Historia broni maszynowej od roku 1860 do czasów współczesnych

Tłumaczenie: Jerzy Majszczyk, Artur Bilski
Wydawnictwo: Bellona
World' s Great Machine Guns
Koval

Album zawiera ponad 80 kolorowych ilustracji i przekrojów oraz 90 kolorowych i czarno-białych fotografii. Opisane zostały następujące typy broni: ręcznie obsługiwane karabiny maszynowe, karabiny maszynowe, ręczne karabiny maszynowe, pistolety maszynowe i nowoczesne konstrukcje.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Koval | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Albumy, Militaria
Przeczytana: 14 marca 2013

Już od momentu wynalezienia broni palnej człowiek zaczął się zastanawiać nad sposobami uczynienia jej jeszcze bardziej efektywną. Usiłował udoskonalić działanie mechanizmów po to aby wystrzeliwane pociski leciały do celu pewniej, silniej i szybciej. Istniał jednak jeszcze i inny cel: zwiększenie szybkostrzelności. Pierwotną formą broni wielostrzałowej były wielolufowe działka odprzodowe lub działka – organowe (organki), strzelające, zależnie od sytuacji, odpalanymi po kolei pociskami lub całymi salwami. Była to jednak ślepa uliczka; chociażby dlatego, że ponowne załadowanie działka do oddania kolejnej salwy wymagało bardzo długiego czasu. Dopiero opracowanie skutecznej metody ładowania broni odtylcowo, nabojem zespolonym, stanowiło szansę rozwoju broni palnej, lecz i to jeszcze nie wystarczało. Udoskonalenie naboju zespolonego składającego się z twardego pocisku osadzonego w sztywnej i powtarzalnej w formie i w kształcie metalowej łusce, mieszczącej ładunek miotający i ładunek...

SOLDIER | 2017-02-12
| 2015-10-19