Monika W

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lidka | 2013-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2013

Jest wojna. Dziewięciu chłopców z jednej ulicy małego nadwiślańskiego miasteczka, zajętego przez Niemców, spędza razem czas. Chcą żyć jak książkowi bohaterowie powieści podróżniczych - wybierają wodza, chcą mieć przygody, snują plany.
Część z nich nie ma już żadnej rodziny, część w domu by tylko przeszkadzała, dlatego śpią gdzieś kątem. Ale znają pewne miejsce - długo ciągnące się i gęsto rosnące krzaki tarniny, głogu i sosen. Tam własną pracą wewnątrz krzaków zbudowali dla siebie twierdzę, która stała się ich domem.
Lubiący czytać Jurek, jego brat - małomówny Witek, rozsądny Benek, Tadek pomagający matce w sklepie i wychowaniu młodszego brata, Zymek - najsilniejszy z nich, ironiczny Stefek, przedsiębiorczy Mietek i Kazik oraz Gietek - oto bohaterowie tej książki.
Jest także Wiesiek Zaręba, zajmujący się partyzantką, oraz Abram - lekarz żydowskiego pochodzenia, który musi się ukrywać.

Doracy | 2015-12-11

Przeczytałam dawno temu mając 15 lat i dla mnie niezapomniana lektura. Nie tylko daje obraz-namiastkę zwykłej codzienności dzieciaków czasu wojny, ale pomaga poczuć ją. Ja poczułam do głębi swojego młodego serca, bardzo mocno. I choć wojna wydawała mi się odległą historią, poczułam że ci młodzi chłopcy są mi bliscy. Polecam więc młodym, myślącym, wrażliwym, którzy chcą poczytać nie o wielkich dokonaniach na froncie, szturmach i bitwach, tylko o nadziei i przyjaźni.

Kołowrotek | 2018-01-08

Książka opowiadająca o grupie chłopców z bliżej nieznanego miasteczka nad Wisłą w czasie IIWŚ. Dzieci pokrzywdzone przez wojnę. Część z nich nie ma żadnej żyjącej rodziny, ani miejsca zamieszkania. Życie pozostałych również nie przedstawia się różowo. Książka ukazuje życie w rzeczywistości okupowanego kraju w sposób przyziemny, opisuje nie bohaterską walkę, ale zwykły dzień i bezsiłę bohaterów oraz mieszkańców miasteczka wobec okupanta. W tych nieciekawych realiach grupa chłopców postanawia zbudować kryjówkę w lesie, a dokładniej w rowie gęsto zarośniętym Tarniną, od której bierze swoją nazwę, będącą zarazem tytułem książki. Chłopcy mimo realiów nie tracą nadziei, snują plany na przyszłość. Marzą o końcu wojny i podróżach, kompletują nawet sprzęt i uzbrojenie na przyszłą wyprawę. Książka pisana jest przystępnym językiem w stylu powieści młodzieżowych, jednak niekiedy powieść dotyka tematów poważnych, a nawet tragicznych. W trakcie czytania daje nam o sobie znać silna niechęć autora...

Iza | 2016-11-05

Książkę poleciła mi bibliotekarka jak byłam jeszcze w podstawówce - i mimo mojej niechęci książka porwała mnie od pierwszych stron. Świadczy o tym tez fakt ze po 20 latach wciąż o niej pamietam i pamietam co czułam jak ja wtedy czytałam. Polecam każdemu - dzieciom, nastolatkom i dorosłym bo książka jest niesamowicie przejmująca.

szarlej_3 | 2018-07-22

Książka skierowana bardziej do dzieci, młodzieży, pokazująca młodych chłopców i ich radzenie sobie w czasie II wojny. Starszego czytelnika już tak nie zachwyci, zwłaszcza biorąc pod uwagę prosty język.

Werciątko | 2017-06-09

Tata czytał mi tę książkę jak byłam mała. Zawsze z sentymentem wracam.

patryk | 2011-08-03
Przeczytana: 01 stycznia 1979

extra

Nagzymsie | 2018-11-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Lektura z dzieciństwa. Przygody gromady chłopaków podczas okupacji. Bardzo fajnie napisane. W miasteczku, gdzieś nad Wisłą. Wielu z nich nie ma własnego kąta, często chodząc boso - więc sobie taki kąt budują. Pewnie dzisiaj inaczej by to napisano. Co mi się też podobało, to to że partyzanci są nienazwani.

Marcin | 2018-06-18
Pchorąży | 2018-02-14