Lista moich zachcianek

La Liste de mes envies
literatura francuska
literatura piękna
Ag2S

Jocelyne Guerbette, właścicielka pasmanterii w mieście Arras, wypełnia na chybił trafił los na loterii. I nagle pieniądze spadają - jak manna z nieba. I Jocelyne zaczyna sporządzać listy. Listę swoich potrzeb. Listę swoich zachcianek. Listę swoich szaleństw. Ale każda wygrana ma swoją cenę. Rząd przypadkowych cyfr przypomina, że równowaga w życiu jest czymś niezwykle delikatnym. Piękna...

Piękna historia zwykłej kobiety.

źródło opisu: http://drzewobabel.pl/

źródło okładki: http://drzewobabel.pl/

kiniak88 | 2018-08-26

Ciekawa pozycja warta uwagi w naszym zabieganym, 'idealnym' życiu. Przy tym bardzo lekka i niedługa historia o tym, co jeszcze może nas w życiu spotkać.

bromba | 2018-05-19
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 19 maja 2018

To nie jest moim zdaniem literatura przez wielkie L, ale jest w tej książce coś rozczulająco-niewinnego (stąd moja ocena - za zdolność wzruszenia mnie :-)). Fabułę przyćmiewają czyste, romantyczne pragnienia jej bohaterek, ładnie i staroświecko nawiązujące do literatury, co dość zaskakujące.

Pewnie już nic tego autora nie przeczytam, ale wcale nie żałuję, że poznałam tę książkę.

A, no i to bardzo ładny przekład!

leśna | 2018-01-22
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Ot, przypadkowy zakup od niechcenia.
Zdawać by się mogło, lekka książczyna do połknięcia na raz.
A jednak.
Gdybym zechciała notować sobie wyłuskane z treści cytaty, miejsca by mi zabrakło w moim Dear Diary na wszystkie warte zanotowania zdania.
Ta książka to skondensowana do rozmiarów tubki pasty do zębów masa życiowych mądrości.
Napawa podziwem, że rzeczy tak dogłębnie prawdziwe z punktu widzenia kobiety napisał mężczyzna.
Mężczyzna, który tym samym zaskarbił mój zachwyt.

Aneczka43 | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Piękna książka o marzeniach, które się spełniają, o mężczyznach, którzy znikają, o życiu, które powraca. Nie trzeba być bogatym, by być szczęśliwym, wystarczy odwaga!

Jola | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 lipca 2017

Była to bardzo zwyczajna, spokojna opowieść o zwykłej kobiecie, prowadzącej spokojne życie, ale wypełnione marzeniami. Okazało się, że często nie warto polepszać tego, co jest dobre, choć przeciętne, bo może się to odwrócić przeciwko nam.
Po raz kolejny dochodzę do wniosku, że krótsza powieść jest lepsza niż długa. Dobry pisarz na kilkudziesięciu stronach potrafi zawrzeć ciekawą historię i nie potrzebuje jej rozwlekać do kilkuset.

Natalia | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Książka skłania do refleksji. Przedstawia w prosty sposób, jak bardzo pieniądze mogą zniszczyć życie. Uważam, że jest warta polecenia każdej osobie uważającej, że pieniądz rządzi światem.

Dorota | 2015-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Krótka, mądra, niby zwykła a niezwykła do przeczytania w jeden wieczór. Zmusza do refleksji i potwierdza, że pieniądze szczęścia nie dają… Fajnie napisana, do pośmiania, do zastanowienia…
Polecam.

nika1405 | 2015-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 26 października 2015

Krótka ale jednocześnie refleksyjna i wypełniona po brzegi gamą uczuć. Tak w sam raz na jedno popołudnie. Niepozorna na początku mi się wydawała, ale naprawdę dobrze się ją czytało. Piękna historia, która uświadamia, że pieniądze nie są najważniejsze. Mimo wszystko miło jest pomarzyć co by się zrobiło gdyby się wygrało w totolotka. Polecam.

żaneta | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Książka zmusza do refleksji nad własnymi pragnieniami. Polecam

przeklam_literacki | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Wakacyjne czytadło. Moim zdaniem strasznie ckliwe (mąż czytający ulubione romansidło żony, żeby zrozumieć jej pojęcie miłości; widziany raz w życiu mężczyzna, który latami czeka na powrót przelotnie poznanej kobiety etc). Główna myśl: pieniądze szczęścia nie dają. W sumie powieść nie byłaby taka zła, ale drażnił mnie dosadny język narratorki (nie wiem czy to sprawka autora czy tłumacza) – utkwiło mi w pamięci określenie jurnego mężczyzny, jako 'małpy, o jajach wypełnionych jak trza'. Chyba nie chodziło zaś o to, by ten passus był głównym wspomnieniem po książce...