Dzieciaki świata

Wydawnictwo: G+J
elfijka

Jak to jest być żywą boginią i mieszkać w pałacu w Nepalu, dlaczego najlepsi biegacze świata rodzą się w Etiopii, gdzie można spotkać kobiety, których szyje są 3 razy dłuższe niż nasze, albo w jakim kraju dzieci żyją w pływających wioskach. I wreszcie, czy to prawda, że w Afryce buduje się domy z kup krowy. O tym wszystkim opowiedzą dzieciaki; Matina, Lien, Mali, Zuzu i Merbatu bohaterowie tej książki. Poznając ich przygody, troski i radości wasze dzieci poznają jednocześnie inne kultury, obyczaje, tradycyjne wartości i sposoby życia. A dzięki temu uczą się tolerancji i wrażliwości. Ręczę, że te opowiadania dostarcza wam mnóstwa tematów do arcyciekawych rozmów z dzieciakami. Będziecie zaskoczeni ich inteligencją i wrażliwością.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2008
Strega | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Rewelacyjna książka! Chociaż jej adresatami są ewidentnie dzieci, to dorosłym, którzy przy okazji czytają dziecku też się spodoba. Ja byłam zachwycona stylem pisania, bezpośrednim i pełnym serdeczności, pięknymi fotografiami oraz takim doborem tematów, by dziecko słuchało z otwartą z zaciekawienia buzią.

Ta książka zabierze Was i Wasze dzieciaki w podróż w miejsca bez telewizora, komputera, do domu na palach, do chat zrobionych z błota i odchodów zwierzęcych, do domów pływających. Zobaczycie dzieci uśmiechnięte od ucha do ucha, ale bez słodyczy i chipsów, gadżetów itd., a nawet bez zabawek.
Przeczytacie jak dzieci opowiadają o swoim miejscu zamieszkania i codziennym życiu, o posiłkach, zabawach, zwyczajach. Ich opowieści pokazują w bardzo jaskrawy sposob różnice pomiędzy kulturami, ale dzięki temu uczą akceptacji dla inności. Mnie szczególnie zainteresowały kobiety z plemienia Padaung mające szyje nawet po 45 cm oraz dziewczynka z Nepalu będąca żywą boginią.

Dzięki takim...

Ettelea | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Rewelacyjna pozycja dla dzieci oraz rodziców. Martyna Wojciechowska zabiera czytelników (małych i dużych) w podróż po niesamowitych krajach Afryki oraz Azji. Czeka na nas 5 różnorodnych opowiadań dzieci, które malowniczo przedstawiają swój kraj, kulturę, kuchnię i inne ciekawostki, które poszerzą wiedzę o świecie oraz nauczą tolerancji. Dodatkowo rodzice znajdą tam propozycje tematów do rozmowy ze swoimi pociechami. Myślę, że również nauczycielki mogą wykorzystać tę książkę do urozmaicenia swojej pracy. Bogata szata graficzna i duża czcionka zachęcają do czytania. Brawo!

bibliofilka | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Podróżowanie to jedna z najwspanialszych rzeczy na świecie. Nikogo specjalnie nie trzeba do tego przekonywać. To nie tylko fantastyczny sposób na zaznajomienie się z historią, tradycją różnych kontynentów, ale przede wszystkim możliwość poznania odrębnych kręgów kulturowych. „Co kraj, to obyczaj" - mówi przecież przysłowie. Martyny Wojciechowskiej również nie trzeba nikomu przedstawiać. Dziennikarka, ale przede wszystkim podróżniczka z pasją, autorka wielu książek i realizatorka filmów dokumentarnych, Jak sama przyznaje - najbardziej lubi jeździć do egzotycznych, bardzo odległych krajów i poznawać kulturę, obyczaje i zwyczaje mieszkańców. Przy okazji tych podróży obserwuje dzieci. Niniejsza pozycja jest właśnie owocem jej obserwacji. Razem ze swoją córeczką -Marysią, która mówiła, co jej się podoba, a co nie - Martyna napisała książkę dla dzieci o dzieciach. Jak żyją najmłodsi mieszkańcy naszej planety w Afryce, czy w Azji. W jakich mieszkają domach, gdzie śpią, co jedzą, jak...

Barwne i ciekawe opowieści dla dzieci i nie tylko piękne ilustracje, cudowne, kolorowe fotografie czyta się wspaniale, przyjemnie dużo ciekawostek, rzeczy się dowiedziałam z książki porusza za serce i zachwyca.
Uwielbiam Martynę Wojciechowską jest wspaniałą, bardzo dobrą dziennikarką oraz podróżniczką bardzo lubię ją czytać, przygody niezwykłe super przeżywa, poznaje ciekawych ludzi i ich tradycje z przyjemnością czytam jej książki

Darek DTSG | 2013-10-11

Pięknie wydana znakomita pozycja dla dzieci i rodziców . Mnóstwo zdjęć i opowieści prawdziwe .... POLECAM !

Martyna jak zwykle pokazała klasę. Świetne teksty i śliczne fotografie. Pięć opowiadań o dzieciach z różnych z krańców świata i ich kulturze. Jest to zdecydowanie książka dla młodszych czytelników, ale myślę, że i starsi znajdą coś dla siebie.

Patrycja | 2013-07-08
Przeczytana: 01 lipca 2013

Przyznaję, że książki Martyny Wojciechowskiej pochłaniam wręcz z fascynacją i uśmiechem na ustach, dlatego z ciekawością sięgnęłam po przygotowaną przez nią książkę dla dzieci i… również dałam się jej uwieść i wciągnąć bez reszty!

W „Dzieciakach świata” autorka przedstawia historie pięciorga dzieci z różnych zakątków świata - Namibii, Etiopii, Nepalu, Tajlandii i Wietnamu. Każda z tych historii to opowieść o niezwykłym życiu, jakie prowadzą dzieci w innych krajach: Zuzu to 6-letni (!) pasterz, który mieszka na pustyni i w czasie nieobecności ojca musi zajmować się hodowlą bydła. Lien mieszka w domu zbudowanym na tratwie, na co dzień zjada owoce morza, a zakupy robi w pływającym sklepie. Matina wiedzie życie bogini, mieszka w pałacu, a ludzie przychodzą do niej z darami i proszą o błogosławieństwo. Mebratu pracuje jako pucybut, ale marzy o tym, aby zostać najsławniejszym biegaczem świata, natomiast Mali to dziewczynka, która chce mieć najdłuższą szyję na świecie.

Niezwykłe...

Basia | 2013-05-25
Przeczytana: 17 maja 2013

Pamiętacie książkę "Zwierzaki świata" Martyny Wojciechowskiej? Tym razem autorka zabiera nas w dziecięcy świat, świat dziecięcej kultury. Podobnie jak w "Zwierzakach..." zamieszczonych jest pięć prawdziwych historii, tyle tylko, iż są one o dzieciach. Spotkamy tutaj Zuzu, pasterza z plemienia Himba, Lien, która wraz z rodziną mieszka na pływającej po rzece tratwie, Matina, którą wszyscy uważają za boginię, Mebratu, pucybuta, marzącego o zostaniu najlepszym biegaczem oraz Mali - małą dziewczynkę, chcącą zostać... żyrafą. Intrygujące, prawda? I tak właśnie jest!

Dziecko, czytające tę książkę, pozna życie swoich rówieśników, mieszkających w innych krajach. Bo przecież są różne kultury, które warto poznać. Martyna Wojciechowska, w "Dzieciakach świata", przybliży nam świat.

Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, a przede wszystkim różni się od nas. Większość nawet nie wie, co to jest komputer, czy też wata cukrowa. Potrafią cieszyć się nawet z kawałka tasiemki i gumy - dzięki tym...

To żadna tajemnica, że już od dawna z wielką pasją pochłaniam książki autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Uwielbiam nie tylko jej przygody, ale także sposób postrzegania i opisywania otaczającego ją świata.Miałam już okazję zaprezentować Wam dwie pozycje z serii "Kobieta na krańcu świata", które pochłonęłam w zastraszającym tempie. I choć części z tej ciekawej kolekcji wciąż przybywa tym jednak razem sięgnęłam po coś zupełnie innego. Teraz nasza bohaterka chciałaby zainteresować swoją pasją podróżnika także najmłodszych czytelników.

I tak powstały dwie ciekawe książeczki nie tylko dla dorosłych, ale również (a może przede wszystkim?) dla dzieci. Pierwszą,, o której Wam dziś opowiem jest pozycja pt. "Dzieciaki świata". Wewnątrz tej lektury znajdziemy kilka krótkich opowiadań, których bohaterami a także narratorami są dzieci, które mieszkają w bardzo różnych zakątkach świata. Opowiadają one o swoim życiu, rodzinie, miejscu zamieszkania, zabawkach, obowiązkach i wiele wiele...

Kasiulek | 2013-05-10
Przeczytana: maj 2013

Za Martyną Wojciechowską nie przepadam i do tej pory ani razu nie sięgnęłam po żadną z jej pozycji książkowych, aż do tej chwili. Tytuł oraz opis z okładki na tyle mnie zainteresował, że postanowiłam zapoznać się z tą książką i przekonać się czy faktycznie jest ciekawa.
„Dzieciaki świata” to historia 5 maluchów: Zuzu, Mebratu, Lien, Mali i Matiny. To 5 rozdziałów w których każde z dzieciaków opowiada w bardzo prosty ależ jak interesujący sposób o sobie, swoim kraju, o tym co lubią a czego nie.
Zuzu to chłopczyk z plemienia Himba, opowiada o tym gdzie mieszka, jak mieszka, dlaczego jest posmarowany „mazią” , jakie ma obowiązki. Dlaczego dziewczynki czesane są inaczej niż chłopcy i co to oznacza.
Lien mieszka nad zatoką Ha Long w Wietnamie w pływającym domu.
Matina to bogini z Nepalu, opowiada w jaki sposób została nią została i czy jej życie jest naprawdę ciekawe jako księżniczki.
Mebratu mieszka w Etiopii i aby zarobić na książki czyści buty.
Natomiast Mali to Tajlandka która chce...

Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom - wyniki ankiety MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listę książek, które zdaniem Internautów powinny znaleźć się w kanonie lektur w podstawówce. W czołówce nie mogło zabraknąć Harry'ego Pottera, ale zajmuje od dopiero trzecie miejsce. Jakie książki go wyprzedziły?