Władca Pierścieni

Cykl: Władca Pierścieni (tom 1-3)
Wydawnictwo: Amber
Cezary Frąc, Maria Gębicka-Frąc
The Lord of The Rings
Eisen

Inne wydania

Fantastyczna epopeja Władca Pierścieni to jedno z największych dzieł literackich. Tolkien tchnął nowe życie w dawne tradycje i na ich kanwie zbudował jedyną w swoim rodzaju powieść przygodową ze starożytną legendą i prostą ogólnoludzką prawdą moralną jako osnową. Wątki Hobbita zostały rozwinięte i podbudowane głębszą refleksją. Ogniwem łączącym obie powieści jest Pierścień - w trylogii już nie tylko magiczny przedmiot, lecz potężne narzędzie zła, decydujące o losach całego świata. Kaprysy historii XX wieku sprawiły, że dzieło Tolkiena stało się aktualne. Pisarz przeciwny był jednak odczytywaniu Władcy Pierścieni jako alegorii naszych czasów, uważając ją za zbyt wąską. W postaci hobbita Froda przedstawił bowiem uniwersalnego szarego człowieka każdej epoki. Ostatecznie przecież to nie potęga umysłu czy siła fizyczna staje się ratunkiem dla świata, ale zwykły odruch serca, czysto ludzka zdolność do okazania miłosierdzia, która pozwala zwyciężyć zło.

źródło opisu: opis własny

Wielka księga kaca
András Cserna-Szabó , Benedek Darida

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kalissa | 2014-09-08
Przeczytana: wrzesień 2014

"Cieszę się, że jesteś tutaj ze mną, Samie. Tutaj, w ostatniej godzinie świata".

Autor stworzył coś więcej niż świat fantastyczny – on stworzył NOWY ŚWIAT! Nadał temu światu historię, legendy, pieśni i mity. Stworzył świat, który określił na mapach i podzielił na części. Każdą z części tego świata, zamieszkały istoty tak różnorodne i tak niezwykłe – że poznanie ich wszystkich i zachwyt nad każdym z tych istnień - graniczy z niepodobieństwem. Niczym czarodziej – obdarzył te istoty charakterem i wszystkimi uczuciami, jakie istnieją. Wreszcie - postawił swój wspaniały świat i wszystkich bohaterów na krawędzi zniszczenia. Bo powstał JEDYNY PIERŚCIEŃ – którego potęga i zło, zaciążyły nad całym Śródziemiem.

A wszystko zaczęło się tak optymistycznie, od prologu i opisu krainy Shire, podzielonej na ćwiartki!, gdzie żyją Hobbity...! Ale stopniowo ciężar powieści przesuwa się ku wojnie i ku walce ze złem, a od bitwy na stepach Rohanu – utonęłam w tej powieści! I zapomniałam, że Śródziemie...

Filifionka | 2010-03-08

Tłumaczenie Łozińskiego jest nie do przyjęcia.

Jeżeli postawiono by mnie kiedyś przed wyborem najlepszej książki wszech czasów, bez zastanowienia wskazałbym na dzieło Tolkiena.
Opowiada ono o czwórce hobbitów: Frodo Bagginsie, Samie Gamgee, Pippinie Tooku i Merrym Brandybucku, którzy ruszają w świat by zniszczyć Jedyny Pierścień i położyć kres złu Saurona. Po drodze pomagają im przyjaciele: Aragorn, syn Arathorna, Gandalf Szary, krasnolud Gimli, elf Legolas i rycerz Gondoru - Boromir.

"Władca Pierścieni" to piękna, urzekająca opowieść o braterstwie, przyjaźni i poświeceniu. Mistrz Tolkien swoimi długimi opisami miejsc pozwala niemalże ujrzeć na własne oczy krainę Śródziemia. Wędrujemy przez sielskie Shire, piękne Rivendell, mroczną Morię, cudną Lorien. Docieramy do Rohanu i Gondoru by stoczyć walkę z Sauronem. Razem z Frodo i Samem dochodzimy do straszliwego, ciemnego i odrażającego Mordoru chcąc ostatecznie zgładzić Władcy Ciemności. Razem z bohaterami odczuwamy strach i odwagę, przygnębienie i nadzieję, szczęście i...

magda | 2010-05-25
Na półkach: Lista życzeń, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2010

do chwili obecnej przeczytane 14 razy. I na tym się nie skończy

Carline | 2011-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Kto by nie znał J.R.R. Tolkiena i nigdy nie spotkał się z jedną z jego książek na półce w bibliotece czy księgarni. Światowej sławy autor "Władców Pierścieni" ma własny język, którym zachwyca czytelników. Spotkałam się z takimi komentarzami, jak: "Za długie opisy, które przynudzają" czy "Za ciężki język, aby móc się wczuć w atmosferę historii", a przecież to jest w nim najlepsze.

Pierwsza część trylogii zabiera nas w podróż, gdzie Frodo, którego wujkiem był znany z "Hobbita" Bilbo i który stał się nowym posiadaczem Pierścienia, musi zmagać się z wieloma niebezpieczeństwami. Wraz z towarzyszami przemierza zdradliwe tereny, a tuż za nimi skradają się dziwne stwory, których celem jest odebranie Pierścienia, przez który może zginąć wielu.

Tolkien czaruje swoimi długimi, ale wspaniałymi opisami, które pozwalają mi lepiej poznać stworzony przez niego świat. Zaczynam wierzyć, że bohaterowie naprawdę istnieją, przemierzając magiczny świat, zasnuty mgłą grozy.

Już nie...

Harii | 2015-01-01
Przeczytana: 2014 rok

Spotkałam się z dwoma tłumaczeniami tej książki. Pierwsze było świetne. Przeczytałam całość z przyjemnością. Gdy chciałam ponownie przeczytać " Władcę Pierścieni" napotkałam drugie z tłumaczeń. Nie doczytałam nawet do dziesiątej strony. Trochę szkoda, że niektórzy, czytający tę książkę, czytając ją w tym gorszym tłumaczeniu, nie poznają świetności tej historii.

Co do filmu - moim zdaniem za bardzo różni się od książki i inaczej przedstawia bohaterów, niż ja, w moich wyobrażeniach.

enedtil | 2010-04-13

Arcydzieło literatury. Książki najbliższe memu sercu. Dzięki nim zaczęła się moja przygoda i podróż w świat fantasy. Niesamowity klimat, niesamowici bohaterowie, niesamowicie wykreowany świat, niesamowita fabuła ;D Nai tiruvantel ar varyuvantel i Valar tielyanna nu vilya.

Przepiękny świat stworzony przez Tolkiena i historia przez niego opowiedziana stanowi od lat pomost pomiędzy generacjami i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy uległ zmianie w przyszłości. Nieśmiertelny klasyk, który każdy fan dobrego kawałka literatury powinien przeczytać. Nie każdemu może odpowiadać ten osobliwy gatunek, ale warto pochylić się nad pisarskim geniuszem twórcy.

Wkp | 2015-05-04

TAK JAK CHCIAŁ TOLKIEN

Arcydzieło fantasy w nowym, genialnym wydaniu!

Zbliża się dzień 111 urodzin Bilbo Bagginsa, z tej też przyczyny Hobbici oczekują niezwykłego przyjęcia. Pojawia się na nim oczywiście także i czarodziej Gandalf oraz wiele innych gości. Bilbo nie zamierza jednak świętować w oczywisty sposób – znika za pomocą swojego magicznego pierścienia, który w spadku przekazuje swemu krewnemu, Frodo. Pierścień zwraca uwagę Gandalfa, a ten po latach odkrywa, że jest on legendarnym Pierścieniem Władzy. Przed wiekami wykuto wiele podobnych, rozdzielając między różne rasy żyjące w Śródziemiu. Ten jeden zaś mógł władać nimi wszystkimi, dając posiadaczowi olbrzymią potęgę. Nosił go Sauron, Czarny Władca, który uczynił nieskończenie wiele zła; jeszcze więcej zaś może uczynić w przyszłości. Pierścień trzeba zniszczyć, by jednak tego dokonać, trzeba wrzucić go w ogień Góry Przeznaczenia, gdzie został wykuty. Z tą zdawałoby się niemożliwą misją wyrusza Frodo, powoli zdobywając coraz...

Vivienne | 2012-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Tolkien wybitnym pisarzem jest. To wiadome. "Władca Pierścieni" jest klasykiem literatury fantasy, must have wszystkich maniaków fantastyki. Są ludzie nie podzielający tego zdania. Niektórzy po prostu "nie lubią fantazy" jak to przeczytała w jednej z opinii o tejże książce. Ale okej, nie oceniam, różne gusta są. Nie rozmawiajmy o tym jednak komu i czemu się nie podoba. Chciałabym trochę podyskutować nieco nad tym, dlaczego utarło się, że Tolkien wybitnym pisarzem jest, a "Władca pierścieni" etc.
No pierwsze i najważniejsze - ludu! Wiadomo, że każdy z nas ma czasem chwile natchnienia w swoim mózgu, wymyśla różne mogłoby się wydawać cudowne rzeczy. Ale ilu z was nie odgoniło tej myśli, ale pozwoliło jej zakiełkować? Ha, no i w tym momencie pan John Tolkien mówi Buja! Wszystkim leniom i hejterom (on by powiedział "Na pohybel!", ale nie bądźmy drobiazgowi). Świat, który stworzył powstał i rozrastał się w jego makówce. Hobbici, hobbiciątka, ogry, trolle, elfy(w niektórych przekładach...

Fikcyjne miasta i miasteczka

Marzycie czasem o tym, żeby przenieść się do jakiegoś fikcyjnego świata? Chcielibyście zamieszkać w Rivendell albo zapisać się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie i przy okazji odwiedzać puby w Hogsmeade? Oto mały przegląd fikcyjnych miast i miasteczek.

Literackie podróże: niekończące się powieści

Ostatnio sporo podróżowaliśmy po Ameryce Łacińskiej. Dziś koncentrujemy się na tym rodzaju podróży, jaką jest czytanie naprawdę długiej powieści. Wsiadajcie – są jeszcze miejsca w samochodzie.