Awantura o pieniądze albo życie

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Cykl: Damski fryzjer (tom 4)
Wydawnictwo: Znak Literanova
El enredo de la bolsa y la vida
Tomasz Pindel, damski fryzjer
Ag2S

Wielka, międzynarodowa afera i skromny, hiszpański fryzjer. Czy uda się zapobiec zamachowi na Angelę Merkel? Upalne hiszpańskie lato daje się we znaki mieszkańcom Barcelony niemal tak mocno jak wszechobecny kryzys finansowy. Damski fryzjer najchętniej spędziłby ten czas na słodkim "nicnierobieniu" w swoim bankrutującym salonie, ale kiedy jego bliski przyjaciel niespodziewanie znika, musi...

Upalne hiszpańskie lato daje się we znaki mieszkańcom Barcelony niemal tak mocno jak wszechobecny kryzys finansowy. Damski fryzjer najchętniej spędziłby ten czas na słodkim "nicnierobieniu" w swoim bankrutującym salonie, ale kiedy jego bliski przyjaciel niespodziewanie znika, musi działać. Staje przed nim kolejne kryminalne wyzwanie.
Okazuje się, że zaginięcie wiąże się z grubą, międzynarodową aferą, w której stawką jest życie samej Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec odkryje przed bohaterem swoje nieznane, romantyczne oblicze…

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Morgana | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Super książka na poprawę złego humoru :) ocena jest wysoka ze względu na jej przezabawnych bohaterów, prostotę przekazu oraz niezapomnianego fryzjera - detektywa.

minute5 | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Na początku chciałabym zaznaczyć, iż jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Mendozy i na pewno nie ostatnie.
Książka napisana jest w prosty i zabawny sposób (z naciskiem na to drugie). Dawno nie bawiłam się tak dobrze czytając powieść detektywistyczną.
Główny bohater (detektyw-amator i damski fryzjer w jednym)oraz jego szajka (złożona m.in. z :ulicznych artystów, akordeonistki o poglądach komunistycznych, kapryśnej nastolatki i doręczyciela pizzy)zajmują się sprawą zaginięcia dawnego przyjaciela Romóla Przystojniaka. Na kartach powieści przewinie się też Pani Merkel oraz inne barwne persony.
Jeżeli jesteście żądni przygód, dobrego humoru i upalnej Barcelony serdecznie zapraszam do lektury.

| 2013-08-22

Fryzjer już tak nie bawi, za to jego ustami Mendoza wylewa z siebie całą gorycz wobec bezmyślnych polityków, zachłannej Europy i tandetnych Chińczyków.

Krzysiek | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 15 września 2017

Eduardo Mendoza jak zwykle nie zawodzi. Fryzjer wpada w nowe tarapaty, prowadzi kolejne śledztwo, i wikła się w coraz bardziej absurdalne sytuacje. Chociaż historia ta nie ma tej świeżości co część pierwsza, to mimo wszystko czyta się ją z przyjemnością. Mendozę warto czytać w każdej chwili i w każdych okolicznościach.

kryminalnakuchnia | 2015-11-04

Początek zapowiadał się fantastycznie.Jak to u Mendozy bywa, czarny humor pełną gębą.Ubaw po pachy.Niestety końcówka bardzo przekombinowana.

Abee | 2018-06-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Barcelona
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Tłumacz jest ważny. Dlatego ta część przygód wydawała mi się troszkę odstająca od poprzednich awantur barcelońskiego fryzjera. To część zwariowana. Być może zbyt pokręcona. Na plus zaliczyć można uroczego dziadka Siao i niewątpliwie przenikliwą analizę metody chińskiej ekspansji. Tło okazało się zabawniejsze od głównego wątku. Za bardzo odjechane.

Ines | 2013-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2013

On jest gentlemanem o nienagannych manierach, dyplomatą o aparycji wzbudzającej szacunek i respekt, zaś bohaterowie jego powieści to często ludzie z marginesu, posługujący się językiem, który zdecydowanie nie pasuje do wizerunku ich poważnego twórcy. Może to właśnie ten mezalians sprawia, iż książki tego autora są bardzo popularne nie tylko w jego rodzimej Hiszpanii (będącej stałym elementem jego twórczości), ale i na całym świecie, nie wyłączając również naszego kraju. Przyczynia się do tego również spójna konstrukcja, bardzo charakterystyczni protagoniści, czy kipiąca humorem akcja. I choć wachlarz niedociągnięć głównych bohaterów jest ogromny, to nie brakuje im uroku, wdzięku i siły przebicia. Mimo swej nieudolności, braku wiedzy i obycia, budzą u czytelnika sympatię, a na twarzach wywołują uśmiech. Czy wiecie już, o kogo chodzi? Tak, to Eduardo Mendoza i postaci jego najnowszej powieści „Awantura o pieniądze albo życie”, a wraz z nią powrót jednego z najciekawszych bohaterów –...

makalu | 2013-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Miłośnikom fryzjera damskiego zdecydowanie polecam.
Niełatwo napisać czwartą książkę z tą samą postacią nie tracąc na świeżości. Na szczęście abstrakcyjność humoru i sytuacji, w jakie wikła swojego bohatera (i nas) Mendoza, rekompensuje pewną powtarzalność historii znanych z wcześniejszych książek.
Od czasów sławetnej trylogii jest to, według mnie, najlepsza odsłona twórczości Mendozy. W konstruowaniu przejaskrawionego i balansującego na skraju absurdu świata autor ten nie ma sobie równych. I jest przy tym śmieszny.

Kasio | 2013-06-06

Pan Mendoza jak zwykle w świetnej formie. Od przeczytania "Przygody fryzjera damskiego" (chyba najlepszej z całej serii o nie do końca zrównoważonym obwiesiu z jak najniższych sfer, któremu nie można jednak odmówić zacięcia detektywistycznego) jestem wielką fanką charakterystycznej prozy tego autora.

Czytając "Awanturę..." znów się nie zawiodłam. Książka jest przezabawna (nie raz wzbudziłam zainteresowanie współpasażerów chichocząc nad nią w tramwaju) i pełna zwrotów akcji. I choć zasadniczo jest to lektura o charakterze rozrywkowym, to nie brakuje w niej ukrytych pod postacią ironicznego humoru, dosyć smutnych prawd o otaczającym nas świecie.

Warto przenieść się po raz kolejny na - również te mniej znane - ulice Barcelony, by śledzić losy bohatera i jego pomocników, których podczas bieżącej przygody jest wyjątkowo wielu.

Tym razem fryzjer-detektyw zajmie się sprawą zaginięcia Romóla Przystojniaka, przyjaciela z dawnych lat (spędzonych wspólnie w szpitalu psychiatrycznym),...

ilo99 | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane, Polecane

Książki o fryzjerze damskim albo się kocha albo porzuca po kilku pierwszych stronach. Specyficzny język powieści, nietuzinkowa narracja oraz niezwykły główny bohater to sprawiają. A w szczegółach wygląda to następująco. Język. Można uznać, że narrator ma skłonności do horrendalnego ględzenia, lecz można zachwycać się nad trafnymi oraz ironicznymi uwagami. Na przykład: „Klimat Barcelony, stały, umiarkowany, wilgotny i przesycony solnymi wyziewami, cieszy się zasłużoną sławą wśród wirusów i bakterii”. Akcja powieści. Toczy się. W różnym tempie. Wydarzenia następują po sobie czasami rozwlekle, czasami z szybkością błyskawicy. Kolejność zdarzeń często ma niewiele wspólnego z logiką. W jaki sposób nasz główny bohater jest w stanie rozwikłać zagadki kryminalnego tego nie wie nikt. One po prostu rozwiązują się same. Bohaterowie. To postacie różnorodne, lecz zazwyczaj z tak zwanego marginesu. Przykład? Bardzo proszę. „Biorąc pod uwagę, że już wcześniej przebywał w zakładzie dla psychicznie...