Portret oratorski Gilles'a Deleuze'a o kocim spojrzeniu

Portrait oratoire de Gilles Deleuze aux yeux jaunes
Filozofia, bigrafia, Gilles Deleuze
filozofia i etyka
Adam Jank

Książka Claude'a Jaegl'go jest pod wieloma względami pozycją wyjątkową. Zaproponowany przez autora portret Gilles'a Deleuze'a jest zarazem specyficzną interpretacją ważnych wątków myśli tego wybitnego filozofa. Jest to interpretacja jego wykładów. Autorowi udaje się w fascynujący sposób odtworzyć atmosferę i styl oratorski Deleuze'a. Wyjątkowość podejścia Jaegl'go polega na tym, że do...

Wyjątkowość podejścia Jaegl'go polega na tym, że do interpretacji myśli Deleuze'a, a także tego kulturowego fenomenu, jakim jest wykład, używa narzędzi właściwych dla francuskiej tradycji konstrukcjonistycznej. Najwięcej uwagi poświęca autor temu, jak Deleuze rozumiał przedsięwzięcie, jakim jest filozofia. Barwne przykłady nie pojawiają się tutaj anegdotycznie, ale zostają doskonale spożytkowane w interpretacjach dokonywanych obrazowym językiem, który za cel stawia sobie opisanie fenomenu kulturowego, ale i "materialnego", jakim jest wypowiedź. Nie jest ambicją autora wystawienie na ogląd i interpretację całości dzieła Deleuze'a, ale raczej pokazanie, czym dla czołowego dekonstrukcjonisty było konstruktywne uprawianie filozofii.

źródło opisu: Oficyna Naukowa 2013

źródło okładki: Oficyna Naukowa 2013

wicher_Lab | 2014-07-15

Bardzo fajny punkt widzenia zaprezentował autor. Podchodząc do Deleuze'a od strony czysto formalnej, od jego stylu oratorskiego, od - jak on to nazwał - "wokalizacji myśli", tak naprawdę cały czas przemierzał akcenty jego filozofii. Osiągnięty efekt wydaje się być dowodem na kongenialne rozumienie francuskiego myśliciela. Deleuze dosłownie urzeczywistniał swoje poglądy, myśli nosił niejako na sobie. Wszystko podpatrzył Claude Jaeglé.

Lazarescu | 2016-12-23
Na półkach: Przeczytane, 2016