Survival. Sztuka przetrwania

poradniki
Tenten
2000-01-01
2000-01-01
survival szkoła przetrwania sztuka przetrwania

Książka bardziej do trzymania w domu, niż w plecaku czy pod pachą - omawia bardzo dużo zagrożeń w różnych typach środowisk i strefach klimatycznych, więc z jednej strony jest tam dużo, a z drugiej po łebkach.

Podstawy przetrwania, orientacji, żywienia, zabezpieczania się - są. Podstawy, ale więcej nie potrzeba, i tak czytając książkę czegoś bardziej skomplikowanego raczej się nie zapamięta.

Bo właśnie część przepisów jest bardzo specyficzna - z jednej strony super, jak akurat na survivalu masz ją pod ręką, ale z drugiej strony traktuję to tylko jako ciekawostki, bo niestety z włókien czego zrobić cięciwę do łuku już nie pamiętam, a czytałam o tym wczoraj.

W dwóch miejscach zauważyłam błędy merytoryczne, które zapewne wynikają z roztargnienia, a których redakcja nie wychwyciła.

SZTUKA ŻYCIA

Survival sztuka przetrwania; wydana w 1998 roku, publikacja autorstwa dziennikarza i podróżnika Jacka Pałkewicza.

"Sztuka przetrwania" to podręcznik zawierający listę porad, jak należy się zachować w ekstremalnych warunkach, nauczyć się je przewidywać, a przede wszystkim jak bezpiecznie podróżować, żeby móc potem wrócić do domu.
Autor zawarł w swojej publikacji w zasadzie każde losowe zdarzenie oraz okoliczności, w jakich życie ludzkie może być zagrożone: od piasków pustyni, po skute lodowcem rubieże globu.

Jacek Pałkiewicz bez wątpienia posiada ogromną wiedzę na temat survivalu, ale niektóre rozdziały aż się proszą o zwiększenie swojej objętości.

=
Tym co najbardziej uderza w "Sztuce przetrwania" jest prostota porad, zaleceń i przestróg autora, o których mimo wszystko większość ludzi nie ma pojęcia. Ktoś kiedyś korzystał z kompasu? Albo potrafił by rozróżnić strony świata w obcym miejscu w środku nocy, patrząc jedynie na gwiazdy?
To książka, która powinna znaleźć się w ekwipunku każdego podróżnika planującego wyprawę z dala od cywilizacji.

A teraz ciekawostka:
Miałem przyjemność osobiście spotkać autora podczas wieczoru literackiego w moim rodzinnym mieście. Pan Jacek Pałkiewicz zrobił na mnie wrażenie człowieka obdarzonego niezwykłą charyzmą, bardzo konkretnego i o przemyślanych poglądach... a także żelaznym uścisku dłoni.
Kiedy zapytałem go: która z podróży wystawiła pana umiejętności na najwyższą próbę? Odpowiedział, że to była ta kiedy przepływał Atlantyk.
I szczerze mówiąc ciarki mi przeszły po plecach, kiedy dopowiedział, że cały czas podczas tej samotnej, niebezpiecznej wyprawy, miał wrażenie, jakby Ktoś nad nim czuwał.
To nie był mój pierwszy wieczór literacki, ale z tego spotkania wyszedłem bogatszy duchowo.

SZTUKA ŻYCIA

Autor zawarł w swojej...