Kto zabił Jezusa?

Kto zabił Jezusa?
religia, polityka, Jezus
religia
Fabik10

Kto zabił Jezusa? to fascynująca biografia intelektualna centralnej postaci naszej cywilizacji – Jezusa Chrystusa. Biografia obejmująca dwa tysiące lat badań, sporów, starań o dotarcie do prawdy i zrozumienie oraz jej zamącania i naginania do bieżących potrzeb. Autor prowadzi nas przez gąszcz faktów i interpretacji z wielką erudycją i biegłością, dzięki czemu poznawanie wraz z nim losów wiary chrześcijańskiej staje się nie trudem, ale niezwykłą, porywającą przygodą. Rafał A. Ziemkiewicz

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/998/kto-zabi%C5%82-jezusa

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/p/998/kto-zabi%C5%82-jezusa

| 2019-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Książka akurat na Wielkanoc.
Spośród czterech Ewangelii, trzy to synoptyczne, zbliżone w treści do siebie. Pozostała, to Ewangelia Jana. Każda z Ewangelii ma warstwę historyczną i teologiczną.
To jak było naprawdę?
Autor podejmuje próbę odpowiedzi. Wyjaśnia kontekst, opisuje judaizm z czasów Jezusa. Ocenia krytycznie lub pozytywnie biblistów piszących grube księgi, przekonujących do swoich racji, zgadzających się lub nie z innymi.
Po przeczytaniu, moim zdaniem przede wszystkim poznamy ogólny kontekst czasów i działalności Jezusa, Jego procesu. Co takiego, z punktu widzenia Żydów powiedział Jezus przed Arcykapłanem, że został skazany na śmierć? Wyrok musiał zatwierdzić Piłat. Dlaczego Piłat zatwierdził wyrok? I wiele innych zagadnień. Dowiemy się np. dlaczego na Ostatniej Wieczerzy pojawia się chleb i wino. Za co modlił się Arcykapłan w Świątyni?
Czy dowiemy się wszystkiego?
Książka nie jest łatwa w czytaniu.

Magnat | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Dla tej ksiäzki powinny byc dwie rubryki...
Plusy : rzeczowa,oparta na faktach a nie politycznej idei.
Bardzo dobra polemika,odniesienia do innych badaczy,zrödla.

Minusy: bardzo ciezko sie czyta (subiektywne ).
Obfitosc zrödel,odniesienia do innych badaczy sä jak powyzej plusem,ale i minusem tej ksiäzki ( meczäce zadanie werifikacji,szukania )

Temat Massady : niestety ogromny minus dla Pana redaktora Lisickiego- bioräcy doslownie przekazy oparte na "oparach" - Legenda tworzona w latach 30/40 jako mit zalozycielski Izraela,oparty jedynie na przekazach Jözefa Flawiusza,nie potwierdzona (a wrecz przeciwnie ) poprzez badania archeologiczne. Polecam wyklad o starozytnosci dr. Szymona Modzelewskiego o starozytnosci na YT ( wprawdzie kilkanascie zdan o Massadzie,ale reszte mozna wyszukac w google )

Za wiedze dalbym 9*, styl 2 - srednia 6

Agent_Chaosu | 2015-11-14

Paweł Lisicki zadaje w tytule swojej ksiązki pytanie Kto zabił Jezusa? Jak to kto - sam sie zabił. To było perwersyjnie zaplanowane samobójstwo. Lisicki napisał bzdurną ksiązkę, w której na dziesiątkach stron rozwodzi sie nad idiotyzmami nie pisząc prawdy, że to Bóg Ojciec.

Kacper | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

Bardzo ciekawa i dobrze zbudowana książka. Autor szczegółowo analizuje każdy szczegół, argumentuje swoje tezy i polemizuje z opiniami innych naukowców. Bardzo szeroka bibliografia- wykorzystana zarówno do argumentacji swoich opinii jak i polemiki z innymi.

Krysia | 2014-11-01

Paweł Lisicki - dziennikarz, publicysta, pisarz, redaktor naczelny tygodnika Do rzeczy.

Każdy Chrześcijanin raz w roku w okresie wiosennym przeżywa najważniejsze święta, Święta Wielkanocne, które upamiętnić mają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jest to czas pełen zadumy, ale także szczęśliwy, bo Jezus zmarł, abyśmy my grzesznicy mieli wstęp do nieba.

Kto zabił Jezusa? Chyba każdy zadaje sobie to pytanie i każdy powinien znać odpowiedz - Piłat i Żydzi. Ale czy ta odpowiedz jest dalej aktualna? Czy powinniśmy posądzać o śmierć Jezusa cały Naród Żydowski? A może śmierć Jezusa jest największą zagadką XXI wieku i wcale nie tak łatwo na nią odpowiedzieć?

A więc kto zabił Jezusa? Żydzi, Rzymianie, Piłat, arcykapłanie i Starsi, a może my? Każdy może myśleć co chcę, ale warto czasem przystanąć i się zastanowić.

Na to pytanie choć częściowo próbuję odpowiedzieć Paweł Lisicki. W książce "Kto zabił Jezusa?" autor bazuję głównie na 4 Ewangeliach, ale są również odniesienia do innych...

Tomasz Mikołajczyk | 2013-09-01

Książka bardzo dobra. Autor niszczy dosłownie wszystkie wyssane z palca teorie, które dotyczą kontekstu pojmania, męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Przedstawia te teorie egzegetów, z którymi się nie zgadza i z którymi się zgadza.. Świetne zestawienie naprawdę wielu, wielu interpretacji dotyczących procesu JHS. Niestety aby ją dobrze rozumieć trzeba być dobrze wdrążony w temacie.. Polecam zwłaszcza studentom teologii i historii biblijnej, oraz miłośnikom Pisma świętego.

Demismo | 2013-05-14

Jezus Chrystus to jedna z najważniejszych postaci dla chrześcijan. Jest najczęściej cytowaną postacią w Nowym Testamencie. To chyba o czymś świadczy, prawda? Paweł Lisicki pokusił się o napisanie Jego biografii. I choć byłam jej bardzo ciekawa podchodziłam do niej z pewną dawką sceptycyzmu. Zupełnie niepotrzebnie. "Kto zabił Jezusa?" to nie tylko ciekawa książka, ale także kompetentne źródła wiedzy dotyczące Jego osoby. Autor naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył.

"Kto zabił Jezusa?"... Właśnie kto to zrobił? Od wieków toczą się o to spory. Paweł Lisicki w pewnym stopniu próbuje rozwiązać ten spór, jednak na szczęście nie próbuje czytelnikowi nasuwać swojego własnego zdania. Stawia nam pytania i zmusza nas do przemyślenia ich problematyki i tego jaka może być na nie odpowiedź. Tak naprawdę bardzo niewyraźnie zarysowuje swoje zdanie. Nie boi się zasiać w nas ziarnka niepewności. Przez to ta książka stała się w moich oczach jeszcze bardziej intrygująca.

Autor w swojej książce...

vandenesse | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 03 maja 2013

Większość z nas wie zapewne, że mamy cztery ewangelie. Ale już niewielu zdaje sobie sprawę, że każda z ewangelii różni się szczegółami a te szczegóły prowadzą badaczy do najróżniejszych interpretacji, są zalążkiem do tworzenia teorii, wyjaśniania i udowadniania różnych faktów. Ta książka otworzyła mi oczy – nie zdawałam sobie sprawy jak sporna jest kwestia Męki Pańskiej, ile poszczególnych jej elementów wymaga wyjaśnień aby w pełni zrozumieć kontekst. Ile w końcu zachowało się innych pism z tamtego okresu, które pomagają lub wręcz przeciwnie - utrudniają rozwiązanie niektórych zagadnień.
Fascynująca lektura, obok której można przejść obojętnie ale myślę, że to ogromna strata, żeby choć nie spróbować zagłębić się w ten "gąszcz faktów".

Ta książka zdecydowanie odświeża i porządkuje sprawy historycznych wydarzeń, które legły u podstaw chrześcijańskiej wiary. Jest świetnie, bardzo zajmująco napisana. Nie od dziś zresztą wiadomo, że autor należy do pierwszej ligi polskiego dziennikarstwa. Dla ludzi obarczonych już i zmęczonych teologią czy egzegezą biblijną uprawianą przez Vermesa i Gnilkę (autor oddaje tym autorom ich wielkość, choć sam podąża zdecydowania inną drogą), nie mówiąc już o Drewermannie (bo i po co), jest to lektura wręcz obowiązkowa. Książka pośrednio rzuca też wyzwanie niegdysiejszej teorii jakoby posłanie Jezusa nie zachowywało aktualności w odniesieniu do Żydów za sprawą traumatyzującego doświadczenia Shoah. Mam nadzieję, że poglądu tego nie przeinaczyłem. Jednym z jego liczących się reprezentantów był ks. John Pawlikowski. Sporo materiałów na ten temat publikowano kiedyś na łamach "Tygodnika Powszechnego". Lektura Lisickiego skłania czytelnika do większej ostrożności w stosunku do rozmaitych...

Ola | 2013-04-19
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

"Mało kto zdaje sobie sprawę, że spór o to, kim byli sprawcy śmierci Jezusa z Nazaretu, wciąż trwa, a nawet, można powiedzie, nigdy nie był tak żywy jak obecnie. Dzieje się tak zapewnie dlatego, że pozornie tylko zdaje się to być debata o przeszłości. Tak naprawdę można sądzic, że historia stała się poręcznym instrumentem walki z antysemityzmem."*

Paweł Lisicki – obecnie redaktor naczelny tygodnika „Do rzeczy” (wcześniej pełnił tę funkcję w dzienniku „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze”), to dziennikarz i publicysta, a także pisarz, krytyk literacki, tłumacz i twórca dramatów. Zadebiutował zbiorem esejów „Nie-ludzki Bóg”. W roku 1998 za książkę „ Doskonałość i nędza” otrzymał nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego, którą wyróżnia się utwory śmiało i niekonwencjonalnie poruszające problematykę społeczną i kultywują piękno słowa.

Twórczość Lisickiego oscyluje wokół tematów teologicznych, filozoficznych i literackich, dotyka kwestii wiary współczesnego człowieka. Taki charakter ma najnowsza...