Złoto Gór Czarnych t. II Przekleństwo złota

Okładka książki Złoto Gór Czarnych t. II Przekleństwo złota Krystyna Szklarska, Alfred Szklarski
Okładka książki Złoto Gór Czarnych t. II Przekleństwo złota
Krystyna SzklarskaAlfred Szklarski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Cykl: Złoto Gór Czarnych (tom 2) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Złoto Gór Czarnych (tom 2)
Wydawnictwo "Śląsk"
1989-01-01
1989-01-01
indianie western dziki zachód

W czasach młodości seria odbierana tylko przez perspektywę przygody. Powrót po latach i oto staje się niezwykłym dramatycznym obrazem historia Indian i fatalnego w skutkach kontaktu z białym człowiekiem. Obraz niezwykłej kultury ludzi żyjących w zgodzie z naturą, unicestwionych przez najeźdźców dla których liczył się przede wszystkim zysk. Obraz dramatycznej walki, niestety skazanej na niepowodzenie. Fantastyczne źródło wiedzy, wzbogaconej o liczne przypisy odnoszące się do autentycznych zdarzeń, postaci, zwyczajów. Lektura obowiązkowa.

Ciąg dalszy przybliżania czytelnikowi szczegółów z życia indian, przy okazji opowiadania całkiem ciekawej historii. Polecam.

Dobra

Dobra

Dalsze przygody, powrót do czasów zaczytywania się w książkach o "indianerach" i kolejna duża dawka informacji. Kto nie czytał to niech nadrabia zaległości.

Ocena głównie za tematykę. O indianach jest mało ale mam wrażenie, że można było lepiej opisać te historie

Przeczytałem w niecałe cztery godziny na jednym wdechu. Jestem pod wrażeniem tego, że państwo Szklarscy tak fajnie i uniwersalnie przede wszystkim pisali swoje powieści. To, że byłem zafascynowany Indianami, dawnymi dziejami Ameryki Północnej niech świadczy fakt, że w przedszkolu się przebrałem z jakiejś okazji (chyba Dzień Dziecka) za Indiańca. Walka dwóch różnych kultur do dzisiaj ma miejsce, z tym że w nią w dzisiejszych czasach są włączane przemocą na tle religijnym, rasowym czy kulturowym coraz bardziej. Ludziom tak naprawdę nie dogodzisz - i o tym jest książka. Niektórzy myślą, że porwania to już przeszłość, a one i tak wciąż mają miejsce. Nie uczymy się z historii, żeby się już nigdy więcej nie powtarzała. Tym niemniej warto się z trylogią indiańską zapoznać, by pojąć całkowicie że Paunisi i Dakoci w rzeczywistości żyli naprawdę. Polecam.

Druga część przygód młodego Indianina z plemienia Dakotów, noszącego imię Tehawanka. Ta część skupia się na życiu Tehewanki wśród plemienia. Są tu walki Dakotów z Paunisami, zdobycie pierwszych koni i ujarzmienie ich, a także drobiazgowe opisy polowań na bizony. Znalazło się również miejsce na miłość: porywy serca targają Tehewanką, a także jego siostrą, Poranną Rosą.
Powieść ciekawa przede wszystkim na egzotyczne realia w jakich została osadzona. Czytając ją miałam wrażenie, że jestem tam na tej indiańskiej prerii i wszystko obserwuję własnymi oczami. Nie ma wielu zwrotów akcji, jednak mimo tego jest to bardzo ciekawa przygodówka. Polecam

Kolejna część świetnie napisanej trylogii o plemieniu Wahpekute Dakotów. Po raz kolejny autor wplata mnóstwo wiedzy w liczne przygody Indian prerii. Na koniec osadę odwiedzają "biali ludzie". Opowieść dla każdego, kto lubi klimaty westernu i chce poznać życie ludów, które nie występują już w swoim dawnych kształcie i kolorycie.

Druga część trylogii o Dakotach ukazuje dramat zetknięcia się duchowo bogatej kultury rdzennych mieszkańców Wielkich Równin z pełną przemocy cywilizacją białych najeźdźców.

Klasyczna opowieść swoich czasów o zanikającej kulturze Indian wpisanej w mit upadłej Ameryki Północnej. Jeszcze przed nadejściem białej rasy i zepchnięcia rdzennej ludności do więziennych rezerwatów. Gdzie Dakoci unikali Czejenów (plemion z północy). Otrzymujemy to, o czym Szklarski pisał przez cały żywot. Ciekawostka: autor nie znosił podróżować, a jego prace są wypełnione szlakami, preriami i wielkimi wędrówkami zza wielkiej wody. W wyobraźni odwiedzał dzikie terytoria. Pisany w duchu serii o Tomku. Ścieżki wojenne, polowania, prorocze sny, duma i honor wojownika ścierającego się z własnym przeznaczeniem. Fani znają. To lekkie, młodzieżowe powieści, które kłaniały się tradycyjnym wartościom, odnosiły się do historycznych granic, przebiegając wzdłuż i wszerz społecznej warstwy czerwonych twarzy. Od wypalanych fajek na znak pokoju, po nieśmiertelne bizony na otwartych przestrzeniach. Tęsknota za dawnymi epokami, gdzie Ameryka Północna była bogata, wypełniona szlachetnymi ideałami i sercem wojownika. Nostalgia za prawdziwą Ameryką i prawdziwym pięknem Dwóch Stanów.

• Dzieciństwo
  • Przygoda