią, był sadystą.
Nie mówiła o tym nikomu co działo się w jej domu, ani swoim przyjaciołom, rodzinie, czy dzieciom.
Aż pewnego dnia chciała przerwać gehennę, wzięła nóż z kuchni i go zabiła, miała już dość złego traktowania, cierpień wymierzyła mu sama karę.
Przerażająca, smutna książka...bardzo wzruszyła mnie złapała za serce!!!!

Ania | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Skromne 4 gwiazdki, ponieważ spodziewałam się czegoś innego. Po przeczytaniu tekstu z okładki oczekiwałam analizy wiktymologicznej przemocy.
Historia kobiety, ofiary przemocy w rodzinie, która próbuje zbudować swoje życie na nowo. Rytuały i metody znęcania się przywoływane są we wspomnieniach bohaterki.
Książka nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród tego typu literatury. Fikcja literacka, przedstawiająca ofiarę przemocy w bardzo tendencyjny sposób. To może wzbudzać emocje, ale na tym kończy się głębia i przekaz książki.

książek: 1931
anya | 2014-04-16
Na półkach: Literatura zagraniczna
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Ta książka jest niesamowita, żadna książka nie wzbudziła we mnie tyle emocji. Musiałam ją dokończyć "chodziła" za mną cały dzień. Bardzo polubiłam Kathy główna bohaterkę, chociaż jej czyn można na wiele sposobów interpretować i osądzać. Polecam, książka godna przeczytania, naprawdę warto.

eMMali | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Bardzo jestem rozczarowana tą książką! Kupiłam ją, bo chciałam przeczytać o tym jak żyje i jaki koszmar kobiecie funduje mężulek, znęcając się nad nią psychicznie i fizycznie. A książka jest o czym? Już na początku ona go zabija i reszta jest tak na prawdę o niczym. Kilka tylko wspomnień z ich życia, a reszta opowieści jest o jej pobyciu w więzieniu i o tym jak układa sobie życie po tej traumie. A z opisu wynikało co innego, że będzie to historia molestowanej żony- mało jest tego wątku w tej książce... Nie tego się spodziewałam. Książka jest nudna, a ja jestem bardziej wymagającym czytelnikiem i oczekuję od autora tego co jest mi obiecane...

aleksnadra | 2014-03-08
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 08 marca 2014

"Pozbieram wszystkie, nawet najmniejsze odłamki, na które rozłupałeś mi życie i które leżą pochowane w szufladach, pod dywanem i za poduszkami, i odbuduję się. Osiągnę wszystko, co myślałam, że mogłabym w życiu osiągnąć. Będę ścigać marzenia, które snułam, dopóki mnie nie złamałeś".

Eskalacja nienawiści, przemoc domowa jest, niestety, znakiem naszych czasów. Nieumiejętność radzenia sobie z problemami, agresją, sadyzm czy nie leczone choroby psychiczne oraz społeczne przyzwolenie na brutalne zachowania w czterech ścianach doprowadzają do przerażających sytuacji. Najczęściej ofiarami przemocy domowej są kobiety, które biernie poddają się emocjonalnemu terrorowi oraz ciosom mężowskiej ręki. Codzienne psychiczne i fizyczne tortury nawarstwiają się, narastają i dojrzewają do wybuchu. Kolejnym krokiem może być ucieczka, konfrontacja albo przestępstwo.

Znana i szanowana Kathryn Brooker zabiła męża. Podczas śledztwa i procesu wychodzi na jaw wieloletnie znęcanie się psychiczne i przemoc...

tajus | 2013-10-15
Na półkach: E-booki
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Amanda Prowse tak na dobre zajęła się pisaniem dopiero kilka lat temu. I już odnosi sukcesy. Już zaistniała w literackim świecie. Jej ulubioną tematyką jest kobiecość, dlatego też w swych utworach opisuje kobiece perypetie rodzinne, miłosne i kobiece problemy, ujawniając przy tym najgłębsze zakamarki kobiecej psychiki. Nie inaczej jest w "Złej kobiecie", powieści kipiącej silnymi emocjami i bólem. Książka ta bowiem ma charakter dramatu obyczajowego ukazującego motyw powtarzający się w wielu utworach pisanych czy filmowych, a mianowicie motyw przemocy. A skoro przemoc, pomyślałam sobie, że wszystko na jej temat zostało powiedziane i pokazane już wcześniej, nic mnie już nie zaskoczy. Jakże się myliłam...

Chyba nie ma osoby, która nie twierdziłaby, że rodzina Brookerów jest rodziną idealną. Kochającą się, szczęśliwą, przyjazną, sympatyczną... Można by tak wymieniać bez końca. On - Mark, głowa rodziny, doskonały dyrektor dobrze prosperującej szkoły, fantastyczny, niemalże zawsze...

karola | 2014-11-01
Na półkach: 2014 - 52 książki
Przeczytana: 04 października 2014

Ta książka zalegała na mojej półce i gdy po nią sięgnęłam, zganiłam się za to, że tak długo czekałam. Nie jest napisana jakoś fenomenalnie. Styl nie powala na kolana. Raczej fabuła i historia, którą opowiada autorka. To nie jest kryminał, to nie jest obyczajówka. To dramat i to dramat wstrząsający. Kathryn, żona szanowanego dyrektora szkoły dla chłopców, od lat, właściwie od dnia ślubu była maltretowana i szykanowana, przez jej męża, na zewnątrz przykładnego obywatela. Jej mąż stworzył bardzo…, ale to bardzo wymyślny system karania jej za wszystko, co mu się nie podobało. Nie wiedział o tym nikt. Ani jej dzieci, ani rodzice, ani siostra, ani przyjaciółka. A wszystko po to, by jej dzieci mogły mieć „normalne” życie. Nie wiedział o tym nikt, aż do dnia, gdy Kathryn zabiła swego męża. Właściwie tak zaczyna się ta książka. A potem – poznajemy jej życie za kratkami, życie za kratami ale za to wolne od tyrana, jej życie po odbyciu wyroku, jej poszukiwanie siebie, tworzenie siebie na...