Trudna sztuka (prawie) nicnierobienia

Wydawnictwo: Czarna Owca
L'Art difficile de ne presque rien faire
poradniki
AMisz

yć własnym rytmem, czytać zapomnianych pisarzy, grać w tenisa dla przyjemności, nie żeby wygrać, urządzać sjesty w ogrodzie, przyglądać się lecącym żurawiom, rozmyślać o swoich snach – oto tajemnicze doświadczenia, do których zaprasza nas autor, a które ogłuszający hałas planety czyni dzisiaj prawie niemożliwymi. Trudna sztuka (prawie) nicnierobienia z humorem uczy jak zatrzymać ulotne...

Trudna sztuka (prawie) nicnierobienia z humorem uczy jak zatrzymać ulotne chwile szczęścia. Łączy chińską mądrość tao, dziecięce zdziwienie i zachwyt oraz dorosły sceptycyzm wobec szaleństw konsumpcji i widowisk sportowych. Pełna poezji proza Denisa Grozdanovitcha zachęca nas do przechadzek ścieżkami, które prowadzą donikąd.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Elukubracje

„Trudna sztuka (prawie) nicnierobienia” to jeden z najbardziej kuszących tytułów, jakie znam. Sugeruje, że zdradzi niezawodny sposób, jak się nie narobić, a zarobić. Albo jak pracować cztery godziny w tygodniu i niczego sobie nie odmawiać. Albo jak odpoczywać i najlepiej wykorzystać wolne chwile. Albo chociaż opowie zabawną historię. Kto nie dałby się skusić na lekturę, widząc na okładce rysunki Sempe, ilustratora serii o Mikołajku? Niestety, bardzo się zawiodłam.

W pierwszych dwóch zaledwie kilkustronicowych rozdziałach Denis Grozdanovitch rzeczywiście zachęca nas do tego, byśmy poświęcali jak najmniej czasu na pracę zarobkową. Zyskane w ten sposób godziny powinniśmy spędzić na kontemplacji natury, odpoczywaniu w hamaku, czytaniu zapomnianych pisarzy, zachwycaniu się prostymi przyjemnościami i „byciu erudytą”. Na tym jego zdolność do zainspirowania i zaciekawienia czytelnika się kończy. W kolejnych rozdziałach autor jest owym erudytą. Czyta zapomnianych pisarzy i podkreśla swoją erudycję, cytując ich z pamięci, co dumnie zaznacza w przypisach. Wybrani przez niego autorzy są zapomniani poniekąd słusznie, ponieważ ich idee i twórczość w większości przypadków nie przetrwały próby czasu.

Książka składa się z kilkudziesięciu niepowiązanych ze sobą felietonów, napisanych wielokrotnie złożonymi, zagmatwanymi zdaniami. Większość z nich jest zadziwiająco nijaka i jałowa. Dotyczą na przykład meczów tenisowych, na których był autor, błahych wydarzeń z jego życia, jego snów, mętnych rozważań i nic niewnoszących refleksji. Istotą życia jest według niego sjesta na hamaku w ogrodzie (skąd wziąć ten ogród?), delektowanie się przepysznym ciastem (kto je upiekł?) oraz bezpłodne rozmyślania (nadmiar wolnego czasu nie sprzyja twórczemu myśleniu). Denis Grozdanovitch pisze: będę czuwał jedynie nad tym, aby (…) moje elukubracje nie wykraczały zbytnio poza zbawienną i nijaką przeciętność. Tak rzeczywiście jest. Jestem zadziwiona, w jaki sposób autorowi udaje się tego typu twórczością zarobić na rozkoszne pogrążanie się w półśnie. Mnie to nudzi. Wolę żyć.

Anna Rycaj

shczooreczek | 2013-05-31

Trudna sztuka (prawie) nicnierobienia w pierwszym rzędzie skusiła mnie tytułem, który stanowił dla mnie kuszącą i obiecującą zapowiedź poznania sekretów tego, co jak mi się wydawało, opanowałam do perfekcji. Okazał się on jednak dla mnie mylący – spodziewałam się bowiem pozycji mającej znamiona poradnika czy też esejów w całości poświęconych tytułowemu nicnierobieniu. W istocie są to niepowiązane ze sobą felietony, które łączy motyw przewodni, jakim jest zdolność do zatrzymania efemerycznych chwil szczęścia.
Denis Grozdanovitch dzieli się ze swoimi czytelnikami osobistymi doświadczeniami, zdobytą wiedzą i zasłyszanymi mądrościami. W książce tej zgrabnie połączono rozważania mające swoje źródło w chińskiej mądrości tao z osobistymi, często naiwnymi czy wręcz dziecięcymi spostrzeżeniami autora, które ten poczynił zatrzymując się w pełnym gonitwy życiu, by kontemplować naturę, cieszyć się błogą chwilą odpoczynku i ciszy.

Autor za pośrednictwem swoich felietonów pragnie ukazać, jak...