Lektury nadobowiązkowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
felieton polski, recenzje
Abdita

Inne wydania

„Lektury nadobowiązkowe” ukazywały się w „Życiu Literackim”, potem w latach osiemdziesiątych, w krótko istniejącym miesięczniku „Pismo” i w „Odrze”, Książka obecna jest wyborem felietonów z trzech wydanych przez Wydawnictwo Literackie zbiorów „Lektur Nadobowiązkowych (1973, 1981,1993). Zawiera ponadto felietony (opatrzone przez Autorkę tytułami), które ukazują się od grudnia 1993 roku w „Gazecie Wyborczej” w dodatku „Gazeta o książkach”. (Nota wydawnicza)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Wisława Szymborska jako komentatorka utworów literackich różnych epok i kręgów kulturowych, o zaskakująco różnej tematyce.
Klarowna krótka forma. Wnikliwość, błyskotliwość, dowcip i ironia. Czasem w ocenie treści, a czasem nieszczęsnego autora dzieł(k)a, który nie przewidywał, w jakim kontekście zostanie umieszczony.
Parafrazując słowa, jakimi Autorka spuentowała pewne przeczytane utwory, stwierdzam z przekonaniem, że "Lektury…" są książką lekkostrawną, lecz zdecydowanie pożywną, która ze wszech miar zasługuje na dużą "poczytalność".

Polecam - lektura "Lektur…" to przyjemność.

rokita49 Boruta | 2015-10-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 31 października 2015

Tydzień temu przyznano poetycką Nagrodę im.Wisławy Szymborskiej dwóm poetom,Jackowi Podsiadle i Romanowi Honetowi.Podczas wręczania nagrody pani Teresa Walas wspomniała recenzję "Ptaki Polski" z "Lektur nadobowiązkowych" i była to dla niej wspaniała poezja prozą.Lubię tę książkę i dosyć często do niej zaglądam.Przeczytałem recenzję,którą przywołała pani Walas,ale dłużej zatrzymałem się nad inną,która przywołała wspomnienia z dzieciństwa.Pani Wisława opowiada jak ogromnie wzruszyła ją powieść gotycka "Italczyk albo konfesjonał czarnych pokutników".W dzieciństwie czytała podobną i wspomina to tak: "Pamiętam dziś jeszcze rozpacz,z jaką liczyłam ubywające kartki.Wreszcie przyszła ta okrutna chwila,gdy przeczytałam słowo "koniec".Pod tym słowem ziała pustka,którą za wszelką cenę chciałam czymś zapełnić.No cóż,postanowiłam wtedy napisać własną powieść".Po kilkunastu zdaniach powieść się nagle urwała.Po tylu latach pani Wisław z żalem pisze tak: "No i już nigdy się nie dowiem,co...

Pafnucy | 2010-09-12

To znakomite felietony o książkach, które recenzjami sensu stricto zapewne nie są, ale wypowiedziane często między wierszami zdania o książkach wydają się tu cenniejsze niż opasłe tomy uniwersyteckie. Szymborska uczy samodzielnego czytania i wyrabiania sobie opinii wbrew utartym schematom i podręcznikowo-ściągawkowym matrycom. Polecam wszystkim czytelnikom stroniącym od sztampy i myślenia według cenzurek i gazet codziennych.

Hanna | 2011-01-11
Na półkach: Biblioteka
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Pierwsza część mądrych, zabawnych i celnych felietonów "książkowych" Szymborskiej jest prawdziwą ucztą czytelniczą. Dobór książek, trafne puenty, zaskakujące obserwacje, urocze żarty i wspaniały, soczysty język zadowolą każdego pasjonata czytania o czytaniu. Polecam.

IwonaK | 2013-11-24

Marta | 2017-03-30
Na półkach: Lekkie i przyjemne
Przeczytana: 30 marca 2017
Szymborska po hiszpańsku

30 stycznia w hiszpańskich księgarniach pojawiła się 500-stronicowe wydanie prozatorskich tekstów Wisławy Szymborskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla, w przekładzie Manuela Bellmunta Serrano. Książka została opublikowana przez wydawnictwo Malpaso.