Słodkie oczy

Okładka książki Słodkie oczy Maciej Karpiński
Okładka książki Słodkie oczy
Maciej Karpiński Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji Seria: Seria z Koniczynką literatura piękna
Seria z Koniczynką
Wydawnictwa Radia i Telewizji
1980-01-01
1980-01-01
8321201490
literatura polska

Lektura na jeden wieczór, jakieś niecałe dwie godzinki. A czytało się tę książkę - nowelę właściwie - tak, jakby mogło się oglądać dobrą polską komedię z lat 70-tych czy 80-tych. Mamy tu bowiem wszystko, czego do takiej komedii potrzeba: głównego bohatera, inżyniera Krzysztofa Kowala, odnoszącego sukcesy zawodowe i cieszącego się udanym pożyciem małżeńskim, dumnego właściciela fiata 126p w kolorze malinowy pomidor; jego żonę Martę, kobietę nowoczesną i postępową; sekretarkę Basię, zapatrzoną w inżyniera i najpewniej się w nim podkochującą... a do tego jeden przypadkowy splot okoliczności, skutkujący pojawieniem się pewnej pięknej, długonogiej dziewczyny z prowincji, może niezbyt rozgarniętej, ale bardzo nieustępliwej. Przez którą życie Krzysztofa - zarówno osobiste, jak i zawodowe - wywraca się do góry nogami... co dobrze oddaje poniższy cytat:

"Otóż, jak koledzy wiedzą, sympozjum ma charakter szkoleniowy, a nawet naukowy (...) Uczestnikom zapowiedziano wyraźnie, że (...) nie zabieramy ze sobą żon, dzieci ani, prawda, innych osób typu narzeczone czy innego rodzaju towarzystwo. (...) Niestety, już pierwszego dnia sympozjum ta robocza atmosfera została zakłócona. Do obecnego tu kolegi inżyniera Kowala przybyła osoba płci żeńskiej, prawdopodobnie nieletnia, która zamieszkała z inżynierem w domku campingowym. Mamy tu do czynienia z kilkoma poważnymi wykroczeniami ze strony inżyniera: po pierwsze - złamanie obowiązujących na naszym sympozjum zasad, po drugie - urąganie dobrym obyczajom i sianie zgorszenia, po trzecie - no cóż, ale to już jest właściwie nie nasza sprawa, utrzymywanie stosunków z osobami nieletnimi. (...) Inżynier Kowal, który urządził sobie zamtuz z domków campingowych naszego pięknego ośrodka wczasowego, posiada żonę oraz dwoje małych dzieci. Ja myślę, proszę państwa, że wszelkie komentarze są tu zbyteczne, bo fakty mówią same za siebie."

Nowelka jest naprawdę zabawna i bardzo przyjemna w odbiorze. Na pewno spodoba się miłośnikom komedii z czasów PRL, ale myślę że nie tylko. Po przeczytaniu zrobiłam małe internetowe dochodzenie i odkryłam, że istnieje również film pod tym samym tytułem, ze scenariuszem autora książki, gdzie w postać inżyniera wcielił się Witold Pyrkosz. Rzecz ciekawa i zapewne film też warto obejrzeć. A nowelkę obowiązkowo przeczytać :) Polecam!

• Dobre - bo zabawne :)
  • ● Literatura piękna, obyczajowa, powieści itp.
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki Słodkie oczy