Murzyńskie bajeczki dla dzieci białych ludzi

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Petits contes nègres pour les enfants des blancs
Afryka, bajka, baśń
kalofonia

Jeśli macie ochotę poczytać sobie "bajeczki" do poduszki, na dobranoc, niech Was nie zmyli tytuł tej książki. Nie czytajcie jej przed snem, bo jak powiada autor w dedykacji, "bajki te opowiadają sobie duże afrykańskie dzieci nocą przy ognisku, żeby nie zasnąć". Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się, jak żyli Afrykańczycy wśród surowej, dzikiej przyrody, w co wierzyli, czego się bali - sięgnijcie po książkę Blaise'a Cendrarsa (ur. w 1887 w Szwajcarii, zm. w 1961 we Francji). Ten francuski poeta i powieściopisarz, którego prawdziwe nazwisko brzmi: Frederic Sauser, człowiek różnych zawodów, z zamiłowania obieżyświat, wysłuchał podczas swych podróży wielu takich opowieści, a niektóre z nich postanowił zapisać dla Was, dzieci mieszkających w Europie. Tym, co je różni od bajek z naszego kręgu kulturowego, jest nie tylko ich egzotyka, specyficzny klimat, ale przede wszystkim stosunek człowieka do otoczenia, poczucie jedności ze światem przyrody i równości z jego przedstawicielami. Czy to zwierzę, czy roślina, zwykły kij czy wiatr - zajmują w świecie miejsce równe człowiekowi, są jego "braćmi", choć często człowiek musi toczyć z nimi walkę o pożywienie, o życie - o przetrwanie po prostu.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Spiderdog86 | 2018-01-05

Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy w dzieciństwie przeczytałem tą książeczkę ;) Jest rewelacyjna:)