Nowa droga do zniewolenia? O życiu w społeczeństwie konsumpcyjnym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Książka pokazuje różne oblicza społeczeństwa konsumpcyjnego i jego kultury, istniejące w nim możliwości wyboru i działania oraz ograniczenia i formy uprzedmiotowienia. Przedstawiony opis i interpretacja rzeczywistości w żadnym wypadku nie są jeremiadą. Przeciwnie, powstał obraz współczesnej kultury społeczeństwa konsumpcyjnego i jej nosicieli, namalowany w jasnych barwach lub, ostrożniej, z przewagą jasnych barw.
/Z Wprowadzenia/

O konsumpcjonizmie, kulturze konsumpcyjnej oraz społeczeństwie konsumpcyjnym pisze się dużo. Czy można napisać jeszcze coś nowego i interesującego na te tematy? Lektura tomu Nowa droga do zniewolenia? O życiu w społeczeństwie konsumpcyjnym przekonuje, że można, i to co najmniej z dwu powodów. Kultura konsumpcyjna jest zjawiskiem dynamicznym, zmiennym i jego odmieniające się oblicze ukazują autorzy kolejnych rozdziałów książki. Stanowi ona interesującą lekturę także dlatego, że w odróżnieniu od wielu innych, również tych najbardziej znanych prac, autorzy nie poprzestają na charakterystyce kultury konsumpcyjnej, lecz próbują również opisać sposób, w jaki kształtuje ona współczesne społeczeństwo.
/Dr hab. Andrzej Piotr Szpociński, prof. ISP PAN i Collegium Civitas/

/pod red. Krystyny Romaniszyn/

źródło opisu: http://www.wuj.pl/

źródło okładki: http://www.wuj.pl/

jowice | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Książka nie jest zła, ale muszę przyznać, że dobór tematów nieco mnie zawiódł. Autorzy zakładają, że czytelnik jest zaznajomiony z teoriami o tym jak człowieka zniewala konsumpcjonizm i bardziej starają się pokazać, że tak do końca nie jest. A mnie osobiście, jako że zaczynam się interesować tematem, bardziej ciekawi jak konkretnie nas ten konsumpcjonizm zniewala - autorzy tylko prześlizgują się po tym temacie,