Days That I'll Remember: Spending Time with John Lennon and Yoko Ono

Okładka książki Days That I'll Remember: Spending Time with John Lennon and Yoko Ono Jonathan Cott
Jonathan Cott Wydawnictwo: Doubleday biografia, autobiografia, pamiętnik
Doubleday
2013-02-12
2013-02-12
John Lennon Yoko Ono

Okładka książki Myśl to forma odczuwania. Susan Sontag w rozmowie z Jonathanem Cottem Jonathan Cott, Susan Sontag
Myśl to forma ... Jonathan Cott, Susa...

OhYokoOhJohn
"Z pewnością możesz radzić sobie z nienawiścią, ale nie z obojętnością."

OhYokoOhJohn
"Z pewnością możesz radzić sobie z nienawiścią, ale nie z obojętnością."

Bardzo długo nie mogłam pojąć, dlaczego John Lennon zostawił Cynthię Powell i synka Juliana dla Yoko Ono. Wielką wielbicielką Yoko nie byłam, ani jako artystki, ani jako osoby. Po przeczytaniu tej książki zmieniłam zdanie.

Historia niezwykłego związku Johna i Yoko, na przemian pięknego, harmonijnego i burzliwego. Ta dwójka jednak naprawdę się wzajemnie dopełniała...

John Lennon i Yoko Ono – dla fanów i osób postronnych to niesamowici twórcy szukający nowatorskich rozwiązań w sztuce. Dla bliskich, dwie wielkie osobistości uzupełniające i przyciągające się wzajemnie. Takie, które nie mogą bez siebie żyć.

On – John Lennon – członek Beatlesów, tekściarz i muzyk, fanatyk pokoju i przyjmowania dziennikarzy w łóżku. Ona – Yoko Ono – ta od rozbicia Beatlesów i dziwnych filmów. Ale czy faktycznie tacy byli? Oczywiście, że nie – to tylko płytkie, złośliwości ludzi, którzy ich kompletnie nie rozumieli.

Jonathan Cott w swojej książce pokazuje artystów takimi, jakich znał – inteligentnych ludzi, pełnych pasji i miłości, chcących zmieniać świat na lepsze, dążących do osiągnięcia szczęścia. To właśnie Cott jako wieloletni przyjaciel Johna i Yoko odsłania przed nami ich prywatność, pokazuje jako zwykłych ludzi, którzy szukają swojego miejsca na ziemi.*

Wbrew obiegowej opinii Yoko Ono nie była przyczyną rozpadu słynnej czwórki z Liverpoolu. Wręcz przeciwnie o rozpadzie grupy była mowa zanim John spotkał miłość swojego życia. Ta niezwykła pochodząca z Japonii artystka stała się dla muzyka inspiracją – muzą i kochanką. To dzięki niej możemy dzisiaj cieszyć się takimi utworami jak Woman czy Imagine.

W książce o wiele lepiej poznajemy również Yoko Ono i jej twórczość. Jest to artystka nietuzinkowa – tworzy obrazy, happeningi, performance, muzykę i filmy. Pracuje sama i w duetach. Oczywiście najbardziej znane są te z mężem, gdzie oboje eksperymentują z dźwiękiem i melodią. Jednak niewiele osób wie, że współpracowała także z wieloma młodymi artystami naszego pokolenia np. z Lady Gagą.

Cott w swoich wspomnieniach skupia się też na relacjach, jakie łączyły Johna z Yoko. Niejednokrotnie padają słowa, że nie mogli żyć bez siebie i byli swoim uzupełnieniem. Kiedy byli ze sobą nie rozstawali się na dłużej niż kilka dni. Ich wielką miłość widać również w rozmowach, jakie prowadzili z autorem książki.

Jonathan Cott jako reporter pisma The Rolling Stone przeprowadzał wiele wywiadów z Johnem Lennonem, ale jeden był najważniejszy – najbardziej zapadł w jego pamięci ten z 5 grudnia 1980 r. To był ostatni wywiad, jakiego udzielił muzyk – trzy dni później został zastrzelony. Cała książka to luźno spisane wspomnienia związane z Lennonem. Jednak ten ostatni wywiad możemy przeczytać w całości. O czym rozmawiali w tym dniu dwaj przyjaciele? Przeczytajcie, naprawdę warto.

Książka porwała mnie. Nie jestem jakąś wielką fanką Beatlesów czy Lennona, lecz w czasie lektury nie poznajemy wielkiego muzyka i szalonej artystki, a zwykłych ludzi, jak Ty czy ja. Ludzi szukających wzajemnej akceptacji, miłości i spokoju. Takich, którzy dla dobra rodziny potrafili wycofać się z życia publicznego na ponad 5 lat.

Jonathan Cott wypełnił karty tej pozycji ciepłymi wspomnieniami, ale bez zbędnego lukru. Nie gloryfikuje poczynań Lennona – pokazuje go jako człowieka z krwi i kości ze wszystkimi jego słabościami.

*Jonathan Cott poznał artystów w 1968 r. kiedy mieszkali w Londynie. Stopniowo zaprzyjaźniał się z nimi. Miał okazję uczestniczyć w nagraniach ostatnich utworów Beatlesów. Był świadkiem Bed-in for peace i wielu innych wydarzeń związanych z życiem artystycznym i prywatnym tej pary. To on jako dziennikarz Rolling Stone przeprowadził ostatni wywiad z Johnem Lennonem.

Zakochałam się w moim nowym spojrzeniu na Johna i Yoko, które umożliwiła mi ta książka!

Ta książka na pewno nie nadaje się dla tych, którzy dopiero chcą się zapooznać z twórczością Johna i Yoko. Bez jej znajomości, czy choćby Youtube pod ręką, ciężko zrozumieć o czym tak naprawdę toczy się rozmowa, gdyż jej autor przeprowadza wywiady bardzo rzetelnie i profesjonalnie, często odwołując się do utworów tych dwojga.

Pomijając ten fakt, pragnę zwrócić uwagę na fatalną redakcję książki. Przecinki przed "i" niemal za każdym razem tak kłuły w oczy, że ciężko było dotrwać do końca. Do tego dochodzą częste literówki.

Pomijając ten fakt, pragnę zwrócić uwagę na...

Cudowna lektura! Nigdy nie byłam wielką fanką Johna Lennona ani Yoko Ono. Nie zmienia to faktu, że bardzo ich szanuję jako artystów. Sposób przedstawienia tych osób jest wyjątkowy - Jonathan Cott wykazał się nie tylko wielką wiedzą na temat życia i twórczości Yoko i Johna, ale i także wielkim intelektem, który pozwolił czytelnikowi niejako uczestniczyć duchem w toczącym się dialogu. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć po lekturze, że Yoko i John to po prostu fajni, mega inteligentni ludzie, którzy starali się zmienić świat na lepsze. Przedrukowanie nagranych wywiadów było najlepszym sposobem namalowania pełnego obrazu osobowości Johna i Yoko...
"Ja tylko nagrywam piosenki i odpowiadam na pytania najuczciwiej, jak potrafię, ale tylko tak uczciwie, jak potrafię - nie bardziej i nie mniej"

Rzetelnie napisana książka, której autor przyjaźnił się z J. Lennonem i Y. Ono - rzuca ciekawy punkt widzenia tej pary

Świetnie ukazane wspomnienia Jonathana Cott'a oraz naprawdę świetnie przeprowadzone wywiady z Johnem Lennonem i Yoko Ono. Bez zbędnej otoczki, co cenię właśnie w takiego typu książkach. Co prawda nigdy aż tak bardzo nie interesowałam się Johnem Lennonem, Yoko Ono czy samymi Beatlesami o których w prawdzie nie ma dużo w książce. Mimo to przeczytałam ją z zaciekawieniem.

Dla fanów The Beatles jak solowych poczynań artysty jest to lektura obowiązkowa. W książce o swoich zawodowych i bardziej prywatnych spotkaniach z Lennonem opowiada redaktor "Rollong Stone", ale jest to także piękna opowieść o niełatwej , ale wielkiej miłości Johna i Yoko

Nawet teraz, gdy minęło już przeszło 30 lat od jego śmierci, nazwisko Johna Lennona zna niemal każdy. Niemal każdy kojarzy z nim także Yoko Ono, kontrowersyjną artystkę i muzyczkę. Kontrowersyjną nie tylko ze względu na działalność artystyczną, lecz także z powodu związku z Beatlesem - zarzucano jej odciąganie go od zespołu, wśród fanów Czwórki z Liverpoolu nie cieszyła się zbyt wielką sympatią. "Yoko i John" to ZBIÓR wspomnień Jonathana Cotta, wieloletniego znajomego słynnej pary, przeplatany wywiadami jakie autor przeprowadzał z nimi na przestrzeni lat.

Tym, co różni książkę Cotta od innych książek, jakich wiele powstało na temat tak i Beatlesów, jak i samego Lennona jest autentyczność. Łatwo jest stworzyć biografię osoby, której nigdy się nie poznało korzystając z wywiadów i wycinków prasowych. Dużo trudniej, tak jak to zrobił Jonathan Cott, po latach wygrzebać z szafy zakurzone taśmy i spróbować przedstawić swoje wspomnienia. Książka zawiera także wywiady, które dotychczas nie były nigdy publikowane w całości wywiady, między innymi ostatni wywiad, którego udzielił John Lennon (wywiad ten częściowo ukazał się w The Rolling Stone w 2010 roku, jest to jednak pierwszy raz gdy opublikowana została jego pełna wersja).

Jednak nie tylko postać Lennona sprawia, że warto na chwilę przystanąć przy tej publikacji - równie ważną rolę odgrywa w niej Yoko Ono która zostaje ukazana nie tylko jako żona słynnego artysty, ale także jako równie samodzielna, odważna artystka, nierzadko inspiracja dla Johna i jego twórczości. On sam stwierdza nawet : "Yoko jest najsławniejszą nieznaną artystką. Wszyscy znają jej nazwisko, ale nikt nie wie, co ona robi.". Cott opowiada o Yoko, zaczynając od jej najmłodszych lat, poprzez pierwsze wystawy i spotkanie z Johnem, a kończąc na wspólnych wywiadach. Szczerze przyznaję, że sięgając po tą książkę niewiele wiedziałam o twórczości tej niezwykłej kobiety, ale po przeczytaniu jej z chęcią sięgnęłam po jej płyty.

Rzecz jasna, nie obyło się bez wad i nie jest to książka idealna. Denerwować mogą częste cytaty, osobiste odniesienia też mogą dla niektórych być denerwujące, jednak moim zdaniem to właśnie one są siłą tej książki, która nie jest po prostu tylko kolejną bajką o Johnie i Yoko. To prawdziwe, szczere wspomnienia osoby, która dobrze poznała tą dwójkę i która miała okazję spędzić z nią wiele godzin na wspólnych rozmowach i uważam, że choćby z tego powodu warto po tą książkę sięgnąć.

Ta i inne moje recenzje także na : k-jak-kocham-k-jak-ksiazki.blogspot.com

• Biografie
  • Muzyka