elfijka

Jak to jest być żywą boginią i mieszkać w pałacu w Nepalu, dlaczego najlepsi biegacze świata rodzą się w Etiopii, gdzie można spotkać kobiety, których szyje są 3 razy dłuższe niż nasze, albo w jakim kraju dzieci żyją w pływających wioskach. I wreszcie, czy to prawda, że w Afryce buduje się domy z kup krowy. O tym wszystkim opowiedzą dzieciaki; Matina, Lien, Mali, Zuzu i Merbatu bohaterowie tej książki. Poznając ich przygody, troski i radości wasze dzieci poznają jednocześnie inne kultury, obyczaje, tradycyjne wartości i sposoby życia. A dzięki temu uczą się tolerancji i wrażliwości. Ręczę, że te opowiadania dostarcza wam mnóstwa tematów do arcyciekawych rozmów z dzieciakami. Będziecie zaskoczeni ich inteligencją i wrażliwością.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Strega | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Rewelacyjna książka! Chociaż jej adresatami są ewidentnie dzieci, to dorosłym, którzy przy okazji czytają dziecku też się spodoba. Ja byłam zachwycona stylem pisania, bezpośrednim i pełnym serdeczności, pięknymi fotografiami oraz takim doborem tematów, by dziecko słuchało z otwartą z zaciekawienia buzią.

Ta książka zabierze Was i Wasze dzieciaki w podróż w miejsca bez telewizora, komputera, do domu na palach, do chat zrobionych z błota i odchodów zwierzęcych, do domów pływających. Zobaczycie dzieci uśmiechnięte od ucha do ucha, ale bez słodyczy i chipsów, gadżetów itd., a nawet bez zabawek.
Przeczytacie jak dzieci opowiadają o swoim miejscu zamieszkania i codziennym życiu, o posiłkach, zabawach, zwyczajach. Ich opowieści pokazują w bardzo jaskrawy sposob różnice pomiędzy kulturami, ale dzięki temu uczą akceptacji dla inności. Mnie szczególnie zainteresowały kobiety z plemienia Padaung mające szyje nawet po 45 cm oraz dziewczynka z Nepalu będąca żywą boginią.

Dzięki takim...

Ettelea | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Rewelacyjna pozycja dla dzieci oraz rodziców. Martyna Wojciechowska zabiera czytelników (małych i dużych) w podróż po niesamowitych krajach Afryki oraz Azji. Czeka na nas 5 różnorodnych opowiadań dzieci, które malowniczo przedstawiają swój kraj, kulturę, kuchnię i inne ciekawostki, które poszerzą wiedzę o świecie oraz nauczą tolerancji. Dodatkowo rodzice znajdą tam propozycje tematów do rozmowy ze swoimi pociechami. Myślę, że również nauczycielki mogą wykorzystać tę książkę do urozmaicenia swojej pracy. Bogata szata graficzna i duża czcionka zachęcają do czytania. Brawo!

bibliofilka | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Podróżowanie to jedna z najwspanialszych rzeczy na świecie. Nikogo specjalnie nie trzeba do tego przekonywać. To nie tylko fantastyczny sposób na zaznajomienie się z historią, tradycją różnych kontynentów, ale przede wszystkim możliwość poznania odrębnych kręgów kulturowych. „Co kraj, to obyczaj" - mówi przecież przysłowie. Martyny Wojciechowskiej również nie trzeba nikomu przedstawiać. Dziennikarka, ale przede wszystkim podróżniczka z pasją, autorka wielu książek i realizatorka filmów dokumentarnych, Jak sama przyznaje - najbardziej lubi jeździć do egzotycznych, bardzo odległych krajów i poznawać kulturę, obyczaje i zwyczaje mieszkańców. Przy okazji tych podróży obserwuje dzieci. Niniejsza pozycja jest właśnie owocem jej obserwacji. Razem ze swoją córeczką -Marysią, która mówiła, co jej się podoba, a co nie - Martyna napisała książkę dla dzieci o dzieciach. Jak żyją najmłodsi mieszkańcy naszej planety w Afryce, czy w Azji. W jakich mieszkają domach, gdzie śpią, co jedzą, jak...

Barwne i ciekawe opowieści dla dzieci i nie tylko piękne ilustracje, cudowne, kolorowe fotografie czyta się wspaniale, przyjemnie dużo ciekawostek, rzeczy się dowiedziałam z książki porusza za serce i zachwyca.
Uwielbiam Martynę Wojciechowską jest wspaniałą, bardzo dobrą dziennikarką oraz podróżniczką bardzo lubię ją czytać, przygody niezwykłe super przeżywa, poznaje ciekawych ludzi i ich tradycje z przyjemnością czytam jej książki

Darek DTSG | 2013-10-11

Pięknie wydana znakomita pozycja dla dzieci i rodziców . Mnóstwo zdjęć i opowieści prawdziwe .... POLECAM !

Martyna jak zwykle pokazała klasę. Świetne teksty i śliczne fotografie. Pięć opowiadań o dzieciach z różnych z krańców świata i ich kulturze. Jest to zdecydowanie książka dla młodszych czytelników, ale myślę, że i starsi znajdą coś dla siebie.

Patrycja | 2013-07-08
Przeczytana: 01 lipca 2013

Przyznaję, że książki Martyny Wojciechowskiej pochłaniam wręcz z fascynacją i uśmiechem na ustach, dlatego z ciekawością sięgnęłam po przygotowaną przez nią książkę dla dzieci i… również dałam się jej uwieść i wciągnąć bez reszty!

W „Dzieciakach świata” autorka przedstawia historie pięciorga dzieci z różnych zakątków świata - Namibii, Etiopii, Nepalu, Tajlandii i Wietnamu. Każda z tych historii to opowieść o niezwykłym życiu, jakie prowadzą dzieci w innych krajach: Zuzu to 6-letni (!) pasterz, który mieszka na pustyni i w czasie nieobecności ojca musi zajmować się hodowlą bydła. Lien mieszka w domu zbudowanym na tratwie, na co dzień zjada owoce morza, a zakupy robi w pływającym sklepie. Matina wiedzie życie bogini, mieszka w pałacu, a ludzie przychodzą do niej z darami i proszą o błogosławieństwo. Mebratu pracuje jako pucybut, ale marzy o tym, aby zostać najsławniejszym biegaczem świata, natomiast Mali to dziewczynka, która chce mieć najdłuższą szyję na świecie.

Niezwykłe...

ilo99 | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Sądziłam, że dorosła autorka, która konsultuje się z córką, popełni lepszą książkę niż podróżniczka Nela. Niestety, zawiodłam się. Okazało się, iż nie jest proste napisać dobrą książkę. Taką, w której nie powtarzają się ciągle te same informacje niczym melodie w katarynce. I to na dodatek błędne. Ot, choćby stwierdzenie, że Nil jest najdłuższą rzeką świata. Gdy zwróci się uwagę na takie potknięcie, wiarygodność autorki staje pod znakiem zapytania. To podkreślanie kto jest wydawcą książki i jakie to wspaniałe, kolorowe czasopismo. I te ugrzecznione opisy. Na przykład kobiet z ludu Padaung. One nie bardzo mają wyjście i muszą nosić obręcze, są niemalże zakładniczkami Tajlandii i atrakcją turystyczną. Nie mają obywatelstwa, praw, pozwolenia na opuszczanie wyznaczonego im terytorium. I czy rzeczywiście wydłużają im się szyje? Do tej pory twierdzono, że to obojczyki się wgniatają. Takich wątpliwości mam jeszcze całkiem sporo. A największą zagadką jest tytuł dobrej, solidnej książki...

Basia | 2013-05-25
Przeczytana: 17 maja 2013

Pamiętacie książkę "Zwierzaki świata" Martyny Wojciechowskiej? Tym razem autorka zabiera nas w dziecięcy świat, świat dziecięcej kultury. Podobnie jak w "Zwierzakach..." zamieszczonych jest pięć prawdziwych historii, tyle tylko, iż są one o dzieciach. Spotkamy tutaj Zuzu, pasterza z plemienia Himba, Lien, która wraz z rodziną mieszka na pływającej po rzece tratwie, Matina, którą wszyscy uważają za boginię, Mebratu, pucybuta, marzącego o zostaniu najlepszym biegaczem oraz Mali - małą dziewczynkę, chcącą zostać... żyrafą. Intrygujące, prawda? I tak właśnie jest!

Dziecko, czytające tę książkę, pozna życie swoich rówieśników, mieszkających w innych krajach. Bo przecież są różne kultury, które warto poznać. Martyna Wojciechowska, w "Dzieciakach świata", przybliży nam świat.

Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, a przede wszystkim różni się od nas. Większość nawet nie wie, co to jest komputer, czy też wata cukrowa. Potrafią cieszyć się nawet z kawałka tasiemki i gumy - dzięki tym...

anah83 | 2018-02-01
Przeczytana: marzec 2017

Bardzo ciekawa pozycja, która przedstawia nam życie dzieci w różnych częściach świata. Dzięki tej książce mój synek stał się mniej marudny i bardziej docenia to co ma. Przekonał się, jak trudne może być dzieciństwo rówieśników. Zrozumiał, że każda sytuacja ma swoje dobre i złe strony a najważniejsze to cieszyć się tym co jest tu i teraz.