Casual Vacancy

Paula

źródło okładki: http://www.littlebrown.co.uk/TheCasualVacancy.page

Książkowa-Fantazja | 2013-09-12
Przeczytana: 25 lipca 2013

Nazwisko Rowling jest w świecie literatury znane bardzo dobrze. Każdy kojarzy autorkę z serią o Harrym Potterze, seria ta osiągnęła niebywały sukces. W sumie autorka mogłaby spokojnie spocząć na laurach, bowiem i tak w świecie literatury zapisała swój "kawał" historii. Być może chciała udowodnić coś sobie, może swoim czytelnikom, a może zwyczajnie otoczeniu, iż jest w stanie napisać powieść dla dorosłych. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami :)

"Trafny wybór" rozgrywa się w małym miasteczku Pagford. Akcję powieści rozpoczyna śmierć Barry'ego Fairbrothera, który był radnym. Wieść się niesie błyskawicznie, a najważniejszym aspektem w tej sytuacji jest "wolny stołek. Pretendentów na stanowisko po zmarłym nie brakuje, ale także główną kwestią staje się rozwiązanie sporu, który trwa od lat. Poza wątkiem politycznym autorka przedstawia świat narkotyków, patologii, młodzieńczych zawirowań, przemocy.
Jeżeli chodzi o bohaterów, to trudno mi wymieniać tutaj wszystkich, ich naprawdę jest...

allison | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 22 listopada 2012

Byłam bardzo ciekawa, jak pani Rowling poradzi sobie z literaturą dla dorosłych. Nie jestem rozczarowana, ale zachwycona i zauroczona też nie, bo nie znalazłam w "Trafnym wyborze" niczego nowatorskiego i zaskakującego.

Fabuła na pewno jest profesjonalnie skonstruowana, autorce udało się zbudować rosnące napięcie i stworzyć wyraziste kreacje bohaterów. Powieść w interesujący sposób pokazuje życie małego miasteczka, stopniowo obnażając prawdę o poszczególnych postaciach, ich kompleksach, lękach, mniejszych i większych grzeszkach, o ambicjach i marzeniach.
Poznajemy ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Większość uwikłana jest w samorządowe gierki i podporządkowuje im swoje życie prywatne. Śledząc te wątki, miałam wrażenie, jakbym oglądała obrazki z rodzimego podwórka:).

Bardzo przejmujące są historie młodych bohaterów - córki narkomanki, syna sadystycznego ojca... Ich perypetie dominują pod koniec powieści, stwarzając niesłychane napięcie i prowadząc do tragedii.

Czyta...

PABLOPAN | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Jako zapalony Potteromaniak miałem silną pokusę, żeby podejść do książki z pewnymi oczekiwaniami i z gotowym na nią pomysłem, ale udało mi się (chyba) tego uniknąć. Wyrzucając z głowy myśl, że "Trafny wybór" napisała J.K. Rowling pozwoliłem się ponieść opowieści, która moim zdaniem jest rewelacyjna. Udowadnia nam jak wiele dzieje się w życiu zwyczajnych, szarych ludzi, których codziennie mijamy na ulicy, oraz to, jak jedno wydarzenie potrafi wpłynąć na los wielu osób, rodzin, miast. Książka obala mit sielskiej, angielskiej prowincji. Ukazuje obraz życia takim, jakie ono jest, bez koloryzowania i wyolbrzymiania. Pióro Rowling jest genialne, książkę czyta się z przyjemnością i jednym tchem. Mimo natłoku bohaterów i wydarzeń, nie sposób się pogubić. Każdy bohater wzbudza w czytelniku jakieś emocje, nie można przejść obojętnie obok, lub zapomnieć któregokolwiek z nich.
Książka też, jak mało która, uświadomiła mi, że śmierć jest jedyną prawdziwą granicą, a mimo wszystko zapominamy o...

vandenesse | 2012-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 listopada 2012

Z jednej strony drażni mnie ciągłe buczenie, że oto autorka przygód najsławniejszego czarodzieja napisała książkę dla dorosłych. Z drugiej strony - nie można tej książki całkowicie odciąć od Pottera. Bo Potter determinował to, czego można się było spodziewać po Rowling - wspaniałego języka i umiejętności snucia opowieści. Bo Rowling ma niesamowity dar do snucia opowieści w taki sposób, że pomimo ogromnej liczby postaci i problemów, spokojnie sobie czytamy, nie wertując co chwila wcześniejszych rozdziałów, żeby znaleźć choćby najmniejszą wskazówkę o kimże to teraz jest mowa. Po prostu świetny warsztat pisarski.
"Trafny wybór" to dla mnie rewelacyjnie napisana powieść OBYCZAJOWA, genialnie opisana małomiasteczkowa hipokryzja - ja lubię o tym czytać, jak ktoś nie lubi niech się nawet nie zabiera za tą książkę :)

kajsanka | 2012-10-23
Na półkach: Przeczytane, 52/2013
Przeczytana: marzec 2013

Naprawdę nie rozumiem sensu dodawania opinii o książce,przed jej przeczytaniem.Człowiek chce poznać zdanie innych czytelników o danej pozycji,po czym 7/10 opinii brzmi "tak strasznie chcę ją przeczytać,że aż piszczę!".Instrukcja dla nadpobudliwych: pod napisem "Moja biblioteczka" edytować daną książkę,w opcjach "półka" ustawić "chcę przeczytać".I wystarczy...

Monka | 2012-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

Jedno WIELKIE rozczarowanie... Nie wiem gdzie podziała się niesamowita wyobraźnia J.K. Rowling... Książka dla dorosłych nie musi być mdła, mało ciekawa i napisana "rynsztokowym" językiem pełnym wulgaryzmów i kolokwializmów...

boziaczek | 2013-12-24

Na początku muszę wspomnieć, że jest to pierwsza książka autorstwa J.K. Rowling, którą miałam przyjemność poznać. Nigdy nie czytałam przygód Harry'ego Pottera i po lekturze "Trafnego wyboru" bardzo tego żałuję. Cóż przyjdzie mi nadrobić zaległości:)
"Trafny wybór" to niesamowicie barwny i zaskakujący obraz życia mieszkańców małej miejscowości Pagford. Autorka ma dar przedstawiania bohaterów i wydarzeń w swojej książce, które jest niezwykle plastyczny. Miałam wrażenie, że znajduję się w centrum wydarzeń. Poza tym, pojawia się tutaj cały szereg różnych postaci, prawdziwy korowód zachowań, przesądów, lęków, namiętności, jakie mogą skrywać się w sercach mieszkańców tej małej miejscowości. Śmierć jednego z najbardziej znanych mieszkańców, działacza społecznego Barry'ego, powoduje istną lawinę wydarzeń i uwolnienie emocji, których nawet się po sobie nie spodziewają bohaterzy tej historii.
"Trafny wybór" to książka, którą zdecydowanie trzeba przeczytać. Polecam!

nadzieja1925 | 2016-02-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Rok 2016
Przeczytana: 05 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„POWIEŚĆ DLA DOROSŁYCH” – napis na okładce tylko po to, aby żaden rodzic nie zaczął czytać dziecku przygód Harrego Pottera, a skończył na operze mydlanej z pewnego miasteczka imieniem Pagford. Magię w tej książce zastąpi internetowy duch Barrego, dzieci w Hogwardzie będą teraz bardziej niegrzeczne, zamiast piwa kremowego zaczną się narkotyki; zamiast nauki zacznie się prostytucja, czasem jakaś praca, zabawa w krzakach, a na końcu mały Harry wpadnie do rzeki, ale tym razem skrzela mu nie wyrosną…
Cały czas czytając tą książkę, porównywałam ją do telenoweli. Taka sobie akcja z pozoru sennego miasteczka, gdzie wszyscy wszystkich znają… jednakże po dłuższych oględzinach okazuje się, że wszyscy plują sarkazmem, ironią oraz nienawiścią do wszystkich aż do granic Pagford, gdzie twoim największym wrogiem są osoby mieszkające z tobą pod wspólnym dachem.

Defenestracja | 2016-08-02

„Harry Potter” dowiódł, że Rowling jest pisarką bardzo sprawną. „Trafny wybór” przynosi odkrycie, że jest pisarką bardzo dobrą. Okazuje się, że potrafi ona odmalować niedoścignione portrety ludzkich charakterów, utkać sieć widocznych i niewidocznych powiązań między nimi, a na koniec przyprawić to danie smacznym i mocno brytyjskim humorem. I do tego wszystkiego ma coś do powiedzenia! Bo nie cierpię pisania dla samego pisania.
Jestem pozytywnie zaskoczona i chcę więcej.

Anika | 2014-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Od pierwszych stron dałam się porwać nurtowi wydarzeń w małomiasteczkowej społeczności Pagford. Książka świetnie przemyślana pod względem fabularnym z doskonałymi charakterystykami bohaterów, a z pozoru zwykłe, nieciekawe historie opowiedziane są w sposób niezwykle interesujący. Chwilami jest trochę wulgarnie, ale ma to na celu podniesienie poziomu autentyczności opisywanych sytuacji. Powieść bardzo mi się podobała i z pewnością sięgnę po "Wołanie kukułki".