starożytność, Grecja, Sparta
historia
Niziołka

Autor przedstawia nowy wizerunek dziejów antycznej Sparty. Odwołując się do najnowszych badań, pokazuje, że w Sparcie nigdy nie istniała równość majątkowa, a państwem zawsze rządziła szczupła elita, która skupiała w swym ręku władzę i bogactwa. Autor dowodzi błędności podstawowych założeń przez lata przyjmowanych przez uczonych, którzy traktowali Spartę jako rodzaj "skamieniałości przedhistorycznej", zabytek z najdawniejszego okresu dziejów Grecji, wykorzystując do rekonstrukcji Sparty okresu archaicznego i klasycznego źródła powstałe od V wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Autor uważa, że synchroniczne podejście do dziejów Sparty jest odpowiedzialne za fałszywy jej wizerunek obowiązujący powszechnie.

wamp_lady | 2014-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2014, Studia, Recenzje
Przeczytana: 06 lutego 2014

Książka poświęcona w całości starożytnej Sparcie. Najgorszy dla mnie był wstęp, ponieważ pojawiło się w nim mnóstwo dat, natomiast rozdziały czytało się szybko i dość p[przyjemnie. Można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat Sparty. Książkę przeczytałam, bo była mi potrzebna na egzamin na studia, ale nie żałuję. Ciekawa lektura.