Eugeniusz książę Sabaudzki

Tłumaczenie: Andrzej Marcinek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oficyna Historii XIX i XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Historii XIX i XX wieku
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Prinz Eugen von Savoyen: Feldheer, Staatsmann, Mäzen
polityka, biografia, Austria

Krótka biografia Eugeniusza, księcia Sabaudzkiego - feldmarszałka armii austriackiej, jednego z najwybitniejszych dowódców wojsk austriackich w wojnie o sukcesję hiszpańską.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Slawinio | 2017-11-14

Trzeba powiedzieć, że nie jest to najlepiej napisana biografia. O ile sama postać Eugeniusza Sabaudzkiego jest niezwykle ciekawa: najlepszy wódz Habsburgów austriackich przełomu XVII i XVIII wieku (zarówno strateg, jak i taktyk), dobry organizator i zarządca (Lombardii, Niderlandów, przywódca Rady wojennej), oczytany człowiek baroku, niezły dyplomata (negocjował z koalicjantami przeciwko Francji czy Turcji). Autor podkreśla również to, że Fryderyk II Wielki, często za wzór stawiał sobie właśnie Eugeniusza Sabaudzkiego.
Niestety autor, zamiast wnikliwiej podkreślić ww. przymioty księcia – we wstępie i zakończeniu, opisuje jakieś wydumane cechy bohatera (jego tezy są naciągane i w dodatku nie uprawdopodobnione w książce). Oppenheimer, jako apologeta monarchii habsburskiej, poprzez nadanie Eugeniuszowi nadludzkich cech, stara się wykazać wyższość spojrzenia Habsburgów na sprawy ogólnoeuropejskie (spojrzenie wyprzedzające epokę).
Oto przykłady cech nadanych Eugeniuszowi, którym przeczą...

Dorota_Dega | 2017-02-02
Edyta | 2016-08-13