Cyklop

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 8)
Wydawnictwo: Amber
Cyclops
Swomma

Dirk Pitt w ekscytującym wyścigu do legendarnego skarbu - od dna Morza Karaibskiego po bazę na Księżycu Rok 1918. Statek transportowy z bezcennym ładunkiem tonie u wybrzeży Bahamów. Rok 1989. Rekin z Wall Street postanawia odnaleźć „Cyklopa”. Ale sterowiec, którym wyrusza na poszukiwania, ginie bez śladu gdzieś nad Morzem Karaibskim. Wkrótce odnajduje go Dirk Pitt... z martwą załogą na...

Rok 1918. Statek transportowy z bezcennym ładunkiem tonie u wybrzeży Bahamów.

Wkrótce odnajduje go Dirk Pitt... z martwą załogą na pokładzie.

Rozwiązanie zagadki prowadzi od kubańskiej celi tortur przez radziecką bazę kosmiczną po głębiny oceanu, gdzie spoczywa klucz do tajemnicy sprzed wieków i współczesnego spisku na globalną skalę.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/pliki/okladki/cyklop.jpg

veinylover | 2019-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Kurczę pieczone! Książka wydana bodajże w latach osiemdziesiątych, a w sumie taka fajna. Czytadło, że hej. Naiwniutkie i z perspektywy dzisiejszych czasów cuchnące myszką, bzdura na bzdurze bzdurę pogania ale co tam. Dobrze się bawiłem czując za każdym razem, że generalnie to zmierza do stanu „wszystko będzie dobrze”, „wracamy do domu”. Po amerykańsku.
Lubię taki sposób narracji u pisarza. Opisowy, jakby dziennikarz relacjonował przebieg zdarzeń, bez rozbudowywania jakichś wiwisekcji i jałowych emocji. Jeśli już ktoś z kimś się tam gzi, to nie mamy szczegółowego opisu, co komu wsadza i gdzie i kto wcześniej szczytuje i po jakich pieszczotach. [Takie opisy niosłyby ryzyko, że autor przekaże swoje preferencje intymne, których czytelnik akurat może nie podzielać]. Sprawa jest potraktowana krótko, jak na to zasługuje epizod. Nie mamy rozkminiania emocji, nikt nie wzdycha na dziesięciu stronach do nikogo stękając i prując bebechy. Liczy się pchanie samej akcji do przodu.
Gdybym miał tę...

Beata | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Genialna powieść przygodowa z moim ulubionym bohaterem, Dirkiem Pittem. W tej powieści Dirk z przyjaciółmi pomaga w rozwiązaniu kilku spraw: międzynarodowego konfliktu, zamachu stanu, poszukiwań bezcennego skarbu La Dorady, ratowania sterowca i promu kosmicznego oraz członków księżycowej kolonii New Jersey. Pełna różnorodność spraw i miejsc... niezniszczalny Pitt ma pełne ręce roboty i wiele okazji, by zginąć... Szczerze polecam fanom powieści przygodowej - to czołowy autor gatunku.

yoda79 | 2018-10-17

W 43

Ania Mróz | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Książki całkiem nieźle, przyznaję. Jednak nasuwa się tu jedno pytanie...
Czemu oni na litość boską pchają Pitta do łóżka każdej kobiety jaka spotka na swej drodze!!! To wcale nie jest fajne.
Strasznie mnie to irytuje a już w szczególności w tej części!

Anna Klimek | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka podobała mi się, jak każda Cusslera. Wątek Kolonii Jersey super, uwielbiam kosmos. Numer Pitta z wanną niezły, ciekawe czy byłby wykonalny w rzeczywistości. Trochę za dużo polityki, za mało nurkowania. Konflikt USA z Rosją nieco oklepany, do tego jeszcze Kuba. Ale koniec pozytywny, skarb odnaleziony.

gwiazdka | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Tym razem mniej się bawiłam, a częściej byłam znudzona. „Cyklop” w moim rankingu nie należy do najlepszych powieści o Dirku Pitt. Nie przekonała mnie też ta historia, były tam rzeczy i działania za mało wiarygodne. I chociaż większość książek z tym bohaterem można włożyć między bajki z cyklu: zabili go i uciekł, w tę nie mogłam uwierzyć jeszcze bardziej. I do tego wplątanie w przygody pracowników NUMA kolonii Jersey wydawało mi się niepotrzebne i mające na celu tylko wydłużenie powieści, bo z głównym tematem miało bardzo mało wspólnego, mona było sobie ten kawałek odpuścić. W ogólnej ocenie tylko przeciętna.

Machno | 2016-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 marca 2016

Dirk Pitt ponownie wplątuje się w zagmatwaną intrygę, w której plączą się poszukiwania wielkiego skarbu, spiski na najwyższych półkach światowej polityki a także wielkie naukowe odkrycia na skalę księżycową. Pitt jest jak zwykle niezniszczalny, ale tym razem chyba Cussler wyciągnął wnioski i pozwolił swojemu głównemu bohaterowi popełnić kilka błędów ze zmęczenia. Jest oczywiście cały czas postacią intrygującą i dającą się lubić. W cała historię wplata autor kilka wątków z nowymi postaciami i na różnych arenach, nawet bez atmosfery, ale wszystko jest lekkie, łatwe i przyjemne. Czytałem, że wielu przeszkadza ta wielowątkowość, ale jak dla mnie nie jest ona skomplikowana i wszystko da się ogarnąć, wystarczy tylko odrobina, naprawdę odrobina, skupienia. W efekcie dostajemy klasycznego rozbudowanego Cusslera, który wzbogaca świat zarówno materialnie, jak i społecznie.

123tomek | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Z morskiego dna aż na księżyc?! To Cussler więc i taki obrót sprawy jest możliwy. Tym razem to jeszcze nie Dirk Pitt leci w kosmos ale kto wie co przyniosą kolejne tomy :)
Intrygi, zamachy, skarby, nawet i piękna kobieta (choć trochę MILF) wszystko do czego Cussler przyzwyczaił w poprzednich tomach. Jak zwykle przesadnie nieśmiertelny Pitt wychodzi z każdej wymyślnej opresji. Jak zwykle kilka wątków tworzących spójną całość, choć w moim mniemaniu, właściwie wątek księżycowy wtrącony nieco jako zapychacz. Szybka akcja nie pozwala odłożyć książki na "potem", przesadnie żywotni główni bohaterowie to już coś do czego Cussler czytelnika przyzwyczajał przez poprzednie tomy więc nie zaskakuje i też nie przeszkadza. Ta część cyklu może aż tak nie zaskakuje zwrotami fabuły, jest nieco bardziej przewidywalna niż w innych tomach ale też na pewno nie można zarzucić nudy czy braku akcji. Wprawdzie nie jest to jak do tej pory najlepsza cześć przygód Dirka Pitta ale też i nie najgorsza więc warto...

rbj | 2015-10-06
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 06 października 2015

Przygoda? Jest. Skarb? Jest. Niezwykłe przygody? Są. Intryga? Jest. USA, ZSRR, Kuba? Są. Książkę czyta się nieźle, z początku bardzo przyjemnie, później im bliżej końca, tym gorzej - takie przynajmniej odniosłem wrażenie. Nie jest to zła powieść przygodowa - zawiera wszystko czego potrzeba, dużą dozę akcji, jej zwroty itd, ale z pewnością nie jest to najlepsza książka Cusslera. Po tej lekturze jestem pewien, że muszę dać sobie na jakiś czas spokój z jego powieściami. Czy będzie to miesiąc, rok, czy cała wieczność? Tego nie wiem. Nie polecam zaczynać przygody z tym pisarzem od tej pozycji, bo mimo wszystko można się nieco zniechęcić.

Dagmara | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

trzymająca w napięciu.niezwykle sensacyjna ale też z pogranicza sf.można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o sterowcach, nurkowaniu i statkach.ale przed wszystkim niezwykle wartka akcja.trudno się oderwać od lektury.