Sztuka łamie milczenie. Z prahistorii plastyki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
sztuka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zbigniew_Malinowski | 2018-12-28
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Kupiłem głównie ze względu na autora, którego życie i artykuły mnie intrygują i interesują. Temat jest dla mnie raczej daleki bo jest to teoria i praktyka sztuki, ale mnie wciągnął bo stawia pośrednio (a może i bezpośrednio) bardzo ciekawe pytanie: "skąd się wzięła Sztuka?". A mówi ta książka przecież o twórcach, którzy jako jedyni w dziejach nie mieli się absolutnie do czego odnieść. Od ich czasów każdy nowy prąd w sztuce albo wzorował się na poprzednikach albo sprzeciwiał się poprzednikom, ale zawsze z nich czerpał. Malarze i rzeźbiarze z epoki magdalenu nie mieli poprzedników. Dlaczego więc w ogóle zaczęli malować i rzeźbić? Po co? Jak znajdowali na to czas? Jak się uczyli? Jakich mieli odbiorców i jak oni przeżywali obcowanie ze sztuką?

Ma ta książka dla mnie tylko dwie, drobne wady:
- Jest nieco zbyt fachowa, to nie było pisane jako książka popularna tylko raczej jak prosty podręcznik dla studentów szkół artystycznych. Na szczęście jest to popularny i czytelny podręcznik....