Wojna Afrodyty

Albatros
2014-02-07
2014-01-01
Elżbieta Piotrowska
wojna okupacja romans miłość śmierć rozczarowanie

Czytałam tę książkę będąc na Cyprze i nie spodziewałam sie, że książka kupiona w markecie za 9.99 pozwoli mi zrozumieć choć trochę historię tego kraju. Wątek miłosny na tle historycznych wydarzeń to gwarancja wspaniałej przygody i możliwość poznania miejsca które się odwiedza. Zwiedzając miasta wspominałam historię bohaterów i miejsc.

"Ludzie ludziom zgotowali ten los".
Wojna odbiera wszystko, najbliższych, marzenia, bezpieczny dom, ciepłe łóżko, kromkę chleba i nadzieję, że to wszystko kiedyś się skończy... skończy szczęśliwie.
Poruszająca historia rodziny mieszkającej na Cyprze w trudnych latach, gdy rajska wyspa stała się piekłem wojny niosąc zniszczenie, upokorzenie i śmierć.To również historia o sile miłości i przeznaczenia, tęsknocie i oddaniu.
Lektura, którą powinien przeczytać współczesny czytelnik siedzący bezpiecznie w fotelu, by nabrać dystansu do wszechobecnego konsumpcjonizmu.Docenić to co ma, by pielęgnować marzenia, by więcej ofiarować niż brać, by zachwycić się kroplą deszczu, ciepłem promieni słońca, bliskością rodziny.
Na świecie jest wciąż wiele krajów objętych konfliktami zbrojnymi, atakami terrorystycznymi i wciąż skutki tych działań odczuwają najbardziej niewinni... zwykli obywatele.
Polecam!

"Ludzie ludziom zgotowali ten los".

Piękna,wzruszająca książka,nieco w klimacie powieści Hosseiniego.Polecam!

Piękna,wzruszająca książka,nieco w klimacie powieści Hosseiniego.Polecam!

Smutna i bolesna opowieść o potworze zwanym wojną, który zżera piękną wyspę Cypr. Jak i kiedy to się zaczęło, kto jest winien, kto rozdmuchał problem, kto poniósł większe cierpienie? Nie ma odpowiedzi na te pytania. Tak, jak do dziś nie ma dobrego rozwiązanie tego problemu :(

Odkąd zauważyłam tę powieść w zapowiedziach wydawniczych, od razu wiedziałam, że znajdzie się na półce moich priorytetowych lektur.
Uwielbiam Cypr i tym chętniej sięgnęłam po tę książkę.

Andrea Busfield spełniła moje oczekiwania ciekawie opowiadając historię cypryjskiej rodziny Ekonomidou na tle wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w połowie XX wieku.

Cypr kojarzy się ze słońcem, ciepłym morzem, pięknymi plażami, wakacjami, wypoczynkiem i relaksem. Ale Cypr jest również ojczyzną mieszkających tam Greków i Turków Cypryjskich, którzy przechodzili trudne koleje losu. Na wyspie przez wieki współżyły obok siebie dwa narody do czasu, kiedy powstał pomysł przyłączenia Cypru do matki Grecji. Te utopijne marzenia nie spełniły się, a stały się zarzewiem konfliktu trwającego przez lata pomiędzy Grekami i Turkami oraz Wielką Brytanią, która anektowała Cypr w 1920 r. Krwawe wydarzenia wojny domowej zostały bardzo umiejętny sposób połączone z losami bohaterów, którzy w tej wojnie ponosili swoje osobiste straty, ale także poświęcali się codziennym zajęciom, żyli, kochali, radowali się, marzyli i tęsknili.

Despina i Georgios doczekali się pięciu wspaniałych synów, z których najmłodszy nazwany został przez ojca Loukisem, czyli małym wilczkiem. Był oczkiem w głowie matki, przystojnym nastolatkiem, który skradł serce dziewczynie z sąsiedztwa o imieniu Praxi. Ich uczucie, choć wzajemne, wystawione zostało na ciężką próbę, a życie z dala od siebie wydaje się być niemożliwe.

Jak bohaterowie poradzą sobie z życiowymi problemami? Jaki wpływ na ich charaktery wywrze wojna? Jak zmieni się ich życie po podziale wyspy na część turecką i grecką?

Autorka bardzo szczegółowo i dokładnie opisała wydarzenia historyczne przez co opowieść staje się bardzo prawdziwa. Książkę czyta lekko i z dużym zainteresowaniem. Nie nudzi i nie nuży, a opisywane problemy wcale nie są łatwe, czy błahe. Autorka sporo miejsca poświęciła walce partyzantów EOKA, ale jest też miłość, zdrada, nienawiść, wybaczenie. Znajdziecie też fragmenty humorystyczne i prawdę mówiąc sama zastanawiałam się, czy Cypryjczycy rzeczywiście tak chętnie nazywają swoje zwierzęta domowe imionami greckich bogów jak: pies Apollo, oślica Afrodyta, czy koza Atena.

Jeżeli chcecie poznać Cypr z nieco innej strony niż przyzwyczaiły nas oferty biur turystycznych, jeśli interesuje was choć trochę historia tego kraju albo chcecie towarzyszyć mieszkańcom w pokonywaniu problemów, w ich smutkach i radościach, to powieść Andrei Busfield spełni te oczekiwania. Polecam.

Uwielbiam Cypr i tym chętniej sięgnęłam po tę książkę.

Cypr kojarzy...

2034

Cypr kojarzy nam się zwykle z egzotycznym miejscem, ciepłym i relaksującym, idealnym na wypoczynek. Czy tak samo odbierają go jego mieszkańcy? Chyba niekoniecznie….

Cofamy się w czasie do 1955 roku, kiedy rozpoczyna się akcja powieści „Wojna Afrodyty”. Cypr znajduje się pod okupacja brytyjską, trwa wojna domowa pomiędzy Cypryjczykami i Turkami. Szerzy się okrucieństwo, a strach przepełnia zwykłych ludzi. Nowy gubernator wyspy wprowadza swoje prawa, którym ludzie się przeciwstawiają.

W takich czasach przyszło żyć jednej z rodzin, bohaterom powieści, Despinie, jej mężowi Georgisowi oraz ich dzieciom. Despina swoją szczególną troskę i miłość okazuje najmłodszemu z dzieci, Loukisowi, małemu wilczkowi. Dziecko od niemowlęctwa przylgnęło do domowego psa i przejęło jego zachowania, do trzeciego roku życia zachowywało się jak zwierzę, nie chodziło tylko pełzało na czworaka. Jak to w życiu mężczyzn i chłopców bywa, zmieniła to dziewczyna. W wieku trzech lat, jego mała sąsiadka, Praxi, kazała mu wstać i chodzić – i tak zrobił, ku zdumieniu rodziny. Od tego dnia stali się nierozłączni, tworzyli z psem nierozerwalną trójcę. Kiedy zdechł, rozpacz spłynęła na dzieci, każde odreagowało to na swój sposób. Loukis zapadł na chorobę i miewał straszliwe ataki paniki. Zawsze obok niego była matka i nieodłączna Praxi. Loukis i Praxi tworzą parę, początkowo kolegują się, przyjaźnią, ale z czasem rodzi się między nimi uczucie. Rozdzielają się po raz pierwszy, kiedy Loukis dołącza do partyzantów z oddziału EOKA po śmierci brata. Jest to burzliwe rozstanie. Wraca po latach i co zastaje? Okazuje się, że Praxi wyszła za mąż…. Jak zareaguje Loukis? Jak potoczy się ich dalsze życie? Przekonajcie się sami!

„Wojna Afrodyty” to porywająca historia miłosna ukazana na tle wojny domowej na Cyprze. Arcyciekawa i świetnie napisana. Ale , ale – nie poznaliście jeszcze tytułowej bohaterki książki, Afrodyty!
Przedstawiam zatem Afrodytę …. oślicę, bardzo oryginalną zresztą, bo chodzącą w skórzanych butach :) Jak to kobieta, zwierzęca, ale kobieta, Afrodyta nie znosi deszczu i błota, i bez butów nie wychodzi na dwór – ot, indywidualność !
W jaki sposób ten niezwykły zwierzak łączy się z całą historią, musicie doczytać sami! Czeka was moc wrażeń i pasjonująca opowieść. Znajdziecie tutaj miłość i walkę, zdradę i nienawiść, przebaczenie i tęsknotę.

Andrea Busfield w bardzo zgrabny sposób połączyła burzliwe wydarzenia na Cyprze z burzliwymi ludzkimi losami. Zrobiła to w lekkiej, lecz przemawiającej do wyobraźni formie. Książkę pochłania się błyskawicznie, jest bardzo ciekawa i bardzo prawdziwa. Widać przygotowanie Autorki do tematu, skrupulatne i dokładne. Kiedy doda się do tego, mocno zarysowane sylwetki bohaterów i barwne tło powieści, otrzymujemy dopracowaną i intrygującą książkę, którą aż chce się czytać.
Naprawdę świetna książka – polecam!

Piękna historia miłosna z dużą dawką historii, jednak wszystko opisane sprawnie, czyta się szybko i z zainteresowaniem.

Cudowna. Można powiedzieć, że dzięki niej zaczęłam czytać zawzięcie.
Cudowne tło historyczne, niesamowita historia. Na pewno do niej wrócę aby odświeżyć fabułę.

Cudowna. Można powiedzieć, że dzięki niej zaczęłam czytać zawzięcie.

Piękna saga z historia Cypru w tle. Bardzo dobrze się czyta. Chyba nie czytalam jeszcze książki, gdzie historia opowiedziana jest tak dobrze poprzez opowieść o konkrernych ludziach.

• Wojenne
  • Następne do czytania