Moralność muzyki

Moral der Musik. Aus den Briefen an einen Musiker
9788324208708
muzyka
jagarkar

Moralność muzyki to tytuł mogący sugerować nieoczekiwane połączenie dwóch niewspółmiernych obszarów - muzyki jako sztuki dźwięku i moralności. Rudolf Kassner (1873-1959), niemieckojęzyczny eseista i filozof kultury, nie traktuje jednak muzyki jako sztuki dźwięku, lecz jedynie jako pretekst, ideę jedności świata swego protagonisty - Joachima Fortunatusa. Eseje Kassnera nie zawierają maksym, myśli, które mogłyby się stać drogowskazem w życiu czytelnika. Przypominają nam raczej prawdę, o której rozum, zajęty doraźnymi celami, często zapomina, iż mądrość ukryta może być w stylu, formie. W tym tkwi ich atrakcyjność, ale też bardzo indywidualna i przez to niezwykła tonacja ich języka. Niech zatem pozostaną tym, czym są - próbą, może najbardziej wierną tradycji europejskiego eseju, jaka powstała w języku niemieckim.

SPIS TREŚCI:

Od tłumacza
Preludium. Joachima Fortunatusa przyzwyczajenia i powiedzenia
List pierwszy. Kilka refleksji o pryncypiach
List drugi. O formach
List trzeci. O alegorii
List czwarty. O symbolu
List piąty. O kształceniu się muzyka
List szósty. O granicach

źródło opisu: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2009

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Moralnosc_muzyki_2751.html

chceprzeczytac | 2016-11-01
Iwona | 2016-03-14