Od pierwszych pieśni do słów ostatnich (wiersze, proza, listy, wypowiedzi)

Tłumaczenie: Zofia Szleyen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura hiszpańska
Abdita

Wybór tekstów Lorki, także o nim, z ciekawym posłowiem tłumaczki która dokonał też tego wyboru - Zofii Szleyen.

źródło opisu: opracowanie własne

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aleksandra | 2015-05-06
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Nie zakochać się w Garcii Lorce jest bardzo trudno. Zbiór jego tekstów otwierają wspomnienia przyjaciół - na tym jeszcze etapie człowiek myśli sobie, że te wszystkie słowa o uroku, otwartości, wrażliwości i ogromnym talencie ich kompana, zrzucić należy na sentymenty. Do tego przecież atmosferę uwielbienia podsycają pełne ciepła anegdotki, opisy spotkań, odczytów, niezobowiązujących rozmów i wieczorów improwizacji. No więc czyta się to wszystko z przyjemnością, ale jednak pewnym przymrużeniem oka. Później przychodzi poezja.
Już od pierwszych wersów okazuje się, że Lorca rzeczywiście musiał mieć nie tyle boską, co dziecinną (czy to nie to samo?) łatwość rozumienia rzeczy u samych ich źródeł. Całe kaskady pięknych pejzaży, linijek, w których spotykają się ze sobą słowa pozornie całkiem sobie odległe, osoby i zdarzenia, których za żadne skarby świata logika nie chce powiązać, przelewają się w odbiorcę samą esencją atmosfery doświadczonej przez poetę. Parafrazując jego własne słowa,...

Ines855 xxx | 2017-07-07
Paulina | 2016-06-30