Ryszard Pawłowski: 40 lat w górach. Wywiad - rzeka

Wydawnictwo: Góry Books
góry, himalaizm
joly_fh

Książka to efekt rozmów, jakie przeprowadził z Ryszardem Pawłowskim redaktor naczelny magazynu GÓRY, Piotr Drożdż. Wywiad-rzeka "Ryszard Pawłowski 40 lat w górach", jest fascynującą podróżą przez życie człowieka, który mógłby swoim życiorysem obdzielić kilka osób prowadzących aktywny i przygodowy styl życia. Jak w kalejdoskopie zmieniają się pasma górskie, kontynenty i partnerzy, a tempo i wielowątkowość akcji może przysporzyć porównywalnych emocji, jakie daje lektura najlepszych powieści sensacyjnych. Jednocześnie książka jest rzetelnym, opartym na faktach materiałem źródłowym, będący przyczynkiem do rozwoju wiedzy o historii polskiego alpinizmu w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
„Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka”, to:
– wielkie wspinaczki, nieplanowane biwaki, cudowne ocalenia,
– najważniejsze wyprawy i przejścia oraz mniej znane epizody,
– kulisy wypraw przewodnickich i ambitnych sportowych przedsięwzięć,
– partnerstwo liny, konflikty, dramatyczne wydarzenia,
– blisko 300 – w większości nigdy niepublikowanych – zdjęć,
– słynni partnerzy: Jerzy Kukuczka, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki.

źródło opisu: http://sklep.goryonline.com/

źródło okładki: http://sklep.goryonline.com/

Tomek | 2019-06-08
Przeczytana: 20 listopada 2018

To jest opowieść człowieka, który o górach wysokich ma do powiedzenia tak wiele, że niewielu polskich wspinaczy może temu dorównać. Górom poświęcił życie, góry są jego pracą i pasją.
Z kart książki miejscami przebija - zdawać się może - pewność siebie, ale jednocześnie ta pewność wynika z ogromnego doświadczenia i niezwykłych przeżyć.
Dla Ryszarda Pawłowskiego - jak dowiadujemy się z kart książki - góry stanowią nie tylko pasję, ale są także jego pracą, odkąd wykonuje zawód przewodnika górskiego.
Wielu z najwybitniejszych polskich himalaistów, a do tej grupy zalicza się Ryszard Pawłowski, napisało w tej czy innej formie swoje biografie. Z tych biografii widać, jak inną osobowością jest każda z tych osób. To między innymi sprawia, że warto poznać historię polskiego wspinania z perspektywy Ryszarda Pawłowskiego.

Banita76 | 2017-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Bardzo fajne zdjęcia i niesamowity człowiek z wielkim dorobkiem. Ale chyba forma wywiadu rzeki mnie nie przekonuje, no i pawłowski czasem jawi się tu jako zarozumiały człowiek, którym podobno w ogóle nie jest.

jarek | 2016-12-28
Przeczytana: 20 października 2013

Gdy książka trafiła w moje ręce, szybko ją przekartkowałem i pomyślałem – rewelacja. Kolorowe, przykuwające uwagę zdjęcia, czy też bardzo dobry, miły w dotyku papier, zachęcają do czytania. Tym razem nie odłożyłem książki na półkę, jak to mam w zwyczaju, tylko od razu zabrałem się do lektury.

Książka, będąca efektem rozmów przeprowadzonych przez Piotra Dróżdża z Ryszardem Pawłowskim, budziła skrajne emocje. Początkowo czytało się ją bardzo dobrze, potem postać Pawłowskiego, przedstawiana na kartkach, zaczęła mnie denerwować. Końcówka, na szczęście, złagodziła ostry osąd.

Pozycję dobrze się czyta. Nie chcę omawiać poszczególnych części, gdyż z mojej perspektywy mija się to z celem. Warto natomiast wspomnieć, że w wielu miejscach koresponduje z górskim książkami innych autorów, często prezentując zupełnie inny pogląd. Znamienna i bardzo częsta jest polemika z Anną Czerwińską i książkami z serii GórFanka. Co prawda Pawłowski podkreśla, że darzy Czerwińską sympatią, jednak da się...

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

ON PIĘĆ RAZY WSZEDŁ NA NAJWYŻSZĄ GÓRĘ ŚWIATA!!!
TO JAK TEGO NIE CZYTAĆ ?
Zacząć wypada od autora. Znalazłem na http://www.100poradgor.pl/piotr-drozdz,130,ek.html:
Piotr Drożdż {ur. 1974) – dziennikarz, fotograf, instruktor sportu we wspinaczce sportowej (1999). W latach 1999-2006 pracownik Zakładu Alpinizmu AWF w Krakowie. Od 2002 redaktor naczelny magazynu GÓRY. Pomysłodawca i redaktor serii książek o tematyce górskiej oraz międzynarodowego serwisu internetowego www.climbandmore.com. Autor książek Ryszard Pawłowski: 40 lat w górach i Wspinacze: biografie przerwane (w przygotowaniu do druku). Opublikował ponad sto artykułów na tematy alpinistyczne w prasie krajowej i zagranicznej, a także wiele tekstów i zdjęć w polskich i zagranicznych czasopismach oraz portalach internetowych. Członek międzynarodowego jury nagrody Arco Rock Legends (od pierwszej edycji tej nagrody w 2006), Kapituły (2004–2008) i Rady Kolosów (od 2008), Rady Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych...

Ani | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Kawał potężnej historii górskiej jednego z czołowych polskich wspinaczy. Świetnie skomponowane wspomnienia pana Ryszarda przeplatane zabawnymi opowieściami i anegdotkami. Momentami nieco zagubiona chronologia ale to zupełnie nie przeszkadza w odbiorze książki. Czyta się z zainteresowaniem i z zainteresowaniem ogląda piękne fotografie.
Jedna z ulubionych w mojej biblioteczce.

Magdalena Ru | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Nie jest to najlepszy wywiad-rzeka. I choć bez sprzecznie Ryszard Pawłowski jest wspaniałym himalaistą, genialnym człowiekiem gór, przeżył całą masę arcyciekawych przygód i ciekawie o nich potrafi opowiadać to... Nie w tej akurat książce. Niestety powtarzające się opisy podobnych dla laika historii są dość nudne. Z ciekawych całkiem historii robią się nudnawe opisy ciągle podobnych sytuacji w górach, tylko na różnych szczytach. Można przeczytać choć bez szału.

Hindiana | 2015-06-21

Ryszard Pawłowski w kontakcie osobistym jest człowiekiem niezwykle skromnym. Gdyby ktoś nie znał jego dokonań, mógłby pomyśleć, że to zwykły człowiek, jakich wielu. Tymczasem nie bez powodu zaliczany jest do ścisłego grona najlepszych polskich himalaistów, razem z Jerzym Kukuczką, Krzysztofem Wielickim czy Wojciechem Kurtyką. Książka "40 lat w górach" pokazuje Pawłowskiego od wczesnej młodości, kiedy w nieco śmiesznych dzisiaj ubraniach zdobywał najtrudniejsze szczyty. Zdjecia piękne, trudno oderwać od nich wzrok, zarówno te pokazujące panoramicznie góry, jak i spokojniejsze, z baz, gdy Pawłowski i jego kompani odpoczywają lub przygotowują się do kolejnej wspinaczki.
Forma książki nie jest najłatwiejsza, to wywiad-rzeka, czyli raczej mozolne przechodzenie przez kolejne opowieści i skłądanie ich w całość. Historia Pawłowskiego obfituje jednak w tak wiele anegdot z życia zawodowego himalisty, że warto zapomnieć o niedogodnościach odbioru i dać się porwać marzeniom o koronie...

Iwona | 2015-04-27

Ryszard Pawłowski to podwójny farciarz – o jego niesamowitych zdolnościach wyjścia z każdej górskiej opresji krążą niemal legendy, okazuje się też, że bez trudu znajduje takich, co sami z siebie chcą o nim pisać. Kilka lat temu otrzymaliśmy udaną i fajną książkę „Smak gór", w której himalaista opowiadał o swoich poglądach i dzielił się doświadczeniami z prowadzenia firmy organizującej komercyjne wejścia na najwyższe szczyty świata, teraz otrzymujemy kolejną publikację – znacznie obszerniejszą i tekstowo, i zdjęciowo, całościowy obraz kariery Pawłowskiego w górach: od młodzieńczych sportowych zainteresowań przez eksplorację jaskiń do pierwszych wspinaczek i zagranicznych wyjazdów. Himalaista wspomina tu wszystkie ważniejsze wyprawy, w których uczestniczył, w książce znalazł się również duży blok poświęcony jego działalności jako przewodnika wysokogórskiego.

Nie ulega wątpliwości, że Pawłowski potrafi opowiadać. I jest ciekawą osobą. Czterdzieści lat w górach to nie przelewki, ma...

Anaki | 2015-04-20
Na półkach: Przeczytane, Góry

Bardzo ciekawy wywiad-rzeka z bardzo ciekawym człowiekiem,autor Piotr Drożdż zadaje fajne pytania i umiejętnie prowadzi rozmowę.Oczywiście nie unika również trudnych tematów,ale robi to z wyczuciem i szacunkiem dla rozmówcy.A sam bohater książki Ryszard Pawłowski to wyjątkowa,barwna postać,która chętnie dzieli się swoimi górskimi opowieściami,przemyśleniami i historiami,a bardzo duża ilość zdjęć dodaje tylko książce kolorytu.Naprawdę polecam bo warto.

skalorek | 2014-05-29

Aż chce się iść na ściankę po przeczytaniu!